Salon w stylu boho. Aranżacja dla ludzi z fantazją

Chociaż od wielu lat w nowoczesnych, polskich domach rządzi przede wszystkim minimalistyczny styl skandynawski, nie oznacza to, że jest on jedynym i słusznym sposobem aranżowania wnętrz. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jeżeli nudzą cię typowe, klasyczne wnętrza, w których dominują biele, szarości i brązy, styl boho będzie strzałem w dziesiątkę. Aranżacje utrzymane w boho to wnętrza kolorowe, przytulne, niemalże artystyczne, a przy tym przepełnione domowym ciepłem.

Chociaż od wielu lat w nowoczesnych, polskich domach rządzi przede wszystkim minimalistyczny styl skandynawski, nie oznacza to, że jest on jedynym i słusznym sposobem aranżowania wnętrz. Wręcz przeciwnie – dla osób, które chcą wyróżnić się w tłumie i lubią podkreślać swoją indywidualność, to właśnie boho okazuje się stylem marzeń. Nie bez powodu jego nazwa pochodzi od francuskiego określenia „la boheme”, czyli cyganerii artystycznej, której członkowie spędzali czas na wspólnej zabawie i tworzeniu, demonstrując sprzeciw wobec panujących konwenansów. W związku z tym styl boho jest pełen fantazji, swobody w doborze dodatków i faktur, a do tego niesamowicie kolorowy. Tak naprawdę jego podstawową zasadą jest… brak zasad. Możemy dowolnie komponować materiały, meble i barwy. Liczy się nasza własna twórcza inwencja i kreatywność.

Mimo to istnieją pewne charakterystyczne wyznaczniki, na podstawie których określimy, że mamy do czynienia właśnie z boho. Będą to przede wszystkim kolorowe ściany, drzwi, a także meble. Odważne połączenia kolorystyczne są zaczerpnięte z kultury Indii. W takich wnętrzach dużo się dzieje: obecne są ekstrawaganckie dywany, poduszki, zasłony, patachworkowe obicia mebli, obrazy na ścianach, włóczka, kwiaty, fotele, kanapy i pufy w fantazyjnych kształtach. Atmosfera salonu w stylu boho będzie jednocześnie ciepła – dzięki wszechobecnym, miękkim materiałom i kolorystyce, jak i nieco tajemnicza. Ten drugi czynnik uzyskamy poprzez zastosowanie rozproszonego światła, czyli kilku lamp i lampionów w orientalnym stylu.

Gdzie szukać wyposażenia w stylu boho?

Styl boho określa się jako niefrasobliwy, swobodny, a jednocześnie nieco hipisowski. Chociaż nie jest stworzony dla każdego, to doskonale odnajdują się w nim osoby lubiące intensywną kolorystykę i wnętrza, w których dużo się dzieje. Łączy w sobie wiele różnorodnych stylistyk. Znajdziemy w nim zarówno motywy geometryczne, etniczne, kwiatowe, psychodeliczne, jak i folkowe.

Oczywiście możemy urządzić w ten sposób całe pomieszczenie albo wprowadzić do niego tylko kilka ulubionych motywów nawiązujących do boho. Podstawą jest znalezienie odpowiedniego sklepu meblowego, w którym dostaniemy piękne, orientalnie zdobione dywany, ozdoby, plecionkowe lampy, patchworkowe kanapy, czy szafki i komody z indiańskimi lub afrykańskimi wzorami. Tego typu produkty oferuje sklep Selsey, w którym utworzono specjalny dział poświęcony przedmiotom i meblom w stylu boho. To najprostszy sposób na znalezienie intrygującego, wielokolorowego wyposażenia i nietuzinkowych dodatków.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

lampy w kształcie kuli

Lampy kule w stylu boho – poznaj 4 najciekawsze modele i zainspiruj się!

Lampy kule to wyjątkowy rodzaj oświetlenia do wnętrza. Takie klosze zapewniają bardzo dużą ilość światła, …