Projektowanie wnętrza mieszkania – samemu czy z profesjonalistą?

Zabawa w architekta wnętrz może i jest przyjemna i pozwala uzewnętrznić się artystycznie, ale niepoparta żadną wiedzą może skończyć się nieciekawie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kiedy kupimy już nasze pierwsze gniazdko, przychodzi czas na to, żeby odpowiednio je zaaranżować. O ile styl, w jakim chcielibyśmy aby było utrzymane, prosto jest wybrać, o tyle dopasowanie mebli, dodatków, kolorów i innych elementów może być zadaniem trudnym. I w tym momencie stajemy przed dwoma rozwiązaniami: albo samodzielnie poszukamy inspiracji i damy sobie radę z wystrojem, albo nawiążemy współpracę z profesjonalnym architektem wnętrz.

Jak wiadomo – kupując mieszkanie – czy to z rynku pierwotnego, czy wtórnego – musimy je urządzić tak, aby jak najlepiej się prezentowało i było przy tym funkcjonalne i wygodne. Jeśli nie mamy odpowiednich umiejętności oraz doświadczenia w projektowaniu wnętrz, może okazać się, że pomoc specjalisty będzie niezbędna.

Salon w szarościach
Dobrze zaprojektowane lokum to takie, w którym łączy się styl z funkcjonalnością. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jeśli chcesz rozpocząć współpracę z architektem wnętrz z Trójmiasta, odwiedź stronę: http://studioloko.pl/

1. Projektowanie wnętrza samemu – szanse i zagrożenia

Jeśli zdecydujemy się na pierwszą opcję – a więc samodzielną aranżację naszego gniazdka, mamy pełne pole do popisu. Wówczas jednak musimy liczyć się z faktem, że urządzenie mieszkania to nie tylko wybranie ładnych mebli czy koloru farby, którą pomalujemy ściany. Dobrze zaprojektowane lokum to takie, w którym łączy się styl z funkcjonalnością. Chcąc samodzielnie podjąć się tego wyzwania, musimy wiedzieć, w jaki sposób zorganizować przestrzeń, by była ona wydajna i użyteczna. Mebli musi być optymalna ilość, która nie przytłoczy pomieszczeń. To samo dotyczy odcieniu koloru farby – musimy wiedzieć, w jaki sposób dobrać go do ekspozycji mieszkania i innych części składowych pomieszczeń. Poza tym istotną kwestią jest również oświetlenie. Czy wiemy, jak silne powinno być światło żarówki w sypialni?

Projektowanie wnętrza samemu może być ciekawą przygodą i niezłą zabawą. Ale tylko wtedy, gdy wiemy, jak się do tego zabrać i posiadamy odpowiednią wiedzę techniczną. Inaczej – skrzywdzimy samych siebie źle przygotowanym do zamieszkania lokalem.

Kuchnia w drewnie
Mebli musi być optymalna ilość, która nie przytłoczy pomieszczeń. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

2. Projektowanie wnętrza z architektem wnętrz – spokój i profesjonalizm

Inaczej sprawa wygląda, kiedy zdecydujemy się na współprace z profesjonalnym architektem wnętrz, który nie tylko zaprojektuje dla nas ciekawe przestrzenie, ale również będzie pytał o nasze gusta i marzenia. Pamiętajmy, że powierzając nasze gniazdko specjalistom w dziedzinie designu i architektury, możemy spać spokojnie. Mieszkanie zmieni się w miejsce ładne, stylowe i przy tym funkcjonalne oraz komfortowe. Pomieszczenia będą istniały dla nas. Kolory ścian zostaną dobrane tak, by nie przytłaczały, a oświetlenie faktycznie pozwoli nam oszczędzać i przy okazji mieć ładnie oświetlone cztery kąty.

Fachowi projektanci wnętrz ponadto zauważą czyhające na nas problemy, które w przyszłości mogą okazać się męczące i zaproponują własne rozwiązania, dzięki którym da się je zniwelować.

Podsumowanie

Jeśli jesteśmy na etapie projektowania wnętrza własnego mieszkania, zastanówmy się dwa razy, czy chcemy samodzielnie podejmować się tej trudnej pracy. Zabawa w architekta wnętrz może i jest przyjemna i pozwala uzewnętrznić się artystycznie, ale niepoparta żadną wiedzą może skończyć się nieciekawie. Warto więc postawić na współpracę z profesjonalistami.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

umywalka nablatowa

Czy warto zdecydować się na umywalkę nablatową?

Instalowana na dekoracyjnym blacie umywalka łazienkowa nablatowa to prawdziwy hit ostatnich lat i jeden z …