Mała łazienka
Małe łazienki wydawać się mogą prawdziwą zmorą w urządzaniu wnętrz. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Mała łazienka – mały problem. Poznaj rozwiązania

Mieszkanie w bloku, zabytkowej kamienicy czy nowym lokum deweloperskim – wszędzie tam projektowanie łazienki może być utrudnione ze względu na niewielki metraż. Zobacz, jak prosto i funkcjonalnie zaaranżować takie pomieszczenie.

Małe łazienki wydawać się mogą prawdziwą zmorą w urządzaniu wnętrz. Jak pomieścić w nich wszystkie niezbędne sprzęty, a równocześnie móc swobodnie się poruszać? Podpowiadamy sprytne rozwiązania, które pozwolą ci w najlepszy sposób wykorzystać dostępną przestrzeń.

Wanna czy prysznic?

Jesteś miłośnikiem kąpieli, ale wanna w małej łazience wydaje ci się nierealnym rozwiązaniem? Na szczęście nie musisz rezygnować z chwil relaksu w gorącej wodzie – możesz wybrać wannę krótszą niż standardowa. Niektóre sposoby zabudowy umożliwiają zamontowanie przy podłodze niewielkich szafek na detergenty lub przymocowanie od frontu półek uchylnych. Dzięki temu wykorzystasz każdy centymetr dostępnej powierzchni.

Nie da się jednak ukryć, że projektowanie łazienki w małym mieszkaniu będzie łatwiejsze, jeśli zdecydujesz się na kabinę prysznicową. W takim przypadku szczególnie poleca się kabiny narożne. Jeszcze więcej miejsca zaoszczędzisz, wybierając brodzik i zasłonkę. Bardzo dobrym pomysłem jest również modny ostatnio prysznic z odpływem w podłodze (oddzielony od reszty łazienki np. drzwiami prysznicowymi) – dzięki temu rozwiązaniu możesz niemal dowolnie kształtować przestrzeń.

Jeśli nie wyobrażasz sobie życia bez bidetu, a rozmiar pomieszczenia nie pozwala na montaż dodatkowej muszli, możesz do tych celów przystosować toaletę. Warunkiem jest ulokowanie jej w bezpośrednim sąsiedztwie umywalki i zamontowanie dodatkowej rączki bidetowej w armaturze. Możesz również zakupić deskę klozetową z funkcją bidetu. Podobnie jak kabiny prysznicowe, tak i ceramika umywalkowa, dostępna jest w wersji narożnej lub wielokątnej.

Projektowanie łazienki – jak rozmieścić sprzęty AGD?

Pralka w kuchni? To pomysł, na który coraz częściej decydują się osoby dysponujące łazienką o małym metrażu. Rozwiązanie to ma jednak swoje wady – ingeruje w harmonię kuchennej aranżacji, wymaga również znalezienia dodatkowego miejsca na kosz na pranie i detergenty (które zazwyczaj umieszcza się w szafce pod umywalką). Warto więc podjąć próbę usytuowania pralki w łazience. Do małych pomieszczeń polecane są urządzenia ładowane od góry. Takie pralki mają na ogół mniejsze rozmiary niż tradycyjne, jednak nie sprawdzą się w łazienkach ze skosami. Ciekawą alternatywą jest zamknięcie sprzętu w specjalnej obudowie, która wygląda na zwykłą szafkę. Dzięki temu zyskasz dodatkową powierzchnię roboczą na blacie obudowy – na przykład na ulubione kosmetyki bądź przewijak dla niemowląt.

Dużo większe możliwości aranżacyjne pozostawia wybór suszarki do prania. Przestrzeń zaoszczędzisz, instalując suszarkę ścienną rozsuwaną, sufitową lub stojącą w kształcie litery V. Jeśli jednak zdecydujesz się na suszarkę typu „wieża”, możesz wybrać model składany, który można swobodnie przechowywać w kabinie prysznicowej.

Projektowanie łazienki w małym pomieszczeniu potrafi być prawdziwym wyzwaniem. Warto więc skorzystać z rozwiązań stworzonych specjalnie z myślą o takiej przestrzeni.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

grzejniki łazienkowe

Rozwiązania grzewcze w łazience: Dlaczego warto wybrać grzejniki łazienkowe Emultimax?

Inwestycja w grzejnik łazienkowy powinna być przemyślana. Jedynie wtedy jesteś w stanie cieszyć się nie …