pompa ciepła powietrzna
Tego rodzaju ogrzewanie nazywa się nadmuchowym – przez wzgląd na proces działania urządzenia | fot.: materiał partnera

Pompa ciepła powietrzna – ekologiczna niezawodność

Tradycyjne metody podnoszenia temperatury w domu mają wiele wad. Coraz więcej osób szuka alternatyw, dzięki którym będzie w stanie nie tylko oszczędzić na eksploatacji systemu ogrzewania, ale również – przyczynić się do poprawy środowiska naturalnego. Łatwo zauważyć, że dużo mówi się ostatnio o działaniach ekologicznych. Są one również promowane dzięki wieloma dotacjom oraz programom unijnym. Pompa ciepła powietrzna stanowi doskonały przykład takiego nowoczesnego układu grzewczego.

Z pewnością wiele osób zachodzi w głowę, czym różnią się takie pompy od tradycyjnych systemów ogrzewania? Różnic jest całkiem sporo, ale z pewnością najistotniejszymi są względy ekonomiczne, ekologiczne oraz bezpieczeństwo. Zanim jednak skupimy się na samych zaletach, wato odpowiedzieć sobie na pytanie, czym w ogóle jest pompa ciepła powietrzna (sprawdź na: https://www.naswoim.com.pl/pompa-ciepla/).

Montaż pomp ciepła i charakterystyka

Pompy te są, najogólniej rzecz ujmując, nowatorskimi systemami grzewczymi, które do prawidłowego funkcjonowania nie potrzebują żadnego dodatkowo kupowanego opału. Sposób działania tego układu bardzo często porównuje się do klimatyzatorów, jednak tutaj jest całkowicie na odwrót. To chłodne powietrze jest wypompowywane z pomieszczenia, a zastępuje je ciepłe. Istnieje kilka opcji, jeśli chodzi o użytkowanie takiej pompy. Nie tylko powietrze w pomieszczeniu można ogrzewać. Istnieje także opcja, aby podłączyć system do centralnego układu ogrzewania, gdzie ocieplona woda będzie następnie transmitować energię termiczną dalej.

Tego rodzaju ogrzewanie nazywa się nadmuchowym – przez wzgląd na proces działania urządzenia. Jeśli natomiast chodzi o montaż pomp ciepła, to należy powiedzieć wprost, że nie jest on inwazyjny w żaden sposób. Oczywiście wymaga wprawy i najlepiej zdecydować się na usługi fachowego przedsiębiorstwa, które nie tylko przeprowadzi sprawną instalację, ale również poinstruuje nas, jak użytkować produkt. Chociaż akurat przy okazji pompy ciepła powietrznej, instrukcji za wiele nie będzie. Rozwiązanie to jest całkowicie bezobsługowe, zatem nie będziemy musieli poświęcać czasu na codzienny rozruch.

Zalety pompy ciepła powietrznej

Ponieważ pompy te działają w oparciu o energię odnawialną i nie generują żadnych spalin czy odpadów, są całkowicie bezpieczne dla środowiska. W dodatku, jeśli ktoś dąży do uniezależnienia się od dostawców energii i wcześniej zainwestował już chociażby w panele słoneczne, to taka pompa będzie kolejnym krokiem w tym kierunku.

Kilkukrotnie wspomnieliśmy, że zarówno montaż pomp ciepła, jak i samo jej funkcjonowanie nie stanowi żadnego zagrożenia dla zdrowia domowników. Dzieje się tak, dlatego że w systemie nie ma żadnych komponentów, które mogłyby potencjalnie wybuchnąć.

Urządzenie to nie zajmuje też wiele miejsca, nie wymaga więc wygospodarowania specjalnego miejsca, w którym można byłoby je umieścić. Nie wymaga żadnego pomieszczenia gospodarczego czy kotłowni. Co w przypadku dzisiejszych standardów metrażowych jest ogromnym atutem.  Nie da się też nie wspomnieć o wygodzie, z jaką wiąże się użytkowanie pompy ciepła powietrznej. Brak konieczności konserwacji, czyszczenia i cyklicznego wzywania specjalistów do sprawdzenia, czy wszystko z układem w porządku powoduje, że te układy stają się pierwszym wyborem wielu osób szukających układów ogrzewania.

Materiał partnera