klasyczna rezydencja z ogrodem
Projekty domów klasycznych potrafią zachwycać. Nie tylko najbardziej okazałe i drogie rezydencje, ale i mniejsze budynki emanują pięknem, spokojem i ponadczasowym stylem | fot.: stock.adobe.com

Rezydencje i domy klasyczne – najlepsze projekty domów klasycznych

Czy mając w planach budowę domu, warto zdecydować się na styl klasyczny? Niektórzy nie mają co do tego żadnych wątpliwości. Takie domy potrafią zauroczyć swoją prostotą, formą i ponadczasowym stylem. Nie można jednak, patrząc na ich piękno, pominąć ważnych kwestii praktycznych, które powinniśmy uwzględnić przy wyborze projektu takiego domu.

Domy klasyczne – elegancja i piękno

Zdecydowanie największe wrażenie zrobią na nas projekty klasycznych rezydencji. To duże budynki, z mnóstwem pomieszczeń. Styl klasyczny nadaje im piękna i reprezentacyjności. Choć są duże i pełne urozmaiceń, to nie są ani zbyt masywne, ani przesycone zbędną ornamentyką. Osoby tworzące projekt rezydencji w stylu klasycznym dbają o to, by była lekka pod względem wizualnym oraz estetyczna. Część budynku jest wysunięta, a części po bokach, czyli skrzydła domu, są dalej. To jedna z możliwości, by nadać lekkości bryle budynku. Temu też służy malowanie elewacji na biały kolor. Częściej niż rezydencje spotyka się mniejsze i skromniejsze domy klasyczne. One także wyróżniają się stylem i klasyczną elegancją, choć w mniejszej skali. Mają kolumny, balkony i inne urozmaicające bryłę elementy. Wszystkie budynki zaprojektowane w stylu klasycznym są urocze i pełne ciepła, ale jednocześnie dostojne i wysmakowane.

Jaki projekt domu klasycznego wybrać?

Są pewne kwestie, które trzeba uwzględnić, by mieć projekt odpowiedni na dom dla siebie i swoich bliskich. Ważny jest gust, czyli nasze indywidualne upodobania. Nie można też pominąć kwestii obiektywnych, gdy trzeba zdecydować, jaki projekt wybrać. Ważne są cechy takie jak: wielkość działki, gdzie ona się znajduje, otoczenie przyszłego domu.

Od tych czynników zależy, jaki dom można postawić na dostępnym terenie. Na obszarach wiejskich z pewnością lepiej będzie wyglądał rustykalny dworek.

Jeśli stawia się rezydencję, zadbajmy o jej otoczenie, a więc przestrzeń wokół budynku. Dom z wieloma urozmaiceniami potrzebuje przestrzeni lub pasującego do niego otoczenia. Wśród zwykłych budynków lepiej nie stawiać też pałacyku. Duży dom klasyczny o skromniejszym wyglądzie to zdecydowanie lepsza opcja. Harmonia i estetyka budynku pozwala na wpasowanie go w różnego rodzaju sąsiedztwo.

Wybierając projekt, trzeba uwzględnić całościowy koszt postawienia domu. Nie decyduje o tym jedynie jego wielkość, ale też ilość urozmaiceń, zastosowane materiały. Jest to konieczne, bo inaczej budowa stanie w miejscu z braku środków na jej kontynuacje. Od tego, jaki projekt domu klasycznego się wybierze, zależą też koszty jego utrzymania. Są to bowiem kwoty, które trzeba ponosić stale w trakcie użytkowania.

Idealny układ pomieszczeń wewnątrz

W wyborze projektu ważny jest oczywiście sam budynek. Znaczenie ma też to, co dotyczy pomieszczeń wewnątrz. Pamiętajmy, żeby dokładnie przeanalizować nasze potrzeby i ustalić najważniejsze założenia dotyczące wnętrz. Ilość pomieszczeń to oczywiście nie jedynie ilość pokoi potrzebnych naszym domownikom. W zależności od naszych zwyczajów i stylu życia może być potrzebny np. dodatkowy pokój na dole na gabinet do pracy, sala do jogi bądź pokoje gościnne czy biblioteka. Część dzienną mogą tworzyć oddzielne pomieszczenia, do których nie będą mieli dostępu nasi goście i pozwalająca na zachowanie prywatności. Pamiętajmy także o odpowiedniej ilości łazienek czy dodatkowej ubikacji z umywalką. Obok pokoju gościnnego wymagana jest z kolei łazienka z prysznicem.

Pamiętajmy, że styl klasyczny to nie tylko lekka i stonowana bryła budynku, ale także przestrzeń, harmonia i umiar. Wszystkie te cechy powinny pozostać w równowadze zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. Dotyczy to także wystroju wnętrza – współgrające z całym stylem dodatki powinny mieć łagodną linię, spokojny charakter oraz cechować się umiarem.

Projekty domów klasycznych potrafią zachwycać. Nie tylko najbardziej okazałe i drogie rezydencje, ale i mniejsze budynki emanują pięknem, spokojem i ponadczasowym stylem. Wszystkie dobre projekty domów klasycznych zapewnią właściwą wielkość pomieszczeń i funkcjonalny ich układ. Jednak decydując się na projekt domu w stylu klasycznym szukajmy takiego, który będzie idealnie dopasowany do naszych potrzeb, harmonizującego z otoczeniem i dostępną przestrzenią.

OLI

Sprawdź także

dom na sprzedaż

Najlepsza recepta na błyskawiczną sprzedaż domu do remontu?

Od lat konsumenci poszukują jakiejś dobrej metody, aby zapewnić sobie szybko sprzedaż mieszkania. Problematyczne szczególnie będą te nieruchomości, które …