termomodernizacja
Termomodernizacja pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne i zaoszczędzić pieniądze | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Termomodernizacja – sposób na poprawę energooszczędności budynku

Dbanie o środowisko naturalne staje się powoli standardem. Nic więc dziwnego, że stosowanie rozwiązań pro ekologicznych jest priorytetem w wielu dziedzinach. Jedną z metod jest termomodernizacja budynku. Ma ona pozytywny wpływ na środowisko i pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne mieszkań i domów. Przyczynami wysokich opłat za ogrzewanie budynku są nadmierne straty ciepła. Powodowane są one złym stanem izolacji, nieszczelnymi oknami i wadliwą instalacją. Bazuje ona na odizolowaniu ścian budynku od warunków zewnętrznych. Szacuje się, że przez wadliwą stolarkę okien i drzwi ucieka nawet 50% ciepła. Najważniejsze jest więc, by ciepło zostało wewnątrz budynku.

Co to jest termomodernizacja?

Termomodernizacja budynku to szereg działań, które ograniczają utratę ciepła. Wiąże się to z wymianą lub modernizacją instalacji grzewczej, wymianą okien i drzwi oraz dociepleniem ścian, stropów i podłogi. Bardzo często dochodzi również do wymiany pieca na paliwo stałe. Wiele urządzeń starego typu emituje do atmosfery liczne związki, które są szkodliwe dla środowiska. Pierwszym krokiem przy wykonywaniu termomodernizacji budynku jest przeprowadzenie audytu energetycznego. Specjalista określa stan techniczny budynku i proponuje optymalny plan działań. Wykonanie audytu jest konieczne przy termomodernizacji starych budynków i przed modyfikacją nie dawno powstałych. Rozwiązania pro ekologiczne stają się obecnie standardem w projektach nowoczesnych domów. Trzeba pamiętać, że obniżenie utraty ciepła jest niezwykle ważne także dla instytucji takich jak: szpitale i szkoły.

Dofinansowania na termomodernizację

Z racji tego, że termomodernizacja budynków nie jest jedynie trwającą modą, a wymogiem stawianym przez Unię Europejską, można starać się o uzyskanie dotacji na jej przeprowadzenie. Od września 2018 roku działa w Polsce program „Czyste powietrze”, w ramach którego można otrzymać wsparcie na termomodernizację. Dotyczy to budynków powstałych między 1960 a 2002 rokiem, kiedy stosowano stare metody ocieplania budynków. Dofinansowanie obejmuje domy prywatne, w których właściciele rozliczają podatek 19%. W rocznym rozliczeniu za 2019 rok będzie można odliczyć nawet 23% wydatków na termomodernizację budynku, to jest – maksymalnie 53 tys. zł. Ulga obejmuje wydatki na maszyny i materiały budowlane związane z realizacją termomodernizacji.

Zalety termomodernizacji

Termomodernizacja pozwala zmniejszyć koszty eksploatacyjne i zaoszczędzić pieniądze. Poza tym, korzystanie z nowoczesnych pieców ma pozytywny wpływ na środowisko. Dzięki zmniejszeniu utraty ciepła można w optymalny sposób z niego korzystać. Wzrasta komfort użytkowania budynku. Poza tym, nabiera on nowych walorów estetycznych. Zostaje również uproszczona konserwacja instalacji grzewczej.

Materiał partnera zewnętrznego