serwis obiadowy
Porcelanowy zestaw obiadowy będzie wymagał sporej inwestycji. Jednocześnie jednak będzie on niezwykle efektowny | fot.: materiał partnera

Serwis obiadowy — skompletuj elegancki zestaw obiadowy do swego domu

Piękny serwis obiadowy to najlepsza ozdoba stołu jadalnianego. Poza tym stylowe talerze sprawiają też, że każde danie na nich zjedzone smakuje jeszcze lepiej niż w rzeczywistości. Jak więc wybrać ładny, praktyczny i trwały zestaw naczyń obiadowych do domu? Dowiedzmy się, czym kierować się przy podejmowaniu tej decyzji.

Wspólny posiłek to doskonały czas na rozmowę z bliskimi. Dla wielu osób jest to właściwie jedyna chwila w ciągu dnia, gdy cała rodzina zbiera się wspólnie przy stole. Warto więc celebrować ten czas jak najlepiej. Na udany posiłek składa się wiele czynników. Dobre jedzenie oraz świetna atmosfera to jedno. Dobrze jest zadbać jednak również o całą oprawę oraz estetykę stołu. Dlatego też w żadnym domu nie może zabraknąć pięknej zastawy. To niezwykle istotny element kuchennego wyposażenia. I choć mogłoby się wydawać, że to, na czym jemy, wcale nie ma tak dużego znaczenia, to jednak wcale tak nie jest. Wręcz przeciwnie – ładne talerze potęgują doznania smakowe. Jaka powinna być więc idealna zastawa obiadowa? Czym kierować się przy jej wyborze?

Jak wybrać serwis obiadowy? 

Zanim udamy się na zakupy po nasze nowe talerze, dobrze zastanówmy się, jaka ma właściwie być nasza nowa zastawa obiadowa. Najważniejsze bowiem, aby była dobrze przystosowana do naszych potrzeb, biorąc pod uwagę zarówno względy estetyczne, jak i typowo praktyczne. Dlatego też przed kupnem zadajmy sobie kilka pytań.

Przede wszystkim ustalmy, w jakim właściwie celu kupujemy talerze. Czy mają nam one służyć na co dzień? A może ma być to zastawa na specjalne okazje. W tym drugim przypadku postawimy na nieco bardziej odświętny wygląd zestawu oraz na jego jakość wykonania. Jeśli natomiast szukamy zastawy do serwowania codziennych posiłków, najważniejsza będzie dla nas przede wszystkim ich wytrzymałość.

Serwisy obiadowe dostępne są w różnej wielkości zestawach. Dlatego dobrze zastanówmy się, jakiej liczebności komplet będzie dla nas optymalnym wyborem. Aby to ustalić, musimy wziąć pod uwagę przede wszystkim liczbę domowników oraz częstotliwość, z jaką przyjmujemy gości. Warto wybrać nieco większy serwis obiadowy, ponieważ musimy pamiętać, że niektóre talerze mogą w przyszłości się potłuc.

Komplety obiadowe — z jakiego materiału?

Komplety obiadowe wykonuje się z różnego rodzaju materiałów. To właśnie od tego w dużym stopniu zależy wygląd oraz ogólna wytrzymałość naczyń. Talerze, miski i inne wyroby ceramiczne tworzyć można z wielu różnych materiałów. Jednak do najpopularniejszych i najchętniej kupowanych zaliczymy przede wszystkim komplety z:

• porcelany
• kamionki
• szkła.

Porcelanowy zestaw obiadowy będzie wymagał sporej inwestycji. Jednocześnie jednak będzie on niezwykle efektowny. Porcelana to bowiem bardzo szlachetny materiał. Wygląda pięknie i wbrew powszechnej opinii, jest bardzo trwała i odporna na uszkodzenia. Zestawy z kamionki to natomiast prawdziwy hit ostatnich lat. Szczególnie te malowane na odcienie złota i turkusu. Obecnie zobaczymy je w większości modnych restauracji. Są wytrzymałe i niezwykle stylowe. Ich stylistyka świetnie łączy w sobie modernizm z tradycją.

Zastawa stołowa — elementy

W sklepach znajdziemy największy wybór wśród podstawowych zestawów obiadowych. W ich skład wchodzą talerze płaskie duże i małe oraz miski lub talerze głębokie. Warto jednak przemyśleć, czy to aby na pewno nam wystarczy. Jeśli często serwujemy także różnego rodzaju dodatki, to dobrze, jeśli nasz serwis obiadowy będzie wyposażony także w dużą misę, półmisek, czy też duży talerz. To samo dotyczy miseczek lub talerzyków deserowych.

Materiał partnera

Sprawdź także

nowoczesny stół w jadalni

Jaki stół do salonu?

Stół do salonu czy jadalni to bez wątpienia jedna z najważniejszych inwestycji jeśli chodzi o …