domek letniskowy
Jeśli naprawdę lubisz spędzać czas na łonie natury, domek letniskowy uatrakcyjni każdą chwilę | fot.: materiał partnera

Poradnik kupującego: co należy wiedzieć przed kupnem domku letniskowego?

Bez dwóch zdań, domki letniskowe to świetny sposób na upiększenie ogrodu. Podczas, gdy szopy są zwykle używane do przechowywania, wiele osób wykorzystuje dom letniskowy jako dodatkowe pomieszczenie – miejsce do przechowywania, osobiste biuro, czy prywatną siłownię. Jednak, najchętniej ludzie używają takiego budynku jako przestrzeń do spędzania wolnego czasu; miejsca, w którym mogą odpocząć.

Jeśli naprawdę lubisz spędzać czas na łonie natury, domek letniskowy uatrakcyjni każdą chwilę. Niezależnie od tego, czy jest to azyl ogrodowy, w którym można się zrelaksować, czy osłonięty obszar, w którym można się bawić, taki budynek zapewnia przestrzeń i komfort, które naprawdę pozwolą Ci w pełni wykorzystać swój czas. Jednak, zanim podejmiesz decyzję o kupnie domku letniskowego, jest kilka istotnych pytań, na które powinieneś znać odpowiedź.

Gdzie jest najlepsze miejsce na budowę domku letniskowego?

Nie jest tajemnicą, że najlepsze miejsce na domek letniskowy jest w otoczeniu przyrody, gdzieś w górach, w lesie, nad jeziorem, lub zwyczajnie w Twoim ogrodzie. Prawdą jest, że takie budynki są stworzone, aby spędzać wolny czas na łonie natury. Oprócz, tego należy upewnić się, że domek letni jest zwrócony w najlepszym kierunku dla Twojego stylu życia. To znaczy, że warto jest określić, o której porze dnia słońce będzie dla Ciebie najlepsze. Na przykład, jeśli pracujesz, będziesz chciał mieć najlepsze oświetlenie słoneczne w godzinach pracy. A może Twoim priorytetem jest całodniowe kąpanie się w promieniach słonecznych w weekendy? Może chcesz unikać bezpośredniego światła słonecznego, jeśli przeszkadza Ci w wykonywaniu obowiązków lub zwyczajnie nie przepadasz za nadmiernym promieniowaniem UV ze względu na swoją wrażliwą skórę? Dlatego, warto jest poświęcić trochę czasu na monitorowanie, o której porze w ogrodzie jest słońce, aby wybudować domek letniskowy w najbardziej dogodnej dla Ciebie lokalizacji.

Jaki rozmiar domku letniskowego wybrać?

Twoja działka ma tylko określoną ilość miejsca, dlatego warto jest wybierać domki letniskowe, które poprawią Twoją przestrzeń życiową, a nie całkowicie ją zmniejszą. Zazwyczaj niewielka powierzchnia działki wymaga rozwiązania szytego na miarę. Konstrukcje, jakimi są domki letniskowe całoroczne, moją różne rodzaje i różne wymiary, które należy dobrze dopasować do swoich potrzeb. Domek letniskowy może, na przykład, przyjąć formę rozbudowanej altany ogrodowej z zadaszonym gankiem i jednym przestronnym pomieszczeniem w środku – nawet niewielką powierzchnię 15 m2 można sprytnie wydzielić tak, aby przestrzeń była jak najbardziej komfortowa w użytku. Jednak prawdą jest, że najczęściej wybieranym metrażem na domek letni, jeśli pozwala na to powierzchnia działki, to 20 m2 do 35 m2 przy czym wysokość dachu nie może przekroczyć 5 m. Taki domek wystarczy, aby w środku zmieścić niewielką kanapę, stolik – wtedy możesz zapraszać gości lub odpocząć w samotni. Ponadto, powinno się w nim również znaleźć miejsce na zorganizowanie sporej przestrzeni do przechowywania. Niewielka, dwuosobowa lub trzyosobowa rodzina z pewnością będzie zadowolona z takiego metrażu.

Do czego wykorzystać swój domek letniskowy?

Domek letni ma nieskończenie wiele zastosowań, a zanim wybierzesz swój rozmiar i styl, warto jest określić do jakich celów będziesz go używał. W wielu przypadkach, domki letniskowe służą jako miejsca do skupienia się na hobby, skupienia się na pracy, spędzania wolnego czasu, a nawet prowadzenia biznesu. Popularne zastosowania dla domków letniskowych to: biura ogrodowe, warsztaty, domowe siłownie, pomieszczenia rzemieślnicze, pokoje gościnne na świeżym powietrzu, sale gier i zabaw, oraz dodatkowe sypialnie. Jednak, najczęściej takie budynki służą jako miejsce do odpoczynku i relaksu od zgiełku dnia codziennego lub jako ucieczka od problemów codzienności. Jak wspomniano wcześniej, domki letniskowe są dostępne w szerokiej gamie stylów, z możliwością wyboru wzorów nowoczesnych lub tradycyjnych. Dlatego, najpierw należy zastanowić się jak chcesz spędzać czas w swoim budynku ogrodowym. Domki letnie z dużą ilością okien mogą również pełnić funkcję altany – idealnej dla początkujących ogrodników. Warto jest dodać, że chociaż takie konstrukcje mogą być używane przez cały rok, często używa się ich do przechowywania rzadziej używanych przedmiotów.

Jaki jest najlepszy materiał na domek letniskowy?

Najpopularniejszym materiałem na domek letniskowy jest bez wątpienia drewno. Budynki drewniane mogą być wykonane z drewna poddanego obróbce lub nieprzetworzonego. Domki letniskowe są zwykle wykonane z drewna, które zostało zabezpieczone środkiem konserwującym na bazie wody. Natomiast, niezależnie od przeznaczenia domku i tego, czy będzie użytkowany przez cały rok czy też nie, istnieją cztery najpowszechniej stosowane gatunki drewna do budowy drewnianych konstrukcji. Należą do nich: świerk północny, drewno świerkowe litewskie, sosna lub połączenie sosny i świerku. Z długoletniego doświadczenia każdej firmy wynika, że na szczególną uwagę zasługuje świerk północny. To wolno rosnące drzewo jest znacznie bardziej odporne na wpływy otaczającego środowiska (jak owady czy czynniki atmosferyczne) i wilgoć. Ponadto, należy pamiętać, że wybór najtańszego drewna nie wchodzi w grę, ponieważ domek letniskowy cały czas będzie narażony na promienie słoneczne i inne czynniki zewnętrzne, które w znacznym stopniu uszkadzają jego strukturę i prowadzą do kosztownych napraw.

weranda domek drewniany
Najpopularniejszym materiałem na domek letniskowy jest bez wątpienia drewno | fot.: materiał partnera

Co należy robić, aby zadbać o domek letniskowy?

Gdy Twój wymarzony domek letniskowy trafi już na działkę, zaleca się, aby budynek został ponownie poddany obróbce tak szybko, jak to możliwe (zaraz po dostawie), a następnie corocznie, aby zapobiec gniciu i rozwojowi pleśni. Jeśli chodzi o prace związane z konserwacją drewnianej powierzchni budynku, to należą do nich oczyszczenie i malowanie. Drewno trzeba regularnie poddawać czyszczeniu, aby zmyć wszelki brud i kurz. Należy to robić za pomocą wody z mydłem i gąbki lub szczotki o miękkim włosiu. Czyszczenie jest niezwykle ważne, ponieważ do oczyszczonej powierzchni warstwa ochronna będzie lepiej przylegać i nie powstaną grudki. Następnie, należy pomalować domek drewniany przy użyciu farby lub bejcy. Warto jest wybierać środki ochronne na bazie naturalnych składników. Jednak, szeroko polecane są również produkty, w których skład wchodzi olej lub rozpuszczalnik. Takie środki zapewniają najlepsze zabezpieczenie drewna przed szkodliwym wpływem warunków atmosferycznych. Dzięki temu, upewnisz się, że Twój domek letniskowy będzie wodoodporny, co oznacza, że uwolnisz się od problemów z rozwojem pleśni oraz przedłużysz jego żywotność.

Nie można się spierać o to, że domki letniskowe mają dużo do zaoferowania i jak najbardziej są to budynki godne inwestycji. Domek letni to niezwykle wszechstronna konstrukcja, która jest również przystępna cenowo, a cały asortyment dostępnych modeli sprawi, że z pewnością znajdzie się coś dla każdego. Jednak, przed kupnem domku letniskowego warto jest zaznajomić się z kilkoma istotnymi kwestiami, aby być jak najlepiej przygotowanym.

Materiał partnera