Kiedy lodówka to za mało

Czasami rozsądnym wyjściem jest zakupienie osobnej zamrażarki do domu. | fot.: Fotolia

W życiu każdego z nas przychodzi taki moment, kiedy zaczynamy podejmować decyzje dotyczące zakupu sprzętu do naszego gospodarstwa domowego. Wynajem, a zwłaszcza kupno nowego mieszkania, powiększenie się rodziny, remont lub zmiana wystroju – to najczęstsze powody zmian. I choć może czasem tęsknimy do złotych studenckich czasów, kiedy do pełni szczęścia wystarczały wspólna lodówka i czajnik, to w dorosłym życiu warto skorzystać z dobrodziejstw rynku AGD.

Jednym z najważniejszych urządzeń w domu jest lodówka. Zasadności jej kupowania nie trzeba chyba nikomu udowadniać, bo nawet jeśli prowadzimy życie singla jedzącego głównie „na mieście”, gdzieś trzeba przecież trzymać jogurt do porannego musli. Kiedy jednak nasze potrzeby są większe, niejednokrotnie nawet najlepsza lodówka z zamrażarką nie wystarczą. Wówczas wpisujemy w wyszukiwarce internetowej hasło, np. lodówki i zamrażarki w eMAG.pl, i poszukujemy optymalnych rozwiązań. Czasami rozsądnym wyjściem jest zakupienie osobnej zamrażarki do domu. Kiedy ma to sens?

Duże mieszkanie – wielkie możliwości

Samodzielna zamrażarka to często trafny wybór, jednakże przede wszystkim zanim rozważymy jej zakup sprawdźmy, czy mamy na nią miejsce. Niekiedy warunki lokalowe są bezwzględne, ale nawet wówczas możemy rozejrzeć się za lodówką z dużą zamrażarką. Największe mają nawet ponad 200 litrów netto pojemności. Jeśli w naszej kuchni albo spiżarni trudno zmieścić duży sprzęt, możemy też rozważyć niewielką osobną zamrażarkę skrzyniową, która pozwoli na swobodne przechowywanie zapasów. Zależnie od naszych potrzeb dostępne modele mają od ponad 100 litrów do ponad 500 litrów netto.

Liczna rodzina – czyli warto robić zapasy

Jeśli dysponujemy odpowiednią powierzchnią, zakup zamrażarki jest uzasadniony wszędzie tam, gdzie rodzina liczy wielu członków. Zapasy zrobione pod kątem uroczystości rodzinnych czy świąt, a nawet porcje półproduktów i przygotowanych wcześniej dań – osobna zamrażarka jest idealna do dłuższego przechowywania dużych ilości mięsa i wędlin, owoców czy warzyw. Unikniemy wówczas kłopotów z domykaniem szuflady w zamrażarce lodówkowej.

Oszczędni – to się opłaca

Wszyscy, którzy kupują dużo na zapas, bo znaleźli ciekawą ofertę promocyjną w markecie, albo mieli szansę kupić sporą ilość danego produktu od zaufanego producenta, prędzej czy później zmierzą się z problemem przechowywania swoich zdobyczy. Filety z ulubionej ryby, wiejski kurczak od ciotki, 5 kilogramów słodkich truskawek, papryka z ekologicznej uprawy… w zamrażarce zmieści się wszystko. Dodatkowo jeśli kupiliśmy na przykład zbyt dużo chleba, a mama uraczyła nas garem bigosu – złotą zasadą będzie wówczas mrożenie i zjedzenie później zamiast wyrzucania nadprogramowej żywności.

Mrożonki dla zdrowia

Argument dietetyczny: najzdrowsze i najkorzystniejsze dla naszego zdrowia są warzywa i owoce w szczycie sezonu. Nie wszystkie da się przechowywać w zamrażarce, ale np. morele, śliwki, truskawki albo paprykę, brokuły i kalafiory przechowają się bez problemu. Rozmrożone nie tylko zachowają większość swoich właściwości, ale też, na przykład zimą, będą dużo tańsze i smaczniejsze od dostępnych w warzywniakach importowanych i świeżych. Wielbiciele pomidorów mogą przyrządzić z nich pyszne sosy lub passaty, które po rozmrożeniu i ugotowaniu będą cieszyć zmysły w chłodne dni.

O czym trzeba  pamiętać

Kiedy staniemy się już szczęśliwymi posiadaczami zamrażarki, warto wyrobić sobie określone nawyki. Produkty warto przechowywać w porcjach do wykorzystania na raz i układać je w określonym porządku. Nawet w zamrażarce niczego nie można przechowywać w nieskończoność. Mięso drobiowe mrozimy do 3 miesięcy, wieprzowe – do pół roku, wołowe nawet 9 miesięcy. Warzywa i owoce można przechowywać średnio do pół roku, chleb i nabiał – do 4 miesięcy. Aby uniknąć zbyt długiego leżakowania w zamrażarce, opisujmy pojemniki datą mrożenia, a porcje z najkrótszym pozostałym czasem przechowywania układajmy najwyżej.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Jaką wybrać najlepszą lodówkę do 1500 zł?

Jednym z głównych akcesoriów, w które wyposażamy mieszkanie i, bez których nie możemy sobie obecnie …