Łóżka tworzą klimat sypialni

Współcześnie bardzo na czasie jest styl nowoczesny, modernistyczny, ale także minimalistyczny. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Sypialnia to pomieszczenie, które powinno być zarazem estetyczne i praktyczne. Nie ulega wątpliwości, że najważniejszą rolę w kreowaniu klimatu takiego wnętrza odgrywają łóżka. To właśnie ich wyborowi warto poświęcić więcej uwagi.

Łóżka w nowoczesnej sypialni

Współcześnie bardzo na czasie jest styl nowoczesny, modernistyczny, ale także minimalistyczny. Wnętrza urządzane w taki sposób są na ogół jasne, przestronne i pozbawione nadmiaru dodatków. Podejście to sprawdza się szczególnie w sypialni, przekładając się na utrzymanie czystości oraz poczucie swobody użytkowników takiego pomieszczenia.

– Jeśli chodzi o łóżka, to w nowoczesnych wnętrzach sprawdzają się zarówno modele drewniane, jak i kute. Klientom szukającym czegoś lżejszego i tańszego proponujemy łóżka wykonane z płyty meblowej – informuje przedstawiciel sklepu z materacami i łóżkami Materace-dla-Ciebie.pl. – W kwestii kolorystyki najczęściej wybieranym rozwiązaniem są stonowane barwy, biele, beże oraz szarości. Pojawiają się jednak ciemniejsze łóżka, na przykład czarne.

Ciemne łóżka pasują przede wszystkim do sypialni o znacznej powierzchni. Wstawiając je do minimalistycznie urządzonego wnętrza, można przełamać nieco monotonię jasnych barw, charakterystycznych dla stylu nowoczesnego czy minimalistycznego. W urządzonej w tej sposób sypialni pojawiają się także dodatki, jednak ich ilość powinna być niewielka. Mogą natomiast występować w dynamicznych kolorach, które do pomieszczenia wprowadzą nieco życia. Generalnie jednak wyposażenie sypialni powinno sprowadzać się do łóżka oraz utrzymanych w podobnym tonie szafek nocnych, ewentualnie komody czy większej szafy.

Styl klasyczny i typowe dla niego łóżka

Elementy charakterystyczne stylowi klasycznemu to przede wszystkim ciemniejsza kolorystyka, ciężkie i drewniane meble, a także mnóstwo dodatków. Do sypialni urządzanych w tym duchu na ogół pasują zatem łóżka drewniane. Są to ponadto meble ciemne, solidne i dosyć masywne. W nieco nowocześniejszym wydaniu mogą być niskie. Jednak będąc wiernym stylowi klasycznemu w stu procentach, raczej należałoby wybierać wysokie łóżka. Najlepiej uzupełnione baldachimem. Takie rozwiązanie to dla wielu osób już przesada, ale sam stelaż na baldachim wciąż pojawia się w klasycznie urządzonych sypialniach. Chętnie stosują go do aranżacji rodzice małych dziewczynek, którym często marzy się spać niczym księżniczki.

Styl klasyczny to przede wszystkim wysoka jakość wyposażenia. Dlatego wskazane są tu raczej solidne i ciężkie łóżka drewniane niż ich tańsze zamienniki z płyty meblowej. Modele kute i metalowe też raczej się nie sprawdzą, ponieważ mają zbyt lekki charakter. Tymczasem klasyczne rozwiązania wymagają zastosowania mocnych, kojarzonych z wytrzymałością elementów wyposażenia. Biorąc pod uwagę, że najczęściej stosowane są tu głównie łóżka wysokie, warto pomyśleć o uzupełnieniu tych mebli dodatkowymi szufladami. Dzięki nim dostępną powierzchnię uda się jeszcze pełniej wykorzystać.

Łóżko narzuca styl sypialni

Z wyborem łóżka nie należy się spieszyć, ponieważ właśnie ten mebel narzuci sypialni konkretny styl. Lepiej zatem poczekać, aż trafi się na model dopasowany do własnych potrzeb oraz oczekiwań w stu procentach. Na szczęście bogaty asortyment współczesnych sklepów pozwala na ogół szybko znaleźć łóżka w sam raz dla siebie i swojej rodziny. Po ich wstawieniu można przejść do dalszego aranżowania sypialni. Ważne jest tu znalezienie kompromisu pomiędzy funkcjonalnością oraz przytulnością wnętrza.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

sypialnia wnętrze w stylu skandynawskim

Biała szafa w sypialni jako rozwiązanie do małych pomieszczeń – dlaczego warto? 

W czasach, gdy większość ludzi decyduje się na zakup mieszkania w bloku czy kamienicy, gdzie …