trendy wnętrzarskie
Rozwiązania aranżacyjne, na jakie stawiają w tym roku projektanci | fot.: Pixabay.com

Najnowsze trendy w urządzaniu wnętrz 2016/2017

Dekoratorzy wnętrz, podobnie do projektantów mody, z wyprzedzeniem opracowują stylistyczne tendencje na nadchodzący sezon. Chcesz podążać ich tropem? Zapoznaj się z artykułem i poznaj, na jakie rozwiązania aranżacyjne stawiają w tym roku projektanci.

Przede wszystkim funkcjonalność

Firmy deweloperskie budują nieruchomości jedna obok drugiej, co powoduje, że standardem stają się niewielkie mieszkania – zazwyczaj jedno lub dwupokojowe, które są przestrzeniami trudnymi do zagospodarowania. Ze względu na powszechność zastosowania technologii w codziennym życiu, ludzie mają mniej rzeczy do przechowywania niż dawniej – np. płyty CD, kasety z filmami, a nawet książki, są dostępne w formie elektronicznej, w postaci plików oraz e-booków. Ponadto, jeśli chodzi o wybór sprzętów gospodarstwa domowego oraz przedmiotów osobistego użytku, coraz więcej osób podchodzi do zakupów racjonalnie, stawiając na jakość, a nie na ilość. Okazuje się, że dzięki powyższym aspektom zaaranżowanie funkcjonalnego wnętrza, nie sprawia tyle problemu co kiedyś.

Najmodniejsze kolory wnętrz 2016/2017

W nadchodzącym sezonie do łask powracają głębokie odcienie, takie jak chociażby błękit czy zieleń. Do wnętrz, które są utrzymane w takiej kolorystyce sprawdzą się brązowe dodatki, jak m.in. skóra lub mosiężne lampy. Pośród modnych kolorów ścian wyróżnia się także wszystkie odcienie szarości oraz ciemne grafity, które odradza się wybierać do pomieszczeń o niewielkim metrażu. Jeśli chodzi o zagospodarowanie ściany, warto wspomnieć, że jednym z najpopularniejszych wnętrzarskich trendów są tapety, które mogą stanowią główny element dekoracyjny w pomieszczeniu. Najmodniejsze są desenie kwiatowe, geometryczne oraz te, które imitują naturalne materiały, takie jak np. drewno lub kamień.

Naturalne materiały

Obowiązującym trendem jest także przywiązanie do natury oraz ekologiczność. Do łask wracają nie tylko drewniane meble, ale także podłogi oraz pokrycia ścian. Popularność zyskały również naturalny kamień, beton oraz żywica. Naturalne drewno jest na topie od dłuższego czasu. Projektanci wnętrz sugerują, aby odchodzić od mebli na wysoki połysk i wybierać meble w dobrym gatunku, najlepiej te z surowego i matowego drewna. Decydując się na tego rodzaju materiał dobrze postawić na jakość oraz prostotę formy. Jeżeli nie chcesz wydawać majątku na wyposażenie mieszkania, pamiętaj, że ciekawą aranżację można zbudować wokół jednego porządnego mebla.

Inspiracje naturą będą widoczne także w łazienkach. Dekoratorzy polecają zamienić płytki ceramiczne na drewniane podłogi oraz ściany wykończone kamieniem. Jeśli chodzi o podłogę do łazienki, najlepiej sprawdzą się deski o wysokiej stabilności oraz jak najmniejszym współczynniku skurczu drewna, czyli takie, które pod wpływem wilgoci nie będą ulegały nierównomiernemu deformowaniu. Do polecanych gatunków poleca się m.in. dąb, iroko, merbau, modrzew, padouk oraz tek. Powierzchnię dowolnego rodzaju drewna dobrze jest zabezpieczyć specjalnym olejem, który nie tylko podkreśli jego naturalną fakturę, ale także ochroni je przed szkodliwym działaniem wilgoci. Idealnym uzupełnieniem tego rodzaju aranżacji będzie marmurowy blat oraz minimalistyczna armatura.

Modne dodatki

Dekoratorzy wnętrz szczególną uwagę przywiązują do dodatków. Jednym z nich są różnego rodzaju tekstylia, które mogą w całkowity sposób odmienić charakter danego wnętrza. Projektanci polecają także geometrię, zarówno w formie ozdobnych akcesoriów, jak i na powierzchniach ścian oraz podłóg. W aranżowaniu wnętrz można eksperymentować z różnego rodzaju kształtami. Dużą swobodę aranżacyjną dają geometryczne meble modułowe, które można dowolnie układać – niczym klocki. Jednym z najmodniejszych dodatków są także wytworne dywany typu kilim, które można umiejscowić praktycznie wszędzie – w salonie, kuchni lub łazience.

Oświetlenie

Jeśli chodzi o oświetlenie, projektanci coraz chętniej zastępują górne źródło światła lampami LED. Dzięki nim można uzyskać efekty, których nie sposób osiągnąć przy użyciu tradycyjnych halogenów lub żyrandoli. Praktycznym rozwiązaniem są także taśmy ledowe, które wmontowuje się w szafki, półki oraz wnęki. Nowością na rynku są dla odmiany podświetlane wanny, kabiny prysznicowe oraz baterie łazienkowe, które nadają wnętrzu niepowtarzalny klimat.

Nie jest łatwo przewidzieć, w którym kierunku będą podążały trendy wnętrzarskie za kilka lat. Dlatego bez względu na obowiązującą modę, warto pamiętać, że aranżacja danego wnętrza powinna uwzględniać indywidualne upodobania domowników oraz techniczne parametry danego pomieszczenia. W konfrontacji z rzeczywistością, nie wszystkie modne rozwiązania mogą okazać się trafione.

Zastanawiasz się nad zmianą aranżacji w swoim domu lub mieszkaniu? Poniżej możesz zapoznać się z przykładowymi wystrojami wnętrz, które mogą cię zainspirować:

http://forum.leroymerlin.pl/forum/wasze-wnetrza.html

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

salon w pastelach

Zawsze modne pastele

Subtelne, delikatne i nieco cukierkowe wnętrze uzyskamy, gdy zdecydujemy się na pastelowe barwy. Wnętrze, w …