Projekt domu – lepszy z planem otwartym czy zamkniętymi pomieszczeniami?

Dzisiaj większym powodzeniem cieszą się domy o przestrzeniach otwartych – pozwalających na wypełnienie wnętrz światłem. Z drugiej strony takie rozplanowanie nie zawsze pozwala na uzyskanie większej prywatności. Na co warto się zdecydować?

Dzisiaj większym powodzeniem cieszą się domy o przestrzeniach otwartych – pozwalających na wypełnienie wnętrz światłem. Z drugiej strony takie rozplanowanie nie zawsze pozwala na uzyskanie większej prywatności. Na co warto się zdecydować? Odpowiedzi szukaliśmy na portalu www.pracownia-projekty.dom.pl.

Wybranie odpowiedniego projektu domu jednorodzinnego jest często dużym problemem. Powinniśmy pamiętać o tym, że to inwestycja na długie lata, dlatego najlepiej poświęcić więcej czasu na porównanie różnych propozycji przed podjęciem decyzji.

Dom powinien być komfortowy i funkcjonalny. Tutaj każdy z nas ma innego rodzaju wymagania w stosunku do swojego przyszłego domu jednorodzinnego. W związku z tym pojawia się często jedno ważne pytanie – czy lepiej zdecydować się na dom o otwartym planie czy też taki z zamkniętymi pomieszczeniami?

Projekt domu z planem otwartym

Takie projekty domów są obecnie bardzo popularne. Doceniamy otwarte przestrzenie, które dają nam większy komfort i wyglądają bardziej elegancko. Najczęściej przestrzeń otwarta obejmuje parter budynku, czyli salon, część jadalnianą oraz kuchnię, a często też przedpokój ze schodami.

Otwarta przestrzeń pozwala nam na łatwe przemieszczanie się pomiędzy różnymi częściami domu, możemy wtedy porozumiewać się z innymi domownikami bez ograniczeń. To też plus dla rodziców z dziećmi, ponieważ mogą mieć oni zawsze mieć na oku swoje pociechy.

Oczywiście, pojawiają się też kwestie kosztów. Wybudowanie domu z otwartym planem będzie oznaczało mniejsze koszty, ponieważ oszczędzamy wtedy na konstrukcji ścian. Musimy jednak wybrać odpowiednie ogrzewanie podłogowe, aby zapewnić wysoki komfort cieplnym na całej powierzchni otwartej.

Mieszkanie z planem otwartym
Otwarta przestrzeń pozwala nam na łatwe przemieszczanie się pomiędzy różnymi częściami domu. | fot.: materiał partnera zewnętrzengo

Projekt domu z zamkniętymi pomieszczeniami

Aktualnie takie projekty domów są już rzadziej wybierane, ale również możemy znaleźć je w różnych wariantach na stronach internetowych prowadzących sprzedaż gotowych projektów. Zamknięte pomieszczenia pozwalają nam na uzyskanie większej prywatności oraz oddzielenie poszczególnych stref, w tym salonu, kuchni. Możemy wtedy łatwo oddzielić je i zamykać wtedy, gdy to konieczne.

Pod kątem kosztów, wykonanie domu z zamkniętymi pomieszczeniami to większy wydatek. Z drugiej strony jest go też łatwiej ogrzać – także z użyciem tradycyjnych grzejników. Ściany stanowią dodatkowe elementy dociepleniowe.

Warto więc zapoznać się z różnymi propozycjami biur architektonicznych – możemy sprawdzić je już teraz na stronach internetowych, gdzie możemy również złożyć zamówienie, a projekt będzie u nas nawet w ciągu paru dni. Warto też wspomnieć, że w wielu projektach domów możemy wprowadzić zmiany w rozkładzie – to pozwoli nam na dopasowanie ich do swoich oczekiwań.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dom jednorodzinny z wiatą garażową

Dom tani w budowie. Jaki projekt domu jednorodzinnego wybrać?

W pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytanie jaki rodzaj domu chcemy – elementów zmiennych …