kamień na ścianie salon
Powrót mody na lastriko ucieszy przede wszystkim miłośników stylistyki typowej dla okresu PRL-u | fot.: materiał partnera

Kamień na ścianie, czyli tapety z kolekcji Terazzo

Sztuczny kamień, czyli terazzo, do niedawna kojarzony był wyłącznie z dziwnym stylem aranżacyjnym, który królował w latach 80. i 90. ubiegłego wieku. Dziś moda na tego typu wzory powraca. Na dodatek w dość niecodziennej odsłonie.

Terazzo, czyli co?

Takie pojęcia jak lastriko czy terazzo jeszcze jakiś czas temu można było usłyszeć głównie w przypadku opisów dawnych sposobów wystroju mieszkań i domów. 30-40 lat temu niezwykle modne było łączenie cementu i rozdrobnionego kamienia (np. marmuru lub granitu). W ten sposób powstawały posadzki, blaty i elementy dekoracyjne kuchni. Możliwość dodawania kolorowych pigmentów oraz licznych rodzajów kamieni, pozwalał na tworzenie wielu różnych kompozycji, które nadawały wnętrzom specyficznego charakteru.

Moda bardzo często wraca do dawnych rozwiązań, co możemy obserwować także i w tym przypadku. Co jednak ciekawe, tego typu motywy często znajdują zastosowanie również na ścianach. Niekoniecznie poprzez użycia kamienia i cementu. Doskonałym na to dowodem są ciekawe grafiki Terazzo, które występują w formie tapet. Jak się okazuje, styl ten pozwala umożliwia powstawanie bardzo ciekawych kompozycji.

Tapety Terazzo – do salonu, kuchni i sypialni

Styl terazzo (lub lastriko) zakłada łączenie wielu kształtów i kolorów. Przedstawiają one nie tylko „drobinki” kamieni (w ten sposób imitują marmur, granit oraz inne materiały), ale też różnobarwne masy, które tworzą efekty morskie, tęczowe i abstrakcyjne. Kolory tego typu tapet często są bardzo intensywne, dzięki czemu w sposób znaczący ożywiają pomieszczenia. Jest to doskonały sposób na to, aby przełamać monotonię ścian. Na przykład w salonie, gdzie Twój zmysł aranżacyjny podziwiać będą znajomi i rodzina.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie ku temu, aby zakupić również tapety bardziej stonowane. Na przykład łączące barwy ciemnego granatu z szarością. Będą to niezwykle eleganckie ozdoby ścian, które dobrze sprawdzą się na przykład w gabinetach.

kamień na ścianie w salonie i kuchni
Styl terazzo (lub lastriko) zakłada łączenie wielu kształtów i kolorów | fot.: materiał partnera

Możliwości jest naprawdę sporo. Dzięki różnym połączeniom kolorów, z łatwością znajdziesz tapety, które optycznie powiększą pokój lub sprawią, że stanie się on przytulny. Co równie istotne, tapety Terazzo przygotowywane są z bardzo wytrzymałych materiałów, dlatego sprawdzają się w różnych warunkach. Także w przypadku zwiększonej wilgotności i wahań temperatury, typowych dla kuchni.

Nie tylko tapety – na co jeszcze warto się zdecydować?

Powracająca moda na terazzo sprawiła, że producenci produktów ozdobnych postanowili przygotować dla swoich klientów coś więcej, niż tylko tapety. Sporym wzięciem cieszą się również:

  •       plakaty,
  •       obrazy na płótnie,
  •       naklejki na stoliki Lack.

Ciekawie prezentują się zwłaszcza te ostatnie dekoracje, dzięki którym zwykły, nieco nudnawy stolik Lack może zyskać zupełnie nowy charakter. Jakość wykonania naklejek jest naprawdę wysoka, dlatego po ich naklejeniu, blat prezentuje się znacznie lepiej. Do złudzenia przypomina kamienne posadzki i płyty kuchenne, które kilkadziesiąt lat temu były niezwykle powszechne.

Powrót mody na lastriko ucieszy przede wszystkim miłośników stylistyki typowej dla okresu PRL-u. Dzięki szerokiej dostępności tapet, a także plakatów, obrazów i naklejek, nie muszą oni decydować się na ciężkie materiały, których montaż sprawia często sporo trudności. Co równie istotne, omawiane ozdoby można łatwo zdjąć. Na przykład wtedy, gdy pierwszy entuzjazm minie lub gdy pojawią się inne, równie ciekawe projekty.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

terakota patchworkowa

Terakota patchworkowa – magia wzorów i kolorów w Twojej łazience

Geometria w połączeniu z bogatą ornamentyką? Projektanci wnętrz wciąż poszukują odważnych połączeń, aby przykuwać wzrok …