Robimy wiosenne porządki. Co musisz mieć w domu?

. Wiosną dużo chętniej pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy z szafy, segregujemy też to, co już posiadamy w swoich zbiorach. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Na zewnątrz jest coraz cieplej, co sprzyja zmianom w garderobie i w domu. Wiosną dużo chętniej pozbywamy się niepotrzebnych rzeczy z szafy, segregujemy też to, co już posiadamy w swoich zbiorach. Robiąc wiosenne porządki, warto jednak wiedzieć, z jakich akcesoriów skorzystać, by sprzątało się przyjemniej.

Dlaczego warto mieć porządek na korytarzu?

Porządkowanie rzeczy w domu najlepiej rozpocząć od początku, czyli od wejścia. Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z ogromnym holem, czy z małym korytarzem, zazwyczaj właśnie tam najszybciej robimy bałagan. Nic dziwnego, jednego dnia mamy deszcz, drugiego upał, trzeciego wilgoć i zimny wiatr. Zdarza się, że w ciągu tygodnia zmieniamy obuwie kilka razy właśnie ze względu na pogodę. Zostawiamy swoje buty gdzieś przy szafkach w korytarzu, a potem wyciągamy kolejne, nie chowając poprzednich. Łatwo tworzy się bałagan.

Warto zainwestować więc w regał na buty, który je pomieści bez trudu. Przechowywanie butów będzie dużo łatwiejsze, jeśli wszystkie pary będą w jednym miejscu. Nie jest to rozwiązanie wyłącznie dla ludzi, którzy nie mają garderoby. Taki regał na buty przy wejściu jest doskonałym rozwiązaniem również dla tych, którzy po prostu lubią mieć wszystko pod ręką. W garderobie możemy przechowywać nasze wszystkie zdobycze zakupowe, podczas gdy w takim regale lub skrzyni na buty będą tylko te pary, których używamy na bieżąco.

Jeżeli mamy w swojej przestrzeni mało miejsca na stawianie takich szafek, regałów czy skrzyń, najlepiej zainwestować w wieszak na buty (do dostania w sklepach IKEA). Innym, równie sprytnym rozwiązaniem jest stołek ze schowkiem, w którym możemy trzymać na przykład środki do pielęgnacji obuwia. Miło jest wejść do czystego i poukładanego przedpokoju. Kiedy mamy już posprzątany korytarz, warto zająć się resztą pomieszczeń.

Robimy porządki w kuchni

Serce domu i dla wielu osób najważniejsze w nim miejsce. Właśnie w kuchni gotujemy, spożywamy wspólne posiłki, śmiejemy się i rozmawiamy. Żeby stworzyć tam idealne miejsce do biesiadowania, trzeba jednak najpierw zadbać o porządek. W kuchni przydadzą się zatem nie tylko szafki i szuflady, ale systemy organizacji w tych miejscach. Oczywiście nie możemy zapomnieć o tacach, wkładach do szuflad, pojemnikach do przechowywania makaronów i przypraw – to jednak rozwiązania, które znajdziemy w każdym domu. Co ciekawego do przechowywania rzeczy znajdziemy jeszcze w sklepach?

Bardzo sprytnym rozwiązaniem jest pojemnik na torby plastikowe. W każdym domu znajduje się jakaś szuflada, do której wkładamy takie siatki, a gdy zgromadzimy ich cały stos, nie wiemy, co z nimi zrobić. Również przegroda na pokrywki wydaje się ciekawa – często zdarza się, że po myciu naczyń nie mamy pomysłu, gdzie takie pokrywki umieścić, gdy są jeszcze mokre. Wystarczy kupić przegrodę i problem z głowy. Przyda się również taca na noże, o której istnieniu nadal niewiele osób wie. Wciąż dużo bardziej popularne są stojaki, jednak tace drewniane lub plastikowe są bardziej praktyczne, ponieważ można schować je do szuflady.

Jak zrobić porządek w salonie i pokojach?

Trzeba przyznać, że osoby, które posiadają garderobę, nie muszą martwić się o miejsce do przechowywania rzeczy w salonie czy w sypialni, ponieważ cały system szafek i szuflad jest w jednym miejscu. Inni muszą zainwestować w rozwiązania, które będą nie tylko praktyczne, ale nie zaburzą przestrzeni w pomieszczeniu. Oprócz oczywistych rozwiązań, jakimi są regały czy półki, warto zainwestować we wkłady do tych półek, aby nie psuć wyglądu całości. Są w różnych wariantach kolorystycznych, dlatego możemy dopasować je do wystroju. Inną propozycją są kosze wiklinowe, które mogą pełnić funkcję wyłącznie ozdobną, ale w razie potrzeby również nie ma problemu z przechowywaniem przedmiotów.

Jeśli chodzi o inne pokoje, salon musi wyglądać czysto i schludnie, raczej nie są mile widziane pudełka i koszyczki w nadmiarze. Tam, gdzie dostęp mamy tylko my, a goście na pewno nie wejdą, mamy większą swobodę w tworzeniu własnej przestrzeni. Skorzystać możemy więc na przykład z papierowych pudełek, które mają ogrom wzorów i kolorów, a w dodatku są lekkie. Innym, równie ciekawym pomysłem jest komoda w wersji mini, która sprawdzi się idealnie na przykład do  przechowywania kosmetyków. Jeżeli więc nie macie własnej toaletki, a potrzebujecie miejsca na swoje skarby, zastanówcie się nad tym. Dla osób, które wolą bardziej przejrzyste rozwiązania, sprawdzi się pudełeczko z plastiku akrylowego.

Sprzątamy w łazience

Prawdopodobnie żadna łazienka nie obędzie się bez uchwytów i szyn na ręczniki. Podczas porannego pośpiechu pomocny będzie również wózek, na którym można trzymać kosmetyki, artykuły higieniczne i wszystkie rzeczy, jakich używamy podczas porannej toalety. Taki stolik na kółeczkach jest łatwy do przesuwania podczas porządków, ale również ułatwia życie, jeśli mamy małe dzieci i w czasie kąpieli musimy nim manewrować. Na pewno każdemu człowiekowi, który żyje w pośpiechu, przydadzą się również zawieszane kieszenie, do których szybko wrzucamy przedmioty, które właśnie zostały przez nas użyte. Wiosenne porządki są proste!

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

ogród marzec

Kalendarz ogrodnika – marzec

Marzec to ważny miesiąc dla ogrodników. W tym czasie warto przygotować ogród na nadejście wiosny. …