Jakie zasłony do kuchni wybrać? Poradnik

Wszyscy ci, dla których kuchenna przestrzeń jest swego rodzaju azylem i miejscem pełnym rodzinnego ciepła i gościnności, chcą jej najlepsze cechy podkreślić poprzez aranżację tego wnętrza. Bez dwóch zdań zasłony są tym elementem, z którego nie warto rezygnować. W interesujący sposób wypełnią okienną przestrzeń, stając się ciekawym połączeniem walorów praktycznych i estetycznych.

Zasłony w kuchni a styl i kolorystyka wnętrza

Nadrzędną zasada mówi, żeby kuchenne zasłony koniecznie dostosować pod kątem stylu i kolorystyki do reszty przestrzeni. W przeciwnym razie powstałby we wnętrzu niezbyt udany dysonans, a to groziłoby nawet aranżacyjnym kiczem i chaosem.

Kiedy zatem nasza przestrzeń to prawdziwa oaza nowoczesności w minimalistycznym wydaniu, znajdźmy takie zasłony, które będą z nim korespondowały: gładkie, utrzymane w szaro-grafitowym wydaniu kolorystycznym, bez dodatkowych ozdób. Kiedy jednak nasza wymarzona przestrzeń to ta do złudzenia przypominająca babciną kuchnię sprzed lat i stawiamy na klimaty retro albo rustykalne, możemy pozwolić sobie na florystyczne printy, urokliwą kratkę, kokardki i falbany, które będą korespondowały z tym klimatem wprost idealnie.

Na szczęście producenci zasłon kuchennych przygotowali tak wiele różnorodnych propozycji, że każdy typ przestrzeni może zostań wyposażony w ten gustowny dodatek.

By promienie słoneczne nie wdzierały się do kuchni nieproszone!

Choć często analizuje się je głównie pod kątem estetyki, trzeba przypomnieć, że zasłony kuchenne pełnią jednocześnie całe mnóstwo typowo praktycznych funkcji. To dzięki nim wnętrze jest zacienione w ciągu dnia, to one zapewniają wieczorową porą odpowiednią dawkę intymności i prywatności, to również za ich sprawą pomieszczenie jawi się jako bardziej przytulne niż dotychczas.

Warto pamiętać, aby wybrane zasłony do kuchni uzupełnić o dodatkowe elementy aranżacji okiennej. Wtedy całość nabierze charakteru. Czym warto się posiłkować? Stylowy kwiat doniczkowy na pewno będzie znakomitym pomysłem. Na parapecie postawić można także ulubione zioła, po które sięgać będziemy w czasie przygotowywania ulubionych dań.

Zasłona do kuchni w liście
W przestrzeni kuchennej zdecydowanie lepiej sprawdzą się krótkie zasłony. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Krótkie czy długie?

W przestrzeni kuchennej zdecydowanie lepiej sprawdzą się krótkie zasłony. Te sięgające podłóg pozostawmy lepiej wnętrzom pokojów dziennych czy sypialni. Warto byłoby, gdyby kończyły się one przynajmniej 10 km nad wysokością grzejnika. Wtedy na pewno spełniać będą swoje rozliczne funkcje z wielkim powodzeniem, a ich wygląd pozytywnie zaskoczy zarówno domowników, jak i gości. Wszak to w kuchni toczą się, nieraz przez wiele godzin, najciekawsze rozmowy, ta pełna ciepła przestrzeń bardzo im sprzyja. Trzeba zatem sprawić, by było to wnętrz idealne!

Zasłony do kuchni. Wybór materiału

Miejmy na uwadze, że przecież to właśnie w przestrzeni kuchennej gotuje się, smaży i piecze. Trzeba zatem sięgnąć po zasłony stworzone z takich materiałów, które łatwo będą poddawały się procesowi prania i zarazem takie, których nie trzeba prasować lub ewentualnie można zrobić to szybko i sprawnie. W znacznym stopniu ułatwi nam to bowiem życie. Jakie tkaniny warto wziąć pod uwagę? Nieulegający wygnieceniu żakard będzie dobry, wiele osób wybiera jednak także modele uszyte z grubej bawełny. Te ostatnie będą najbardziej odpowiednie tam, gdzie rządzą klimaty skandynawskie, klasyczne oraz rustykalne.

Zasłony kuchenne. Ceny i rodzaje

Ich ceny pozytywnie zaskakują kupujących, już za kwotę rzędu kilkudziesięciu złotych stać się można szczęśliwym posiadaczem zasłony kuchennej, która jest w stanie odmienić wygląd wnętrza albo dodać mu przytulności.

W jaki sposób upiąć je w dedykowanym im miejscu? Można zdecydować się na luźne ich puszczenie albo na fantazyjne upięcie. Pamiętajmy jednak o tym, że w tym drugim przypadku powinny być mniej-więcej 15 cm dłuższe niż te pierwsze, by dobrze się prezentowały w okiennej przestrzeni. Na szczęście producenci przygotowali tak wiele modeli, że każdy znajdzie dla siebie coś wyjątkowego!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

meble kuchenne na wymiar

Meble na wymiar sposobem na stworzenie kuchni marzeń

Meble kuchenne mają ogromny wpływ na wystrój wnętrza, jego funkcjonalność. Przy aranżacji kuchni warto mieć …