Kupujemy lampy – jakich błędów unikać przy wyborze oświetlenia

Czasy, kiedy jeden żyrandol miał wystarczyć na oświetlenie całego pomieszczenia już dawno minęły. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Projektując wnętrze należy pamiętać o odpowiednim doborze oświetlenia. To właśnie światło tworzy klimat wnętrza, potrafi wydobyć zalety pomieszczenia i sprawić, że staje się ono bardziej przytulne i przyjemne w odbiorze. Niestety nieodpowiednio dobrane światło może działać wręcz odwrotnie, dlatego warto wiedzieć, czego należy unikać przy wyborze lamp. Dzisiaj podpowiadamy, jakie błędy najczęściej popełniamy podczas oświetlania wnętrz. Mamy nadzieję, że pomoże Wam to uniknąć tych kilku nietrafionych pomysłów.

Przesada nie jest zdrowa

W ostatnim czasie, szczególnie w nowoczesnych wnętrzach, bardzo modne stały się oczka sufitowe. Jest to bardzo wygodne funkcjonalne rozwiązanie, niestety niektórzy nie zauważają magicznej granicy smaku. Uwaga! Nie warto przesadzać z ilością oczek sufitowych. Zbyt rozświetlone wnętrze staje się mało praktyczne, a do tego podnosi nasze rachunki, a tego nikt nie lubi. Poza tym sufit wygląda niczym rozświetlona choinka. Owszem, oczka są bardzo wygodne, ale trzeba montować je z głową. To dobry sposób na doświetlenie zacienionych przestrzeni lub na doświetlenie miejsc, na które chcemy zwrócić uwagę we wnętrzu. Mogą one delikatnie podkreślić zalety aranżacji i pomóc w doświetleniu problematycznych przestrzeni, na przykład skosów czy małych wnęk, ale niech na tym ich rola się skończy.

Lampy wiszące nad stołem
Ważne jest, żeby nie przesadzić z ilością lamp, ale też to, żeby nie było ich za mało. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Za mało też nie dobrze

Jak we wszystkim, tak i w oświetleniu, najważniejsza jest równowaga. Ważne jest, żeby nie przesadzić z ilością lamp, ale też to, żeby nie było ich za mało. Czasy, kiedy jeden żyrandol miał wystarczyć na oświetlenie całego pomieszczenia już dawno minęły, no i całe szczęście. Pomieszczenie tak oświetlone wydaj się płaskie i nieatrakcyjne, szczególnie jeśli mówimy o przestronnym salonie. Im większa przestrzeń, tym więcej światła jest nam potrzebne. Nie należy zapominać też o tym, że światło należy dopasować do wykonywanych aktywności. Inna lampa sprawdzi się podczas pracy przy komputerze, inna podczas czytania książki, a jeszcze inna podczas chwili relaksu przy muzyce.

Zasadą, której warto się trzymać jest to, że pomieszczenie powinno być wyposażone w trzy rodzaje światła: centralne – zazwyczaj lampa sufitowa lub żyrandol, który rozświetla pomieszczenie; dodatkowe/ zadaniowe – czyli wszelkie lampy potrzebne do dodatkowych zadań lub lampy, które włączamy, kiedy nie potrzebujemy jasnego światła centralnego; dekoracyjne: mogą to być kinkiety podświetlające zdjęcia lub taśmy ledowe tworzące nowoczesny klimat. Wszystko zależy od wyobraźni projektanta. Ważne jednak, by zachować ten podział.

Lampy - podłogowa i stołowa
Inna lampa sprawdzi się podczas pracy przy komputerze, inna podczas czytania książki, a jeszcze inna podczas chwili relaksu przy muzyce. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Zwracaj uwagę na aspekty techniczne

Oto najczęściej popełniany błąd przy zakupie oświetlenia. Kupujemy lampy, które nam się podobają, ale nie zwracamy uwagi na to, do czego są one przeznaczone. Nie przykuwamy też dużej uwagi do wyboru żarówki, co również jest podstawowym błędem.

Nie każda lampa sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach, są takie, które lepiej odnajdą się w kuchni oraz takie, które doskonale sprawdzą się w łazience. Pamiętaj, że w pomieszczeniach o podniesionej wilgotności należy zwracać uwagę na stopień ochrony IP lamp. Jeśli szukasz lampy nad stół należy wybrać klosz z osłoniętym źródłem światła, aby żarówka nie raziła w oczy podczas kolacji. Przed zakupem zastanów się, gdzie będzie wisiała lampa i przemyśl czy model, który Ci się spodobał sprawdzi się właśnie w tym miejscu. Oczywiście nie rezygnuj zupełnie z funkcji dekoracyjnej oświetlenia. Oferta lamp jest naprawdę bardzo szeroka. Swojego idealnego modelu szukaj do skutku, ma być ładnie i funkcjonalnie.

Zastanów się także nad tym, jaką żarówkę zamontujesz w lampie. Do pracy wybierz mocniejszą, o zimnym zabarwieniu, w domowym gabinecie sprawdzają się regulowane lampy biurkowe, takie jak Arki lub Arigato. W sypialni lepiej wybrać ciepłą barwę, tam też nie potrzebujesz już tak dużej mocy, jak w gabinecie czy w kuchni. Zasada jest taka, że zimne światło wybiera się do pomieszczeń, gdzie pracujemy i potrzebujemy skupienia. Ciepłe światło pomaga się zrelaksować i odpocząć.

Lampa podłogowa
Swojego idealnego modelu szukaj do skutku, ma być ładnie i funkcjonalnie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Nie twórz kompletów

Baw się oświetleniem, nie kupuj pełnych zestawów. Wystarczy, że lampy są ze sobą lekko spójne. Mają podobny kolor abażura, podobny kształt lub są w tej samej kolorystyce. Takie oryginalne zestawienie sprawi, że wnętrze będzie wyglądało atrakcyjnie, ale nie nudno. Owszem, wybór kompletu lamp jest bardzo bezpiecznym rozwiązaniem, ale czasami warto zaryzykować, by otrzymać naprawdę wyjątkową aranżację.

Artykuł zaczerpnięty z Ardant.pl

Sprawdź produkty oświetleniowe w najnowszych trendach.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

wnętrze z fototapetą

Jak wykreować nowoczesne wnętrze: moc dodatków i akcesoriów

W erze dynamicznie zmieniających się trendów w projektowaniu wnętrz, szczególną uwagę zwraca się na rolę, …