drzwi lodówki
Czyszczenie lodówki nie należy być może do przyjemności, ale jest tą czynnością, która nie jest szczególnie męcząca, acz wymaga poświęcenia jej czasu | fot.: materiał partnera

Mycie lodówki – warto to robić raz na jakiś czas

Utrzymanie czystości w miejscach, w których pracujemy i mieszkamy, ma kluczowe znaczenie dla naszego zdrowia. Zwłaszcza kuchnia jest tym pomieszczeniem, w którym powinno nam zależeć na sterylnych warunkach. Oczywiście nie warto popadać w przesadę i biegać za każdą drobinką kurzu czy okruchem, ale dobrze jest tam mieć pod ręką różne środki czyszczące, dzięki którym będziemy mogli na bieżąco usuwać zabrudzenia. Newralgicznym punktem każdej kuchni, w której przygotowujemy posiłki, jest z pewnością lodówka. Mycie lodówki jest więc czynnością, którą powinniśmy przeprowadzić raz na jakiś czas. Odpowiedź na pytanie: czym umyć lodówke bez kłopotu znajdziemy w Internecie albo różnych poradnikach publikowanych w książkach lub na łamach gazet. Z pewnością warto znaleźć chwilę czasu na to, by umyć naszą lodówkę – co do tego nie ma żadnych wątpliwości.

 

Czym myć lodówkę – warto wiedzieć więcej

Czyszczenie lodówki nie należy być może do przyjemności, ale jest tą czynnością, która nie jest szczególnie męcząca, acz wymaga poświęcenia jej czasu. W dawnych czasach lodówki trzeba było częściej rozmrażać i myć. Obecnie nasza sytuacja w tym temacie jest o wiele łatwiejsza. Znalezienie pomysłu na to, czym umyć lodówkę, nie zajmie nam wiele czasu. W Internecie bez trudu znajdziemy różnego rodzaju blogi i vlogi, w których problem „czym myć lodówkę” został już dawno rozwiązany. Mycie lodówki można przeprowadzić przy pomocy środków chemicznych albo naturalnych detergentów. Wnętrze lodówki powinniśmy najpierw wyczyścić na sucho, przy pomocy szmatki z potencjalnych resztek jedzenia. Z pewnością warto myć lodówkę takimi prostymi sposobami jak woda z octem albo z dodatkiem sody oczyszczonej. Można także dodać do wody, np. płyn do mycia naczyń i takim roztworem wyczyścić lodówkę. Do umycia lodówki przyda nam się także gąbka albo szmatka oraz rękawiczki ochronne, tak by nie ucierpiała przy tym nasza skóra dłoni. Żeby dobrze wyczyścić lodówkę, trzeba ją także odłączyć od prądu, a każdą półkę oraz szufladę wyjąć i dokładnie umyć oddzielnie.

Do czyszczenia lodówki nie trzeba naprawdę wiele

Do mycia lodówki można także użyć wody z cytryną albo z solą kuchenną czy też ze specjalnymi płynami do mycia lodówek. Z pewnością należy myć lodówkę regularnie, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że jest w niej w miarę czysto. Jak więc widzimy, nie ma jednej odpowiedzi na pytanie czym myć lodówkę. Każdy musi tutaj wybrać sobie taki sposób, jaki mu bardziej odpowiada. Czyszczenie lodówki krok po kroku na pewno ułatwi nam to zadanie. Ocet, soda oczyszczona oraz sok z cytryny skutecznie usuną przykry zapach, jaki czasem może się pojawić w lodówce. By dokładnie umyć lodówkę, najlepiej użyć miękkiej ściereczki lub gąbki, ze środkiem czyszczącym wymieszanym z ciepłą wodą. Przed czyszczeniem koniecznie odłącz lodówkę od prądu. Jeśli wymaga ona rozmrożenia, to tego procesu nie powinniśmy przyspieszać. Zostaw otwarte drzwiczki do lodówki i daj jej się spokojnie rozmrozić. Przyspieszanie rozmrażania może zaszkodzić naszemu urządzeniu i narazić nas na dodatkowe wydatki w przyszłości. Lodówki nie należą do najtańszych sprzętów AGD, więc trzeba się z nimi odpowiednio obchodzić.

Czyszczenie lodówki ma sens – dobrze o tym pamiętać

Pamiętajmy, by czyścić lodówkę od góry do dołu, wcześniej opróżniwszy ją z produktów spożywczych. Warto to zrobić wtedy, gdy zamrażalnik będzie pusty, by nie narazić się na straty jedzenia. W litrze ciepłej wody można rozpuścić łyżkę sody oczyszczonej albo wlać do niego trzy łyżki octu i takim roztworem przemyć wnętrze urządzenia. Roztwór wody po umyciu należy wylać do toalety. Tam także można spłukać niewielkie okruchy, czy też resztki jedzenia. Mycie z pewnością usunie nieprzyjemny zapach, a wnętrze lodówki po umyciu pomoże nam osuszyć, np. papierowy ręcznik albo ścierka z mikrofibry, itp. Zawartość lodówki możemy potem włożyć na miejsce, choć w przypadku użycia roztworu octu warto odczekać chwilę, by zapach się ulotnił. Jeśli zastanawiamy się, czym czyścić lodówkę turystyczną, to tutaj zabrudzeń albo nieprzyjemnego zapachu możemy się pozbyć w podobny sposób. W lodówkach turystycznych cały proces przebiegnie o wiele szybciej. Je także można osuszyć papierowym ręcznikiem. Domowe sposoby to także kwasek cytrynowy, który spokojnie może zastąpić sok z cytryny. W ten lub w inny sposób z pewnością wyczyścimy całą lodówkę, tak jak nam się to marzy. W jej wnętrzu należy dokładnie wyczyścić różne zakamarki, uszczelki, itp., by lodówka była czysta jak nowa. W lodówce powinniśmy używać nowej gąbki lub szmatki, bo tylko one zagwarantują nam to, że nie przeniesiemy tam nowych bakterii. To, jakich środków używać, by w naszej lodówce było ładnie, czysto i pachnąco, zależy więc od naszych preferencji. Jak już dokładnie umyjemy lodówkę w środku, na miejsce wkładamy wszystkie półki i szuflady, a także inne ruchome części, zgodnie z ich miejscem przeznaczenia. Potem podłączamy ją do prądu i wracamy do naszego codziennego życia – aż do następnego generalnego sprzątania lodówki.

Materiał partnera

Sprawdź także

czyszczenie fug

Czym wyczyścić fugi – skuteczne sposoby, polecane preparaty

Zadając sobie pytanie, czym wyczyścić fugi, warto pamiętać, że nie tylko preparat wpływa na efektywność …