rośliny oczyszczające powietrze
Na szczęście są sposoby jak oczyścić nasze powietrze z groźnych zanieczyszczeń - naturalne filtry, czyli rośliny doniczkowe! | fot.: Fotolia

Jakie rośliny doniczkowe warto mieć w domu?

Zastanawiasz się jakie kwiaty wybrać do mieszkania czy biura? Nie tylko wygląd jest ważny. Wiele z nich ma korzystny wpływ na ludzkie zdrowie i samopoczucie. Zobacz listę naszych propozycji.

Codziennie nasz organizm narażony jest na zanieczyszczenia i toksyny, które unoszą się w powietrzu. Nawet w domowym zaciszu atakują nas szkodliwe związki, które wydobywają się z tworzyw sztucznych, mebli, klejów, lakierów, gromadzą w tapicerce i dywanach. Szkodliwe działanie mają także sprzęty elektryczne i elektroniczne, które emitują tzw. smog elektromagnetyczny. Na szczęście są sposoby jak oczyścić nasze powietrze z groźnych zanieczyszczeń – naturalne filtry, czyli rośliny doniczkowe! Przedstawiamy zatem te, które warto mieć u siebie u w domu.

Storczyk (Orchidea)
Roślina ozdobna, posiadająca charakterystyczne kwiaty, występuje w wielu kolorach. Orchidea usuwa z powietrza aldehyd mrówkowy (substancja, która paruje z mebli, paneli, tapet), aceton i chloroform. Oprócz tego neutralizuje szkodliwe promieniowanie komputera i telewizora – tzw. ksylen – smog elektromagnetyczny. Najlepiej ustawić ją w sypialni lub salonie na parapecie okna, gdyż lubi miejsca dobrze nasłonecznione.

jak dbać o storczyki
Najbardziej popularnymi w naszych domach storczykami są falenopsisy | fot.: Fotolia

Figowiec Benjamina (Fikus)
Występuje w jednolitym odcieniu lub jest nakrapiany, ma drobne, błyszczące listki. Pochłania substancje takie jak formaldehyd, benzen i amoniak. Nie wymaga dobrego oświetlenia, dlatego sprawdzi się w biurze czy zacienionej części mieszkania.

Skrzydłokwiat 
Roślina zielona przez cały rok, posiada długie, wąskie listy i białe kwiaty o przyjemnym zapachu. Usuwa z powietrza alkohol, który znajduje się np. w perfumach i odświeżaczach, a także benzen i formaldehyd, które pochodzą z dymu tytoniowego. Skrzydłokwiat można ustawić w dowolnym miejscu w domu, nie wymaga specjalnej pielęgnacji.

Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat można ustawić w dowolnym miejscu w domu, nie wymaga specjalnej pielęgnacji | fot.: Fotolia

Bluszcz pospolity 
Trwałe, wiecznie zielone pnącza. Likwiduje z powietrza benzen, ksylen, formaldehyd i trójchloroetylen – substancje pochodzące z lakierów, farb, rozpuszczalników. Roślina nie ma dużych wymagań, możemy ustawić ją w każdym pomieszczeniu.

Paproć 
Bujna, zielona roślina o dużych liściach. Paproć nawilża i jonizuje powietrze, a także usuwa z niego toksyczne substancje jak np. formaldehyd, a także neutralizuje szkodliwe promieniowanie telewizora i komputera. Warto więc umieścić ją w pomieszczeniach, gdzie znajduje się sprzęt elektroniczny.

Sansewieria (wężownica)
Nazywana także „językiem teściowej”, ma długie, szerokie zielone liście z żółtym brzegiem. Likwiduje z powietrza benzen i formaldehyd, a w nocy także dwutlenek węgla. Bardzo łatwa w pielęgnacji. Sprawdzi się w biurach i na korytarzach.

Sansevieria
Sansevieria, czyli języki teściowej to roślina nie wymagająca specjalnej pielęgnacji | fot.: Fotolia

 

Dracena
Efektowna, zielona roślina, która występuje w kilku odmianach. Oczyszcza powietrze z toluenu, benzenu i tlenku węgla (czadu). Bardzo prosta w hodowli, trwała, polecana do każdego mieszkania, szczególnie do tych, gdzie pali się papierosy.

Dracena oczyszcza powietrze
Dracena oczyszcza powietrze z toluenu, benzenu i tlenku węgla| fot.: Fotolia

Zielistka
Posiada długie i wąskie, ciemnozielone listki z jasnym środkiem. Ta roślina również oczyszcza powietrze z trujących substancji dymu tytoniowego, czyli benzenu i formaldehydu. Usuwa także tlenek węgla i neutralizuje promieniowanie telewizora. Jedna z najłatwiejszych w pielęgnacji roślin, nie posiadająca szczególnych wymagań.

Roślin, które oczyszczają nasze powietrze z toksyn, jest wiele, każdy znajdzie idealną do swojego wnętrza. Warto aby choć jedna taka znalazła się w każdym domu i biurze. Obecność roślin na pewno nie zaszkodzi, a może przynieść sporo korzyści dla naszego zdrowia i samopoczucia. Pamiętajmy o nich urządzając wnętrza naszych mieszkań i domów, a odwdzięczą nam się czystym, ekologicznym powietrzem.

ŻST

Sprawdź także

aloes w sypialni

Wśród jakich roślin spać, by się wyspać?

Sen gwarantuje nam odpoczynek a tym samym regenerację organizmu i  dobre samopoczucie przez cały dzień. …