Białe listwy przypodłogowe
Odpowiednio przygotowane mogą pięknie dopełniać aranżacji wnętrza i dodawać całości sznytu. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Listwy przypodłogowe – kropka nad i aranżacji wnętrz. Jak i czym je pomalować?

Listwy przypodłogowe to te elementy wykończenia, o których często zapominamy. Skupieni na ścianach i sufitach zostawiamy je samym sobie. A to błąd. Odpowiednio przygotowane mogą bowiem pięknie dopełniać aranżacji wnętrza i dodawać całości sznytu. Jak i czym je pomalować? Podpowiadamy!

Jakie produkty?

Malowanie listew przypodłogowych z drewna może nadać im zupełnie innego wyglądu i sprawić, że całe wnętrze odzyska blask. Niewielkimi środkami da się odświeżyć w ten sposób całe mieszkanie. To swoista kropka nad i aranżacji wnętrz.

Kiedy szukamy idealnego produktu do malowania, powinniśmy zwrócić uwagę na jego cechy i właściwości. Najlepiej wybrać farbę, która jest odporna na działanie wody i wytrzymuje standardową wilgotność powietrza. Do tego powinna być niepodatna na uszkodzenia mechaniczne, elastyczna i mieć dobrą przyczepność. Przyda się solidne krycie i trwały kolor, który pozwoli przez długie lata cieszyć się pięknym efektem.

Elastyczna i mocna

Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal to nawierzchniowa farba alkidowa. Nałożenie jej na daną powierzchnię tworzy powłoki charakteryzujące się świetną przyczepnością do podłoża, elastycznością oraz dobrą odpornością na czynniki atmosferyczne. Można ją stosować do wielu różnych powierzchni – stalowych, żeliwnych, betonowych, drewnianych, do tynków cementowo-wapiennych pokrytych wcześniej podkładem. Idealnie sprawdzi się przy okazji ochronnego i dekoracyjnego malowania listwy przypodłogowej.

Przygotuj i maluj!

Bardzo ważne jest również odpowiednie przygotowanie podłoża przed malowaniem. Listwa powinna być sucha, czysta i odtłuszczona. Nie mogą się na niej znajdować żadne zabrudzenia z kurzu czy nalotów organicznych. Przed nałożeniem pierwszej warstwy trzeba bezwzględnie pozbyć się starych, łuszczących się poprzednich warstw farby oraz dokładnie oczyścić i zmatowić powierzchnię drobnoziarnistym papierem ściernym. Nowe, niemalowane wcześniej powierzchnie warto przedtem zagruntować emalią Nobiles Do Drewna i Metalu Ftalonal.

Tak przygotowana listwa może być poddana malowaniu. Tu warto zaszaleć – w zależności od koloru ścian i wystroju mieszkania, decydujemy się na różne barwy. Od delikatnych i subtelnych aż po intensywne, owocowe kolory, które dodadzą przestrzeni oryginalności.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kamień szlachetny onyks

Onyksy – przepiękne minerały w aranżacji wnętrz

W ostatnich latach wykorzystywanie naturalnych materiałów jest coraz częstszym rozwiązaniem we wnętrzarstwie. Dzięki nim mieszkania …