Oświetlenie w jadalni – kilka praktycznych porad

Jadalnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. | fot: materiał partnera zewnętrznego

Jadalnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. To przecież tutaj zasiada się do wspólnych posiłków, celebruje ważne chwile w gronie najbliższych i gości, a nierzadko pracuje w stosie dokumentów lub zwyczajnie na laptopie.

Jadalnia jest jednym z ważniejszych pomieszczeń w domu. To przecież tutaj zasiada się do wspólnych posiłków, celebruje ważne chwile w gronie najbliższych i gości, a nierzadko pracuje w stosie dokumentów lub zwyczajnie na laptopie. Szerokie zastosowanie tego pomieszczenia, jego duża funkcjonalność oraz fakt, że wykonywane tutaj czynności wymagają wytężenia wzroku sprawia, że niezbędne jest w nim dobrze dobrane oświetlenie.

Przy aranżacji oświetlenia w domu, bez względu z jakim mamy do czynienia pomieszczeniem, problem stanowi znalezienie wspólnego mianownika pomiędzy stylistyką i funkcjonalnością. Klosze lamp wiszących, dla przykładu, są dziś integralnymi elementami wystroju wnętrza, co związane jest z ich ceną. Okazały klosz, dobrany wyłącznie w oparciu o jego wygląd może okazać się zakupem drogim, a fakt, że niedostatecznie lub nazbyt oświetli pomieszczenie, może skutkować potrzebą jego wymiany.

Oświetlenie jadalni
Oświetlenie powinno mieć charakter punktowy – lampa wisząca musi być zlokalizowana nad stołem i dobrana wielkością do jego rozmiarów. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

W przypadku jadalni sprawa wydaje się być bardzo prosta. Wystarczy pamiętać o tym, aby oświetlenie miało charakter punktowy – lampa wisząca musi być zlokalizowana nad stołem i dobrana wielkością do jego rozmiarów. Najlepiej wykorzystać klosz otwarty ku dołowi, aby całe promieniowanie skierowane było na stół. Jeśli jadalnia połączona jest z kuchnią dobrze jest przemyśleć kilka lamp wiszących w szeregu. Jest to przy okazji dobra okazja na ciekawy zabieg aranżacyjny – stopniowanie długości lamp daje ciekawy, asymetryczny efekt. Pamiętajmy jednak o zachowaniu rozwagi. Zbyt nisko powieszona lampa w połączeniu z połyskliwym blatem może intensywnie odbijać światło i powodować odwrotny do zamierzonego efekt.

Alternatywą do lamp wiszących są oczka sufitowe. Może ich być zdecydowanie więcej, ilość palących się świetlówek jest regulowana. Są bardziej subtelne w przestrzeni jadalni, mniej rzucają się w oczy i są mniej uciążliwe w eksploatacji, odchodzi bowiem obowiązek czyszczenia lub wymiany klosza. Dają jednak znacznie mniej możliwości aranżacyjnych niż lampy wiszące.

W przypadku oświetlenia dodatkowego, takiego jak lampy stojące czy kinkiety, panuje jedna, dosyć prosta zasada. Lampy nie muszą być z jednego kompletu czy linii produkcyjnej. Masz pełną swobodę w wyborze rozwiązań, zachowaj jednak dwie podstawowe cechy wspólne. Po pierwsze zadbaj o to, aby lampy łączył ten sam kształt oprawy. Po drugie dobierz oświetlenie kolorystycznie. Z zachowaniem obu tych wskazówek możesz dowolnie mieszać style i koncepcje w swojej jadalni bez obaw, że będzie to aranżacyjna wtopa!

Zobacz również propozycję lamp wiszących do kuchni – http://lampy-kinkiety-oswietlenie.dom.pl/16-lampy-do-kuchni. Zestawienie aktualnych trendów przygotowali specjaliści branży oświetleniowej serwisu Dom.pl


Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

lampy do salonu

Jak wybrać idealną lampę do salonu?

Czy zastanawiałeś się, jak ogromny wpływ ma oświetlenie na charakter i atmosferę Twojego salonu? Idealnie …