Kamienica w Łodzi, Polska
Styl, w jakim stworzono każdy z obiektów, może być jednym, z najważniejszych kryteriów dla osób, które na pierwszym miejscu stawiają właśnie estetykę elewacji i ogólnego wyglądu zewnętrznego | fot.: stock.adobe.com

Kamienica, wielka płyta, nowe budownictwo – różnice pomiędzy mieszkaniami

Jednym z największych dylematów osób, które poszukują swojego miejsca na ziemi, jest wybór pomiędzy mieszkaniem w bloku z wielkiej płyty, kamienicą a mieszkaniem z rynku pierwotnego. Odpowiedź na to pytanie nie jest tak jednoznaczne, jak mogłoby się wydawać, tym bardziej że każdy z nas ma inne potrzeby i preferencje. Dlatego też postanowiliśmy przygotować zestawienie najbardziej podstawowych cech mieszkania oraz rozróżnić, w jaki sposób ten element wygląda w każdym z trzech wariantów. Pod uwagę weźmiemy takie kwestie jak styl budownictwa, metraż, oraz koszty remontu.

Styl budownictwa

Styl, w jakim stworzono każdy z obiektów, może być jednym, z najważniejszych kryteriów dla osób, które na pierwszym miejscu stawiają właśnie estetykę elewacji i ogólnego wyglądu zewnętrznego. W przypadku kamienic, szczególnie tych starych. piękna architektura połączona z ciekawą elewacją i historycznymi murami stanowi nie lada atrakcje dla osób, które poszukują klimatycznego mieszkania z duszą. W przypadku bloku z wielkiej płyty rozwiązania budowlane są raczej praktyczne i mało estetyczne – w tym przypadku postawiono na minimalizm. Nowoczesne budownictwo to połączenie komfortu, praktycznego podejścia oraz coraz bardziej popularnego u nas stylu skandynawskiego. Jeśli szukamy estetycznego budynku, który nie odstrasza, ale jednocześnie zachęca praktycznością, nowe budownictwo będzie dla nas w sam raz. 

Metraż mieszkania

Często to właśnie metraż mieszkania w głównej mierze determinuje cenę danego lokalu. Jak wyglądają średnie metraże, w podziale na 3 możliwe do wyboru warianty? Blok z wielkiej płyty charakteryzuje się dużym zagęszczeniem małych mieszkań i relatywnie ciasnych mieszkań. Jest to jednak idealne rozwiązanie dla małżeństwa bez dzieci bądź singla. W przypadku nowego budownictwa dużo zależy od konkretnego projektu – do wyboru mamy mieszkania liczące od 20 do nawet 180 metrów kwadratowych. Deweloperzy coraz częściej dywersyfikują metraż mieszkania w taki sposób, by trafić w gusta różnych klientów – osób mieszkających samotnie, jak i rodzin z dwójką lub trójką dzieci. Mieszkanie w kamienicy natomiast charakteryzuje się dużymi i przestronnymi pomieszczeniami, które ze względu na swój klimat umożliwiają bardzo ciekawe aranżacje. Jest to więc idealny wybór dla kreatywnych osób, które mają smykałkę do aranżacji wnętrz.

Koszty remontów

 Nowe budownictwo, ze względu na relatywnie młody wiek, nie wymaga od nas przez pierwsze lata żadnych prac remontowych. Jedyne, o co możemy się martwić, to ewentualne poprawki, które należy wykonać po ekipie remontowej. Nie są to jednak duże koszty. W przypadku bloku z wielkiej płyty koszty remontu wspólnej części spoczywają na zarządcy. Jeśli planujemy wykonać remont w mieszkaniu, nie powinniśmy martwić się dużymi wydatkami. Inaczej wygląda sytuacja w kamienicach. Tam remont prawie zawsze wiąże się z ogromnym wydatkiem, ze względu na stan budynku, wiek instalacji oraz potrzebę poprawy niektórych rozwiązań. Jeśli jednak taki remont jest niezbędny, możemy być pewni tego, że nowe rozwiązania przetrwają wiele lat bez potrzeby ingerencji. 

ŁNA