szafa drzwi przesuwne
Szafa z drzwiami przesuwnymi będzie eleganckim, a jednocześnie dyskretnym elementem wystroju wnętrza, które świetnie sprawdzi się zwłaszcza w małych pomieszczeniach | fot.: stock.adobe.com

Szafa z drzwiami przesuwnymi. Czy to dobry wybór do sypialni?

Szukając praktycznej i modnej szafy do sypialni warto postawić na szafę z systemami przesuwnymi. Szafa tego typu świetnie sprawdzi się zwłaszcza w małych pomieszczeniach. Dzięki przesuwnym drzwiom można zaoszczędzić sporo przestrzeni w pomieszczeniu, a jednocześnie zyskać sporo miejsca do przechowywania.

Wybór szafy to jedna z najważniejszych decyzji, które trzeba podjąć urządzając sypialnię. Szafa musi być przede wszystkim praktyczna, ale też warto zadbać o nowoczesny design. Powinna też być odpowiednich rozmiarów , aby zmieścić wszystkie nasze rzeczy, a jednocześnie nie zajmować dużo przestrzeni w pomieszczeniu. Zastanawiając się nad wyborem szafy do sypialni warto wybrać model z drzwiami w systemie przesuwnym. Będzie to rozwiązanie nie tylko bardzo uniwersalne, ale też modne i nowoczesne. Szafa z drzwiami przesuwnymi będzie eleganckim, a jednocześnie dyskretnym elementem wystroju wnętrza, które świetnie sprawdzi się zwłaszcza w małych pomieszczeniach.

Przykładowe rozwiązania można znaleźć tutaj:  https://www.komandor.pl/meble/drzwi-przesuwne. Systemy przesuwne pomogą też urządzić szafę w sposób funkcjonalny tak, aby z łatwością można było znaleźć przechowywane w niej ubrania. Dzięki szafie przesuwanej uda się także zyskać świetne miejsce do przechowywania, które jednocześnie będzie wyglądać bardzo nowocześnie i doda wnętrzu więcej uroku.

Systemy przesuwne. Co się na nie składa?

Na drzwi przesuwne w drzwiach do szafy składa się kilka bardzo ważnych elementów. Po pierwsze niezwykle istotne w systemach przesuwnych są tory dolne, po których przesuwają się drzwi szafy oraz górne, które stabilizują drzwi. W zależności od wybranego systemu tory szafy mogą być stalowe lub aluminiowe. Ważne w drzwiach przesuwnych są również profile, które stanowią obramowanie skrzydła drzwi. Profile z racji swojej budowy, stanowią rączkę lub uchwyt, który ułatwia otwieranie szafy. Kształt i kolor profilu można wybrać w zależności od naszego gustu czy stylu wnętrza. Profile dostępne są w wielu różnych kształtach czy kolorach i mogą mieć różną wielkość. Daje to bardzo duże możliwości aranżacyjne samych drzwi, a dzięki temu także ciekawie wpływa na architekturę i klimat całego wnętrza sypialni. Kolejnym istotnym elementem w szafach przesuwnych są  wózki dolne i prowadniki górne, które umożliwiają ciche i płynne przesuwanie drzwi. Elementy te powinny być solidnie wykonane z materiałów najwyższej jakości, aby były trwały i bezawaryjne. W nowoczesnych szafach można wykorzystać tzw. domykacze, które umożliwiają ciche domykanie drzwi, a także ich wolniejsze zamykanie, dzięki czemu unikniemy trzaskania drzwiami, a także  urazu dłoni spowodowanego szybkim zamykaniem. Ze względów praktycznych przydatne są również paski buforowe i uszczelniające, montowane do drzwi szafy. Mają one za zadanie tłumić uderzenia drzwi o ścianki boczne, a także ograniczać przedostawanie się kurzu do wnętrza szafy. Jeśli zależy nam żeby szafa była ciekawym elementem dekoracyjnym warto też zadbać o odpowiednie wypełnienie drzwi przesuwnych w postaci płyty meblowej, lustra, grafiki, paneli czy wzoru 3D.

Dlaczego warto wybrać drzwi przesuwne?

Drzwi z systemami przesuwnymi mają wiele zalet. Po pierwsze świetnie sprawdzą się w małych wnętrzach, gdzie przed szafą nie ma miejsca na drzwi otwierane tradycyjnie. Drzwi przesuwają się wzdłuż linii ściany lub mebla i dzięki temu nie zabierają dodatkowej przestrzeni w pomieszczeniu. Szafa przesuwna  znajdzie też swoje zastosowanie w pomieszczeniach ze skosem. . Warto również pamiętać, że drzwi przesuwne mogą być montowane na pełną wysokość wnętrza, dzięki czemu uda się w pełni zagospodarować całą przestrzeń. Pomieszczenie będzie się wydawało większe, jeśli zdecydujemy się na szafę przesuwną z lustrem. Da to optycznie złudzenie większej przestrzeni. Sporą zaletą drzwi przesuwnych jest także ich łatwe otwieranie np. przez niskie osoby np. dzieci, które mogą mieć problem z sięgnięciem do uchwytu lub klamki w tradycyjnych drzwiach. Warto kupić szafę przesuwną robioną na specjalne zamówienie, dzięki czemu idealnie uda się ją dopasować do danego pomieszczenia, a także zaprojektować jej wyposażenie wewnętrzne stosownie do potrzeb. Szafę można zaprojektować według własnego pomysłu. Do wyboru mamy szeroki wachlarz materiałów i wzorów oraz bogatą kolorystykę frontów. Szafa z drzwiami przesuwnymi idealnie sprawdzi się dla osób, które poszukują pojemnej szafy nie tylko na ubrania, ale również akcesoria, buty czy sprzęty domowe. Do wnętrza szafy można dodać dodatkowe akcesoria jak drążki, półki na buty, kosze czy szuflady. Odpowiednie zaprojektowana szafa z drzwiami przesuwnymi stanowi ważny element wnętrza nadając mu odpowiedni klimat. . Dzięki różnorodności materiałów wykorzystywanych w szafach przesuwnych na zamówienie, łatwo dopasować je do każdego pomieszczenia, bez względu na to, w jakim stylu jest ono urządzone.

Materiał partnera

Sprawdź także

meblościanka z oświetleniem

Powrót do przeszłości, czyli nowoczesne aranżacje z meblościanką w roli głównej

Przenieśmy się odrobinę w przeszłość. Wielu z nas będzie mieć przed oczami obraz, gdzie w …