Designerska lampa w sypialni
Prawidłowo urządzona sypialnia powinna zachęcać do relaksu i działać na nas odprężająco. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Oświetlenie do sypialni. Połączenie funkcjonalności i estetyki

Prawidłowo urządzona sypialnia powinna zachęcać do relaksu i działać na nas odprężająco. Niebagatelną rolę w przygotowaniu do snu odgrywa odpowiednie oświetlenie. Dlatego przy wyborze lamp do tego pomieszczenia należy zwrócić uwagę na kilka ważnych kwestii.

Światło, które buduje odpowiednią atmosferę

Bardzo ważne jest, aby oprawa sufitowa i lampy dodatkowe były spójne z całą aranżacją. Jeżeli decydujemy się na sypialnię w stylu nowoczesnym, szukajmy lamp minimalistycznych, o prostych, geometrycznych kształtach. W przypadku aranżacji klasycznych warto postawić na tradycyjne, bardziej zdobione oprawy. Oczywiście wyjątkiem jest styl mieszany, czyli łączenie elementów pochodzących z różnych, często przeciwstawnych stylów. Jednak w przypadku sypialni, czyli pomieszczenia, które powinno sprzyjać wypoczynkowi, zaleca się jednak pójście w kierunku stylistycznej spójności.

W sklepach z oświetleniem znajdziemy ogromną ofertę modeli designerskich, o nietypowym wzornictwie, prostych i stonowanych, jak i tych, w których zastosowano tradycyjne rozwiązania. Z reguły lampy wykonane z metalu i szkła doskonale prezentują się tam, gdzie panuje minimalizm. Za to we wnętrzach pełnych przepychu (np. styl glamour) lub klasycznych (np. vintage) świetnie sprawdzą się modele drewniane lub papierowe. Szeroki wybór oświetlenia przeznaczonego do sypialni i innych pomieszczeń znajdziemy zwłaszcza w sklepach internetowych, np. w Elektromag.pl.

Pamiętaj o oświetleniu dodatkowym

Nawet jeżeli w naszej sypialni znajdzie się duża, przyciągająca wzrok oprawa sufitowa, oświetlenie dodatkowe to pozycja obowiązkowa. Nic tak nie buduje nastroju snu, wypoczynku i relaksu, jak np. lampa stojąca, kinkiety, lampka stołowa, czy oprawa stropowa. Pozwalają uzyskać przytłumione, dyskretne światło, które wprowadza w senny, odprężający stan. Takie oprawy pełnią nie tylko funkcję ozdobną, ale również praktyczną. Dzielą sypialnię na strefy użytkowe i skutecznie doświetlają łóżko, wnętrze szafy, czy toaletkę, zwiększając widoczność w trakcie takich czynności jak czytanie, wybór stroju i robienie makijażu.

Wybierając lampy do sypialni, starajmy się również, aby poszczególne modele były ze sobą spójne stylistycznie. W ten sposób uzyskamy estetyczny, harmonijny efekt. Znaczenie ma również rodzaj żarówek, które wybierzemy. Jeżeli zamierzamy świecić długo i często, warto rozważyć zakup oprawy LED-owej i żarówek LED. To energooszczędna i ekologiczna alternatywa dla zwykłego oświetlenia.

Jak poprawnie zamontować światło do czytania?

Lampa przeznaczona do czegoś więcej niż budowania nastroju, czyli np. do czytania, musi być skierowana do dołu. Powinna rzucać mocniejsze światło i znajdować się na odpowiedniej wysokości. W przypadku kinkietów, lampki nocnej, stojącej, lub lamp wiszących, które mają zapewniać mocniejszy strumień światła, warto zadbać też o to, aby dolna krawędź ich abażura nie znajdowała się wyżej niż 50 centymetrów od materaca.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

oświetlenie LED

Lampy LED – jak działa technologia LED w oświetleniu?

Lampy LED to coraz bardziej popularne źródła światła stosowane w różnego rodzaju oświetleniu. Ich popularność …