Oświetlenie w jadalni – kilka praktycznych porad

Jadalnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. | fot: materiał partnera zewnętrznego

Jadalnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. To przecież tutaj zasiada się do wspólnych posiłków, celebruje ważne chwile w gronie najbliższych i gości, a nierzadko pracuje w stosie dokumentów lub zwyczajnie na laptopie.

Jadalnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. To przecież tutaj zasiada się do wspólnych posiłków, celebruje ważne chwile w gronie najbliższych i gości, a nierzadko pracuje w stosie dokumentów lub zwyczajnie na laptopie. Szerokie zastosowanie tego pomieszczenia, jego duża funkcjonalność oraz fakt, że wykonywane tutaj czynności wymagają wytężenia wzroku sprawia, że niezbędne jest w nim dobrze dobrane oświetlenie.

Przy aranżacji oświetlenia w domu, bez względu z jakim mamy do czynienia pomieszczeniem, problem stanowi znalezienie wspólnego mianownika pomiędzy stylistyką i funkcjonalnością. Klosze lamp wiszących, dla przykładu, są dziś integralnymi elementami wystroju wnętrza, co związane jest z ich ceną. Okazały klosz, dobrany wyłącznie w oparciu o jego wygląd może okazać się zakupem drogim, a fakt, że niedostatecznie lub nazbyt oświetli pomieszczenie, może skutkować potrzebą jego wymiany.

Oświetlenie jadalni
Oświetlenie powinno mieć charakter punktowy – lampa wisząca musi być zlokalizowana nad stołem i dobrana wielkością do jego rozmiarów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W przypadku jadalni sprawa wydaje się być bardzo prosta. Wystarczy pamiętać o tym, aby oświetlenie miało charakter punktowy – lampa wisząca musi być zlokalizowana nad stołem i dobrana wielkością do jego rozmiarów. Najlepiej wykorzystać klosz otwarty ku dołowi, aby całe promieniowanie skierowane było na stół. Jeśli jadalnia połączona jest z kuchnią dobrze jest przemyśleć kilka lamp wiszących w szeregu. Jest to przy okazji dobra okazja na ciekawy zabieg aranżacyjny – stopniowanie długości lamp daje ciekawy, asymetryczny efekt. Pamiętajmy jednak o zachowaniu rozwagi. Zbyt nisko powieszona lampa w połączeniu z połyskliwym blatem może intensywnie odbijać światło i powodować odwrotny do zamierzonego efekt.

Alternatywą do lamp wiszących są oczka sufitowe. Może ich być zdecydowanie więcej, ilość palących się świetlówek jest regulowana. Są bardziej subtelne w przestrzeni jadalni, mniej rzucają się w oczy i są mniej uciążliwe w eksploatacji, odchodzi bowiem obowiązek czyszczenia lub wymiany klosza. Dają jednak znacznie mniej możliwości aranżacyjnych niż lampy wiszące.

W przypadku oświetlenia dodatkowego, takiego jak lampy stojące czy kinkiety, panuje jedna, dosyć prosta zasada. Lampy nie muszą być z jednego kompletu czy linii produkcyjnej. Masz pełną swobodę w wyborze rozwiązań, zachowaj jednak dwie podstawowe cechy wspólne. Po pierwsze zadbaj o to, aby lampy łączył ten sam kształt oprawy. Po drugie dobierz oświetlenie kolorystycznie. Z zachowaniem obu tych wskazówek możesz dowolnie mieszać style i koncepcje w swojej jadalni bez obaw, że będzie to aranżacyjna wtopa!

Zobacz również propozycję lamp wiszących do kuchni – http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/16-lampy-do-kuchni. Zestawienie aktualnych trendów przygotowali specjaliści branży oświetleniowej serwisu Dom.pl


Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

oświetlenie na taras

Oświetlenie na taras – jakie lampy wybrać

Przydomowa strefa do wypoczynku to miejsce, z którego w sezonie wakacyjnym korzystają chętnie domownicy i …