nowoczesny stół w jadalni
Poza kształtem i wielkością stołu należy wziąć pod uwagę estetykę stołu i dopasować go do reszty wnętrza. Nie każdy mebel będzie bowiem kompatybilny w stosunku do całości | fot.: stock.adobe.com

Jaki stół do salonu?

Stół do salonu czy jadalni to bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji jeśli chodzi o wyposażenie wnętrza. Mebel, przy którym jemy posiłki, gramy w gry planszowe, prowadzimy rozmowy towarzyskie czy pomagamy dzieciom w odrabianiu lekcji musi być funkcjonalny i długotrwały. Nie warto oszczędzać. Sprawdźmy co mamy do wyboru.

Analizując wybór stołu do salonu musimy wziąć przede wszystkim pod uwagę funkcję użytkową. Stoły muszą mieć odpowiadającą nam wysokość, szerokość, kształt oraz materiał z którego są wykonane. Nie bez znaczenia jest również styl.

Jeśli chodzi o kształt mamy do wyboru 3 podstawowe rodzaje:

Stół kwadratowy – są najczęściej wybierane do małych salonów i w przypadku niewielkich rodzin. Nierozkładane stoły kwadratowe pomieszczą 2-4 osoby.

Stół prostokątny – najczęściej wybierany kształt stołu. Mamy całe mnóstwo modeli do wyboru, zarówno rozkładanych, jak i nierozkładanych. Stoły idealnie nadają się dla dużych rodzin lub na większe imprezy, ze względu na długie, najczęściej rozsuwane blaty.

Stół okrągły – świetnie nadają się do pomieszczeń z półokrągłym wykuszem. Sprawdzą  się też w innych salonach pod warunkiem, że będą usytuowane na środku. Zaletą jest równość wszystkich osób zasiadających przy stole. Nikt nie poczuje się gorszy.

Wybór stołu do salonu – estetyka

Poza kształtem i wielkością stołu należy wziąć pod uwagę estetykę stołu i dopasować go do reszty wnętrza. Nie każdy mebel będzie bowiem kompatybilny w stosunku do całości.

Stół do nowoczesnego salonu – będą pasować stoły drewniane oraz laminowane i lakierowane na wysoki połysk. W przypadku tych drugich modnym kolorem będzie biel.

Stół do ciemnych mebli – wbrew pozorom do ciemnych mebli nie musimy kupować stołu w tej samej kolorystyce. Ważne, żeby estetyka była zbliżona, ale może to być zarówno czarny, biały jak i szary stół.

Stół do jasnych mebli – zwykle dobiera się stół w podobnej, jasnej kolorystyce, jednak osoby lubiące kontrasty mogą dobrać nieco bardziej ekstrawagancki kolor stołu, pod warunkiem że nie będzie on się gryzł z resztą mebli.

Stół klasyczny – w salonach o charakterze rustykalnym i klasycznym najlepsze będą masywne, drewniane stoły. W żadnym wypadku nie sprawdzą się stoły na wysoki połysk czy szklane.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

drzwi wewnętrzne

Jak dopasować drzwi wewnętrzne do stylu mieszkania?

Wybierając drzwi wewnętrzne, warto się zastanowić, w jakim stylu będzie urządzone wnętrze mieszkania. Klasyczne, nowoczesne, …