Domowe sposoby na plamy
Domowe sposoby na plamy | fot.: Kreatywna.pl

Niedoceniane domowe sposoby na usuwanie plam z ubrań

Twoje dziecko wróciło z placu zabaw brudne? Nie trzeba od razu sięgać po chemiczne proszki lub płyny. Plamy można usunąć także za pomocą produktów, które każda pani domu posiada w swojej kuchni. Mimo że ciężko w to uwierzyć, to naturalne sposoby mogą okazać się dużo skuteczniejsze niż najlepsze produkty chemiczne. 

Plamy po owocach i warzywach

Plamy z owoców są bardzo nieprzyjemne i trudne do usunięcia. Warto więc dowiedzieć się, w jaki sposób je wywabiać i czego użyć do tego celu.

Na zaschnięte plamy z owoców najlepiej stosować sok z cytryny. Można po prostu posmarować zabrudzenie lub też wyprać ubranie w wodzie z dodatkiem kilku łyżek kwaśnego soku. Plamy po owocach można również posypać solą i zalać wrzącą wodą. Później całe ubranie należy wyprać w ciepłej wodzie z dodatkiem mydła.

Usuwanie plam z jagód i marchewki nie należy do najbardziej przyjemnych. Na szczęście z pomocą przychodzi oda utleniona. Musimy tylko polać nią zabrudzenie i wyprać ubranie. Dobrym pomysłem może być także dosypanie łyżeczki proszku do pieczenia do prania.

Z uporczywymi plamami znakomicie radzą sobie także ocet oraz mleko. W przypadku pierwszego produktu musimy tylko polać nim zabrudzenie i wyprać ubranie. Jeśli chcemy skorzystać z mleka, zabrudzony fragment odzieży powinien moczyć się w nim przez całą noc.

Tłuste plamy

W przypadku tłustych plam najlepiej sprawdzą się wymienione powyżej metody, w szczególności:

  • Ocet – mieszamy go w proporcjach 1:1 z wodą i przecieramy plamę.
  • Sól – tworzymy roztwór z alkoholem i pocieramy plamy.
  • Proszek do pieczenia – posypujemy brudne miejsce proszkiem i trzemy wilgotną gąbką.

Oprócz wyżej wymienionych sposobów możemy skorzystać również z całej gamy nowych rozwiązań.

Do czyszczenia delikatnych powierzchni i tkanin najlepiej sprawdzi się mąka ziemniaczana, którą posypujemy zabrudzone miejsce i pocieramy miękką ściereczką, do momentu aż plama zniknie.

Do usuwania tłustych plam świetnie sprawdza się także cola. Wystarczy tylko wylać niewielką jej ilość na zabrudzone miejsce i pozostawić na kilka godzin. Następnie należy wyprać całe ubranie w ciepłej wodzie z proszkiem.

Innym sposobem na pozbywanie się tłustych plan jest zastosowanie kredy. Wystarczy tylko przetrzeć nią plamę i pozostawić na kilka godzin, by wchłonęła tłuszcz. Następnie musimy energicznie wyszczotkować dane miejsce. Jeśli plama w dalszym ciągu jest widoczna, musimy powtórzyć smarowanie kredą. Na końcu pierzemy całe ubranie.

Inne plamy

Jednym z najbardziej uniwersalnych sposobów jest zastosowanie alkoholu. Najlepiej radzi on sobie z plamami powstałymi po piwie lub winie. Uwaga – sposobem na czerwone wino jest wino białe!

Plamy z podkładu wywabi pianka do golenia. Z kolei ślady po szmince warto usuwać przy pomocy chusteczek nawilżonych.

Plamy z atramentu poddają się bez problemu, jeśli spróbujemy pokonać je przy pomocy cytryny. Zabrudzone miejsca należy energicznie pocierać szmatką zmoczoną w cytrynowym soku, aż do momentu, gdy cały atrament zejdzie.

Przyklejone gumy do żucia najłatwiej usunąć, mrożąc  ubranie w zamrażalniku lub obkładając konkretne miejsce kostkami lodu. Gdy guma stwardnieje, delikatnie zeskrobujemy ją z ubrania.

Plamy z krwi należy spierać w zimnej wodzie z dodatkiem soli. Jeśli są stare i zaschnięte, usuwamy je w wodzie z dodatkiem amoniaku. Warto także spróbować wody utlenionej, która świetnie wywabia świeże plamy.

Domowe sposoby na plamy
Domowe sposoby na plamy | fot.: Kreatywna.pl

JMI

Sprawdź także

Hurtownia odzieży – twoje zaopatrzenie!

Każdy lubi się czasem ubrać w coś, co po prostu do niego pasuje. Z tego …