Kupujesz podwójne łóżko? Zobacz, jaki materac wybrać

Wybór materaca do spania nie jest łatwy – szczególnie w przypadku modelu dwuosobowego | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Wybór materaca do spania nie jest łatwy – szczególnie w przypadku modelu dwuosobowego, który ma dobrze służyć obu użytkownikom. Trzeba wziąć pod uwagę wiele istotnych czynników, które zapewnią komfort podczas snu. Sprawdź, na jakie elementy warto spojrzeć wybierając materac.

Odpowiednio dobrane materace przekładają się na dobrą jakość snu. Podjęcie przypadkowej decyzji może sporo kosztować, dlatego warto wziąć pod uwagę kilka istotnych wskazówek, które pomogą podnieść komfort nocnego odpoczynku.

Materace do spania dla dwojga – przegląd wkładów

Od sprężynowych po piankowe – oferta materaców do spania jest szeroka. Można przy tym wybierać spośród wielu rodzajów pianek, które różnią się m.in. stopniem dopasowania do ciała.

Głównym wkładem większości materaców są sprężyny pocketowe. W takich modelach sprężyny występują w różnym zagęszczeniu – standardowo to 262 szt. na 1 m2 powierzchni, zaś w modelach multipocket to 510 szt. na 1 m2. Lepszym wyborem są sprężyny multipocket, które przekładają się na większą liczbę punktów podparcia, większą elastyczność punktową, a co za tym idzie – lepsze dopasowanie i wyższą jakość snu.

Kolejnym elementem materaca jest filc umieszczony pod i nad sprężynami. Jego obecność powoduje lepszą izolację sprężyn od reszty wkładu i uniemożliwia rolowanie materaca.

Wierzchnią warstwę stanowi pianka: poliuretanowa (T25), wysokoelastyczna (HR), termoelastyczna (Visco Memory) lub lateksowa. Wypełnieniem może być także warstwa kokosowa lub warstwa z końskiego włosia.

 • Materace z pianki poliuretanowej czy wysokoelastyczne?

Bazą materaców piankowych może być pianka poliuretanowa (T25) lub pianka wysokoelastyczna (HR).

Pianka poliuretanowa najczęściej otacza materac z góry oraz po bokach. Zapewnia ona właściwe krążenie krwi oraz dość dobrze dopasowuje się do kształtu ciała.

Jej alternatywę stanowi pianka wysokoelastyczna, która jest nawet do 45% trwalsza niż pianka T25. Zapewnia przy tym lepsze dopasowanie do kształtu ciała, a co za tym idzie – poprawia komfort snu. Jej porowata struktura przyczynia się do dobrej wentylacji.

 • Pianka termoelastyczna czy materace lateksowe?

Wybór między pianką Visco Memory a materacem lateksowym opiera się najczęściej o subiektywne odczucia.

Pianka Visco Memory (termoelastyczna) bardzo dobrze reaguje na ciepło, dzięki czemu idealnie dopasowuje się do kształtu ciała i zapewnia dużo lepszą podporę poszczególnych partii ciała. Pozwala jednocześnie kręgosłupowi przyjąć naturalną pozycję.

Materace lateksowe są bardzo sprężyste, co przekłada się na jakość snu. Bardzo dobrze dopasowują się do kształtu ciała i zapewniają równomierne podparcie. Obecność specjalnych kanalików zapewnia doskonałą wentylację.

Twardość materaca – jaką wybrać dla dwóch osób?

Zastanawiasz się, jaki materac wybrać? Kolejnym parametrem, który musisz wziąć po uwagę jest twardość materaca – powinna być dobierana m.in. do wagi użytkowników. Obecnie w sprzedaży dostępne są materace o następujących poziomach twardości:

 • H1 – materace miękkie przeznaczone dla osób o wadze do 60 kg,
 • H2 – materace średniotwarde dedykowane osobom o wadze do 100 kg,
 • H3 – materace twarde przeznaczone dla osób ważących więcej niż 110-120 kg,
 • H4 – materace bardzo twarde dla osób o masie ciała przekraczającej 120 kg.

Jeżeli użytkownicy mają podobną masę ciała, twardość materaca można łatwo dopasować, problem pojawia się jednak w przypadku zbyt dużej różnicy wagowej. W takim przypadku można:

 • kupić pojedyncze materace do spania dostosowane do wagi każdego użytkownika;
 • kupić materac dwuosobowy o jednym stopniu twardości – twardość materaca powinna być o jeden poziom niższa niż zalecany dla osoby o większej wadze, ale musi to być materac sprężynowy multipocket;
 • kupić materac o dwóch różnych stopniach twardości – dopasowanych do wagi obu osób.

Odpowiednie wymiary materaca

Materace do spania muszą być dobrane również pod względem wymiarów, trzeba zatem dokonać pomiaru miejsca na materac, a nie pościeli czy ramy łóżka.

Odpowiednia wielkość materaca ma duży wpływ na komfort snu. Przyjmuje się, że:

 • jednoosobowe materace do spania powinny mieć szerokość 90 cm,
 • dwuosobowe materace do spania powinny mieć szerokość 160 cm.

Jeśli zastanawiasz się, jaką długość materaca wybrać, posłuż się prostą zasadą: długość powinna być minimum 20 cm większa od wzrostu najwyższej osoby śpiącej na materacu.

Materac lateksowy czy termoelastyczny?

Nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na powyższe pytanie, ponieważ wybór powinien być uzależniony przede wszystkim od potrzeb i oczekiwań użytkownika.

Cechą charakterystyczną pianki termoelastycznej jest lepsze dopasowanie do ciała, które utrzymuje się przez dłuższy czas. Zapewnia doskonałe podparcie, dzięki czemu kręgosłup może przyjąć naturalną pozycję. Świetnie sprawdzi się w przypadku osób cierpiących na dolegliwości ze strony kręgosłupa.

Lateks sprawia, że materac zachowuje swoją sprężystość przy jednoczesnym zmniejszeniu jego twardości. Dzięki temu zapewnia optymalne dopasowanie do kształtu ciała, dając równomierne podparcie. Ponadto, dzięki specjalnym kanalikom, lepszy jest obieg powietrza wewnątrz materaca.

Chociaż oba rodzaje materaców są polecane, eksperci ze SweetSen.pl rekomendują lateks.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

materac sen wygoda

Jak kupić materac na lata?

Aby zakupiony materac posłużył Ci jak najdłużej, musisz zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Wygodny materac …