stół w salonie
Na samym początku tworzenia planu rozmieszczenia mebli w salonie czy jadalni, weźmy pod uwagę wielkość wymarzonego stołu | fot.: materiał partnera

Stół okrągły czy prostokątny, który wybrać?

Podczas aranżacji salonu, kuchni czy jadalni staniemy przed wyborem odpowiednich mebli i dodatków. Jednym z najważniejszych elementów wystroju może być przestronny oraz solidny stół. Powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na jego wielkość, funkcjonalność, a także ozdobność. Który stół będzie lepszy – okrągły czy prostokątny? Na jak dużą powierzchnię stołu powinniśmy się zdecydować? Sprawdź teraz i dowiedz się więcej!

Stół okrągły czy prostokątny?

Na samym początku tworzenia planu rozmieszczenia mebli w salonie czy jadalni, weźmy pod uwagę wielkość wymarzonego stołu. To szczególnie ważny element w przypadku małych pomieszczeń, gdzie każdy metr wolnego miejsca jest na wagę złota. Głównie właśnie od tego powinno zależeć, na jaki stół się zdecydujemy – okrągły czy prostokątny. Okrągłe stoły często zajmują dużo mniej miejsca od stołów prostokątnych, ze względu na swoje niewielkie wymiary. Oczywiście za mniejszym blatem „idzie” również mniejsza powierzchnia do zagospodarowania podczas codziennych posiłków. Stoły prostokątne z kolei mogą zapewnić nam nieco więcej przestrzeni na talerze i szklanki, ale przy tym zajmą większy obszar w pomieszczeniu. Bogata oferta stołów zarówno okrągłych, jak i prostokątnych znajduje się na https://mebi.pl/.

Jeśli zastanawiamy się nad stołem okrągłym czy prostokątnym do dużego pokoju, naszym dylematem prawdopodobnie będą tylko kwestie estetyczne oraz komunikacyjne. Przy okrągłym stole mianowicie każda z osób pozostaje tak samo widoczna oraz ma swobodny dostęp do ustawionych potraw. Z kolei stół prostokątny nieco utrudnia porozumiewanie się pomiędzy rozmówcami, ale za to zapewnia możliwość aranżacji większej liczby miejsc siedzących.

Stół okrągły rozkładany czy prostokątny?

Świetnym rozwiązaniem zarówno do małego salonu, jak i dużej jadalni są stoły rozkładane. Dzięki takiemu rozwiązaniu mebel na co dzień nie zajmie zbyt dużo miejsca, a po rozłożeniu zapewni mnóstwo przestrzeni podczas domowych obiadów czy spotkań rodzinnych. Oczywiście, w razie potrzeby, stół z możliwością rozkładania może na stałe pozostać w swojej powiększonej wersji. Jest to idealne rozwiązanie, kiedy do wspólnych posiłków zasiada większa rodzina lub kilkuosobowa grupa przyjaciół.

Aranżacja okrągłego lub prostokątnego stołu!

Po dokonaniu najważniejszego wyboru pomiędzy stołem okrągłym a prostokątnym możemy zacząć dobierać do niego krzesła oraz inne dodatki. W zależności od stylu wykonania mebla dobierzmy siedziska najbardziej dopasowane do jego motywu przewodniego. Jeśli zdecydujemy się na dominację konkretnej formy aranżacji, pomyślmy także o pasujących do niej dodatkach, np. wazonach, obrusach czy bieżnikach. Gustowności i luksusu dodadzą także żywe kwiaty oraz elegancko ułożone ozdobniki. Zwróćmy także szczególną uwagę na nogi stołu, które często stają się nie tylko stabilną podstawą, ale i pokaźną dekoracją pomieszczenia. Geometryczne wzory, artystyczne akcenty czy klasyczna prostota to tylko jedne z licznych opcji wykonania podłoża mebla.

Stół to jeden z najważniejszych mebli w całym domu czy mieszkaniu. Często właśnie przy nim odbywają się najważniejsze rozmowy oraz przyjemne chwile. Mebel ten symbolizuje pozytywne skojarzenia rodzinne i przyjacielskie. Pamiętajmy więc, że wybór stołu okrągłego czy prostokątnego powinien stać się priorytetem podczas urządzania naszej wymarzonej przestrzeni mieszkalnej!

Materiał partnera

Sprawdź także

salon w pastelach

Zawsze modne pastele

Subtelne, delikatne i nieco cukierkowe wnętrze uzyskamy, gdy zdecydujemy się na pastelowe barwy. Wnętrze, w …