Oklejanie mebli – prosty sposób na odświeżenie wnętrza

Chcąc w efektowny sposób odnowić meble bez dużych nakładów finansowych, warto zdecydować się na zastosowanie oklein meblowych. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Chcąc w efektowny sposób odnowić meble bez dużych nakładów finansowych, warto zdecydować się na zastosowanie oklein meblowych. Z jakich materiałów najlepiej korzystać i w jaki sposób oklejać meble?

Dlaczego warto oklejać meble?

Oklejanie mebli to niedrogi sposób na odświeżenie jego wyglądu. Wiele osób decyduje się na tę metodę zarówno ze względu na niskie nakłady finansowe, jak i możliwość szybkiej renowacji mebli. To także alternatywa dla czasochłonnego szlifowania i malowania powierzchni danego mebla. Okleina na meble powinna być odporna na zadrapania, zarysowania oraz zmiany temperatur.

Jakie meble można okleić?

Najczęściej okleiny meblowe stosuje się na meblościanki, stoły, szafki, biura, meble w kuchni, a nawet krzesła. W zależności od rodzaju materiału można pokryć nimi poszczególne elementy wyposażenia wnętrz. Okleina PCV nada się do mebli laminowanych oraz do renowacji drzwi, paneli ściennych, a nawet framug. Okleiny w postaci folii samoprzylepnej pokrytej laminatem najlepiej sprawdzają się w przypadku renowacji blatów, stołów, biurek, szafek kuchennych czy łazienkowych.

Na rynku można je kupić w rolkach lub arkuszach, co pozwala na zakup dokładnie takiej ilości materiału, jaka będzie potrzebna. Chcąc uzyskać zupełnie nowy wygląd mebla, warto zainwestować również w dodatkowe akcesoria, jak na przykład uchwyty do szafek kuchennych.

Jak przygotować mebel do oklejania?

Chcąc uzyskać pożądany efekt, trzeba pamiętać, że mebel musi być dokładnie oczyszczony oraz odtłuszczony. Zarówno meble, jak i okleina, powinny mieć temperaturę pokojową. Do oklejania szaf, biurek czy komód nie jest wymagany demontaż drzwiczek, ale może to zdecydowanie ułatwić pracę. Mebel należy wytrzeć z kurzu oraz oczyścić z zabrudzeń, a następnie zdemontować zbędne elementy, takie jak uchwyty czy wieszaki.

Oklejanie mebli folią samoprzylepną

W procesie renowacji powierzchni przydatne okazują się narzędzia, takie jak nożyk lub nożyczki, miara oraz rakla, dzięki którym oklejanie mebli będzie proste oraz skuteczne.

Przed oklejaniem odmierza się długość okleiny, zostawiając kilka centymetrów zapasu na zakładkę. W przypadku okleiny samoprzylepnej należy oddzielić materiał od kawałka papieru ochronnego (podkładowego), a następnie przytwierdzić początek okleiny do mebla. Później stopniowo nakleja się folię, jednocześnie wygładzając ją raklą lub deską od środka na zewnątrz – tak, aby uniknąć powstawania pęcherzyków powietrza. Każdą czynność trzeba wykonywać powoli, precyzyjnie i cierpliwie.

W przypadku nierówno przyklejonej okleiny należy ją ostrożnie odkleić i przytwierdzić na nowo. Trzeba przy tym uważać, żeby jej nie naciągnąć. W okleinach samoprzylepnych klej wiąże z całą siłą dopiero po upłynięciu kilku godzin, dlatego istnieje możliwość dokonywania ewentualnych korekt. Folie dociska się do krawędzi i nacina się na ich narożniku, dzięki czemu można w estetyczny sposób zagiąć boki.

Wszechstronne zastosowanie oklein meblowych sprawia, że z ich pomocą można odświeżyć wygląd niemalże każdego pomieszczenia w domu. Jednocześnie nie ma konieczności pozbywania się starych mebli – po odnowieniu prezentują się one świetnie jeszcze przez długi czas.


Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

komoda pod telewizor

Stwórz najlepsze kino domowe – jak wybrać idealną komodę pod telewizor

Chcesz całkowicie odmienić swój salon, tworząc w nim doskonałe kino domowe? Inwestycja w wysokiej jakości …