Wnętrze kuchni
Wizualnie lekki, delikatny, nienachalny charakter szkła akrylowego, a z drugiej strony jego pozytywny wymiar estetyczny, sprawiają, że płyta plexi do kuchni cieszy się rosnącym zainteresowaniem. | fot.: Fotolia

Plexi na wymiar – doskonała propozycja do Twojej kuchni!

Gdy mówi się o materiałach wykorzystywanych w aranżacji współczesnych wnętrz, najczęściej przychodzą na myśl różne drewna, kamienie, szkła czy metale. Ale istnieją też tworzywa sztuczne, oferujące ciekawe możliwości zarówno w zakresie funkcjonalnym, jak i dekoratorskim. Dobrym przykładem jest tu szkło akrylowe. Jego właściwości oraz praktyczne i estetyczne zastosowania coraz częściej zaznaczają swoją obecność w wystroju dzisiejszych mieszkań i domów.

Szkło akrylowe lub organiczne, a także pleksi czy – bardziej potocznie – pleksa. To interesujące tworzywo sztuczne posiada różne nazwy, podobnie jak zastosowania. Charakteryzuje się termoplastycznością i łatwością obróbki. Z drugiej strony jest dość lekkie, wytrzymałe (także na zmienne warunki atmosferyczne i działanie promieni ultrafioletowych), choć jego wygląd i wysoka przeźroczystość kojarzy się wizualnie z prawdziwym szkłem (dobrze obrazuje to grubsza bryła lub płyta plexi). Jakie możliwości wykorzystania oferuje opisywane tworzywo, zwłaszcza w kontekście aranżacji różnych pomieszczeń?

Pleksi – doskonały pomysł dla Twojego wnętrza

Wyroby ze szkła akrylowego znane są nie od dziś. Wielokrotnie bowiem używano tego materiału w różnych celach oraz przestrzeniach. Pleksi stosuje się m.in. w przypadku konkretnych elementów maszyn bądź drobnych przedmiotów użytkowych, ale także w ekranach tłumiących hałas, zadaszeniach, światłowodach czy oknach pojazdów. Szkło akrylowe jest również dobrze znane w postaci rozmaitych ekspozytorów i stojaków, występujących np. w przestrzeniach handlowych, biurowych lub hotelowych. Zatem kwestią czasu było jego „wejście na salony”.

Tym bardziej, że ma wiele do zaoferowania. Po pierwsze – pod względem estetycznym. Współcześnie wykonuje się wiele dodatków i elementów dekoracyjnych z plexi, stanowiących uzupełnienie nowoczesnych aranżacji, np. napisy, zegary czy żyrandole. Ze względu na swą lekkość (dosłownie i w przenośni), coraz większą popularnością cieszą się również meble oraz rzeźby ze szkła akrylowego (z artystycznego wykorzystania także tego tworzywa znany jest Dale Chihuly). Po drugie – w kontekście użytkowym. Płyta pleksi udowadnia bowiem swoje praktyczne zastosowanie. W jaki sposób? Częstym przykładem jest wykorzystanie pleksi na balkon, w formie lekkiej, przeźroczystej zabudowy, zapewniającej bezpieczeństwo korzystania z tej przestrzeni. Podobnie sprawdza się płyta pleksi do łazienki, jako stylowe oszklenia kabin i wanien albo dodatki, np. stojaki, półki lub haczyki.

Plexi na wymiar do kuchni

Wspomniane wcześniej przykłady to niejedyne, popularne możliwości zastosowania szkła akrylowego. Równie często spotykanym rozwiązaniem jest plexi do kuchni. Owszem, decydują o tym też względy estetyczne, ale przede wszystkim użytkowe. Opisywane tworzywo daje się łatwo utrzymać w czystości. Jednocześnie pleksi do kuchni pozwala zabezpieczyć konkretną powierzchnię przed zabrudzeniami czy wręcz uszkodzeniami. Przykładowo, taką płytą nierzadko pokrywa się powierzchnię ściany znajdującą się pomiędzy zlewem, kuchenką i dolnymi meblami a górnymi szafkami kuchennymi. Dzięki temu rozmaite czynności, jak gotowanie lub zmywanie – oraz towarzyszące im zachlapania, odpryski tłuszczu podczas smażenia bądź plamy – nie zagrażają kondycji tej przestrzeni. W dodatku szkło akrylowe można łatwiej i szybciej umyć, niż stosowane nieraz kafelki i fugi, utrzymując stale zadbany wygląd ścian w kuchni.

Płyta plexi do kuchni – gdzie się sprawdzi?

Wizualnie lekki, delikatny, nienachalny charakter szkła akrylowego, a z drugiej strony jego pozytywny wymiar estetyczny, sprawiają, że płyta plexi do kuchni cieszy się rosnącym zainteresowaniem osób zajmujących się aranżacją swoich domów i mieszkań. Pytanie jednak, w jakich warunkach sprawdzi się to rozwiązanie? Można powiedzieć, że praktycznie w każdych, gdzie występuje m.in. konieczność osłonięcia opisanej wcześniej powierzchni ściennej od blatów i zlewów. Wydaje się, że zwłaszcza w mieszkaniach z aneksem kuchennym, który stanowi nie tylko użytkowe, ale i estetyczne przedłużenie salonu, czyli reprezentacyjnej części mieszkania. Ponadto, szkło akrylowe sprawdza się w każdych warunkach ze względu na wspomnianą już łatwość obróbki. Płyty plexi na wymiar są nietrudne zarówno w wykonaniu, jak i zaprojektowaniu. Renomowane firmy, zajmujące się przygotowywaniem wyrobów z tego tworzywa, pozostawiają dużo swobody w określeniu wymiarów, kształtów, a nawet kolorów elementów z pleksi, które mają zostać przygotowane. Dzięki temu zarówno w kuchni, jak i w łazience oraz innych przestrzeniach szkło akrylowe potrafi dużo wnieść w użytkowość i estetykę aranżacji wnętrza.

OLI

Sprawdź także

zlew gastronomia

Jak dobrze zorganizować przestrzeń w lokalu gastronomicznym? Cenne porady

Kuchnia stanowi serce każdego dobrego lokalu gastronomicznego. Prawidłowa organizacja jej przestrzeni nie jest jednak prostym …