nowoczesne miejsce do pracy blat biurko
Nim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania, powinniśmy zastanowić się, jaką rolę ma spełniać nasze biurko | fot.: stock.adobe.com

Nie tylko do pracy, czyli jak wybrać odpowiednie biurko?

Wielu osobom domowe biurko kojarzy się z pracą. A zwłaszcza, gdy forma zatrudnienia z góry zakłada działanie w trybie home office lub jeśli okoliczności zmuszają do wykonywania obowiązków służbowych w taki sposób. Tymczasem mebel ten służy przecież do różnych celów. Chodzi tu nie tylko o komfort pracy lub nauki, ale także rozwijanie pasji i hobby czy zwyczajnie rozrywkę. Współcześnie istnieją rozwiązania pozwalające uzyskać mebel skrojony na miarę naszych potrzeb i oczekiwań. Jak zatem wybrać idealne dla nas biurko?

Dla kogo i do czego, czyli o podstawowych kryteriach wyboru biurka

Nim zdecydujemy się na konkretne rozwiązania, powinniśmy zastanowić się, jaką rolę ma spełniać nasze biurko. Obecnie na rynku są dostępne modele stworzone wręcz do pracy, jak i np. warianty gamingowe, mające sprostać potrzebom i oczekiwaniom zapalonych graczy. Jeśli więc biurko ma spełniać ściśle określoną funkcję – warto się nią kierować w poszukiwaniach egzemplarza z danej kategorii. Oczywiście, wiele tego typu mebli posiada optymalne rozwiązania, odpowiednie dla różnych zastosowań. Dobrze jest zastanowić się też, kto będzie korzystał z planowanego biurka. Czy chodzi o jedną osobę, czy wszystkich domowników? Czy wśród nich będą również dzieci? Aby mebel zapewnił komfort użytkowy, będzie musiał spełnić konkretne kryteria – np. mieć odpowiednie wymiary, które zapobiegną złej postawie ciała podczas korzystania z biurka.

dziecięce biurko w pokoju dziecięcym
Zwykle biurka kojarzą się z meblami skrzyniowymi, wyposażonymi w różnego typu szafki, szuflady, a nawet półki | fot.: stock.adobe.com

Rozbudowane biurko, a może… w formie stołu?

Zwykle biurka kojarzą się z meblami skrzyniowymi, wyposażonymi w różnego typu szafki, szuflady, a nawet półki (np. na monitor) czy ścianki, umożliwiające wyraźniejsze wydzielenie danej strefy (np. przeznaczonej do cichej pracy w skupieniu, której nie zakłócają zewnętrzne bodźce). Naturalnie tego rodzaju rozwiązań jest bardzo dużo, ale nie są one jedyne. Często można spotkać się również ze stołami biurowymi, których konstrukcję tworzą zaledwie podstawa (lub nogi) i blat, zwykle z otworem na kable i przewody.

Tego typu modele nierzadko goszczą w mniejszych pomieszczeniach, bowiem zapewniając odpowiednią przestrzeń użytkową, nie zabierają dużo miejsca. A przy tym są łatwo ustawne i zachowują wizualną lekkość, łatwo komponującą się z aranżacją wnętrza (dobrym przykładem są tu choćby biurka w stylu skandynawskim). Dla kogoś minusem takiego rozwiązania może okazać się właśnie brak szuflad i skrytek, pozwalających na dokładniejsze rozdzielenie i uporządkowanie potrzebnych przedmiotów, jak bruliony i fiszki, długopisy, dokumenty, kolorowe zakreślacze czy nawet akcesoria komputerowe. Z drugiej strony taki stół zapewnia sporą przestrzeń pod blatem, a więc i komfort siedzenia przy biurku. A ostatecznie – zawsze można tę przestrzeń wypełnić np. dodatkową, wsuwaną pod spód szafką na kółkach. Dodatkowym atutem stołów biurowych jest fakt, że – nierzadko w przeciwieństwie do gotowych, „obudowanych” biurek – jesteśmy w stanie dostosować wymiary blatu do naszych potrzeb i warunków danego pomieszczenia.

Zwróć uwagę na możliwości konfiguracji biurka

Kwestia ta potrafi być często pomijana, z różnych powodów. Dla jednych taki mebel ma zwyczajnie „być prosty, stabilny i zdolny udźwignąć ciężar komputera, sterty książek oraz innych przedmiotów”. Inni znów dysponują stosownymi krzesłami lub modelami, które same w sobie oferują wiele różnych ustawień. Nie zawsze jednak tak bywa, natomiast z pewnością nie można bagatelizować aspekty zdrowej, prawidłowej postawy. Szczególnie wielogodzinna praca przy biurku, jeśli nie jest ono ergonomiczne, może przyczynić się do wielu poważnych problemów zdrowotnych: z kręgosłupem, wzrokiem, nadgarstkami oraz innych. Warto więc zwrócić uwagę na to, czy biurko pozwala na konfigurację wedle własnych potrzeb – mowa choćby o podnoszeniu i opuszczaniu blatu albo ustawieniu wysokości podstawy. Takie opcje zaoferują jeszcze dokładniejsze dostosowanie konstrukcji mebla do własnych potrzeb, a co za tym idzie – podwyższenia komfortu podczas korzystania z biurka. To rozwiązania, które sprzyjają zdrowiu, wygodzie i motywacji do działania!

Wygląd biurka? Oczywiście, że ma znaczenie!

Wydawałoby się, że w przypadku takiego mebla dominującą kwestią pozostaje jego funkcjonalność. I trudno się z tym nie zgodzić, bowiem nawet najpiękniejsze biurko, jeśli nie spełnia swej roli, staje się wyłącznie zbędnym, zagracającym przestrzeń gabarytem. Z drugiej strony jednak wygląd mebla również ma duże znaczenie. Stara, nierówna, zniszczona i skrzypiąca konstrukcja biurka może skutecznie „odstraszać” i zniechęcać do korzystania z niego, co znowu potrafi przełożyć się np. na uczucie dyskomfortu i brak motywacji do pracy. Tymczasem wysoka jakość wykonania, w połączeniu z atrakcyjnym designem, zapewniającym łatwe utrzymanie w czystości, sprawiają, że takie biurko znacznie skuteczniej zachęca do działania. Pamiętajmy też, aby biurko „odnalazło się” w ogólnej aranżacji pomieszczenia, w którym się znajduje. Niech zajmuje jasno określone miejsce, ale jednocześnie nie przytłacza aranżacji swoim wyglądem. Dodatkowo, jeśli interesuje nas wykorzystanie mebla np. do tworzenia profesjonalnych zdjęć i grafik, doskonale w tym celu sprawdzi się blat o jaśniejszym odcieniu. W końcu obecnie są dostępne modele w niemalże w każdym kolorze. A skoro już mowa o porządku i estetyce…

szuflada na akcesoria biurowe
Szafki, szuflady czy półki na monitor oraz klawiaturę komputera to nie jedyne, praktyczne rozwiązania, jakie są w stanie zaoferować współczesne biurka| fot.: stock.adobe.com

Zwróć uwagę na praktyczne akcesoria do biurka!

Szafki, szuflady czy półki na monitor oraz klawiaturę komputera to nie jedyne, praktyczne rozwiązania, jakie są w stanie zaoferować współczesne biurka. Obecnie nietrudno znaleźć modele modułowe, pozwalające na dodatkową rozbudowę albo precyzyjne dostosowanie ich do różnych, nawet niestandardowych układów pomieszczeń. Istnieją też biurka składane (np. po przymocowaniu do ściany), dzięki czemu po zakończeniu korzystania z mebla jesteśmy w stanie „schować go” i udostępnić zajmowaną przez niego przestrzeń. A to nie wszystko. Biurka możemy wyposażyć w specjalne (czasem wręcz dedykowane) nadstawki, zawierające rozmaite szufladki, półeczki, haczyki i separatory. Dzięki temu możemy trzymać w bliskim sąsiedztwie blatu – dosłownie pod ręką – wiele przydatnych rzeczy. Zaletą tych rozwiązań jest fakt, że jesteśmy w stanie dość dowolnie je zestawiać i konfigurować, tworząc najlepszą wersję wyposażenia biurka na dany moment. Zyskujemy dodatkową przestrzeń na niezbędne przedmioty, posegregowane i uporządkowane wedle naszego uznania. Co więcej, montaż takich akcesoriów jest dziecinnie prosty i np. uwalnia nas od konieczności przymocowywania na stałe półek do ścian. Warto też wspomnieć o otworach, haczykach i rynienkach na przewody, pozwalających zachować porządek w kablach, co sprzyja estetyce biurka i wygodzie korzystania z niego.

JSA

Sprawdź także

home office równowaga

Wyzwania pracy zdalnej: Jak zbalansować życie zawodowe i prywatne?

Praca zdalna to nie tylko korzyści, jak unikanie dojazdów do biura czy możliwość elastycznego planowania …