remont starego domu
Jeżeli należycie do tej grupy, a Wasz dom jest stary i mało wygodny to musicie wiedzieć, że można to zmienić | fot.: materiał partnera

Top 5 rozwiązań dzięki, którym nawet stary dom stanie się wygodny i nowoczesny

Zakup nowego domu to naprawdę duża inwestycja i to bardzo kosztowna. W końcu nie każdego stać, by mieszkać w nowoczesnym budynku. Jeżeli i Wy należycie do tej grupy, a Wasz dom jest stary i mało wygodny to musicie wiedzieć, że można to zmienić i nie mamy tutaj na myśli wzięcia kredytu na 40 lat, by zakupić nowy dom, lecz mamy na myśli metamorfozę starego. Gwarantujemy, że efekt przerośnie Wasze oczekiwania, a Wasz dom stanie się nowoczesny i bardzo stylowy. Poznajcie więc top 5 rozwiązań, w które warto zainwestować.

Top 1: inwestycja w hydrofory do wody

Jeżeli często narzekacie na fatalnie ciśnienie wody bądź też macie ochotę na drugą łazienkę, to koniecznie powinniście zainwestować w hydrofory do wody. Cóż są tanie, a jednak efekt, jaki dają jest naprawdę duży. Zacznijmy może od tego, że hydrofor to metalowy, cylindryczny zbiornik, który częściowo wypełniony jest wodą. Jego zdaniem, jest utrzymanie odpowiedniej wartości ciśnienia wody. Zatem dzięki hydroforom możecie cieszyć się kolejną łazienką i wreszcie skończą się kłótnie, kto pierwszy musi wziąć prysznic przez pracą. Przy wyborze pamiętajcie, że nie należy kierować się ceną, lecz wybierać wysokiej jakości urządzenia. Choć powinniście też wiedzieć, że hydrofory nie są uważane za awaryjne, a jeżeli już z jakiegoś powodu dojdzie do ich uszkodzenia, to naprawa jest łatwa i nie jest kosztowna.

Top 2: nowa stolarka okienna

Nie ma się co oszukiwać, że za wysokie rachunki za ogrzewanie odpowiada tylko i wyłącznie cena opału. Owszem węgiel czy eko groszek naprawdę zdrożały, ale z drugiej strony należy wiedzieć, że z powodu nieszczelnych okien ucieka naprawdę sporo ciepła, a przez to rachunki rosną w zastraszającym tempie. Do tego jeszcze nieszczelne drzwi robią swoje. Dlatego też czas zainwestować w termomodernizację, dzięki której choć na początku poniesiecie koszty, to jednak inwestycja szybko się zwróci. I już po dwóch latach rzeczywiście odczujecie dużą różnicę. Swoją drogą sprawdźcie, czy przypadkiem w Waszym mieście nie można skorzystać z dofinansowania i zyskać to bezzwrotne bądź też otrzymać kredyt z możliwości częściowego umorzenia.

Top 3: wymiana pieca

A skoro jesteśmy przy ogrzewaniu, to chyba nikogo nie zaskoczymy stwierdzeniem, że dorzucanie do pieca nie jest w żadnym wypadku wygodne. Jest to praca brudna i nieprzyjemna, a jakby tego było mało, mając starszy piec często trzeba chodzić i dorzucać do pieca kilka razy na dzień. Ktoś powie, że mają piec z podajnikiem nie ma już takiego problemu, ale czy na pewno? Na początek przecież musicie zamówić opał, a potem zostanie do Was dostarczony i przecież musicie wnieść go do kotłowni. Nie jest to fajna praca. Pomijając już fakt, że ceny węgla tak poszły w górę że nawet ogrzewanie gazem stało się tańsze. Czas więc dla swojej wygody i zdrowia pomyśleć nad wymianą pieca i tutaj dobrze sprawdzi się piec gazowy dwufunkcyjny. Jest on bezobsługowy. Wystarczy, że na panelu ustawicie temperaturę i to cała praca. Dodatkowo wreszcie będziecie mogli pozbyć się bojlera, w którym ciepła wody kończy się w najmniej odpowiednim momencie. Obecnie realizowane są programy, gdzie można uzyskać dofinansowanie także na wymianę pieca i warto z nich skorzystać.

Top 4: rolety antywłamaniowe

Bezpieczeństwo jest ważne, dlatego, aby Wasz dom stał się nie tylko nowocześniejszy, ale i bezpieczniejszy warto zainwestować w rolety antywłamaniowe. Swoją drogą dzięki nim zapobiegacie też ucieczkom ciepła, a przy tym chronicie dobytek przed kradzieżą. Nie można zapominać, że dzięki nim Wasz dom stanie się bardziej stylowy. Oczywiście do tego koniecznie odnówcie elewację i tutaj polecamy Wam płyty dibond, które wpisują się w stylistykę high-tech. Są też odporne na uszkodzenia mechaniczne i niezwykle trwałe, a przy tym zmienne warunki atmosferyczne im niestraszne.

Top 5: ocieplenie poddasza

Macie już dość pleśni i wilgoci? Koniecznie wykonajcie ocieplenie poddasza. Dobrze sprawdzi się wełna mineralna, dzięki której latem w domu będzie stosunkowo chłodno, a zimą ciepło. Jednocześnie skończy się problem z pleśnią czy nadmierną wilgocią, czy grzybem, które są niebezpieczne dla zdrowia każdego.

Jeśli zamierzamy ją zjeść!

hodzi chyba o przydomową oczyszczalnię ścieków, która jest alternatywą dla szczelnego zbiornika (tzw. Szamba). Przepompownia ścieków jak sam nazwa wskazuje służy do „przepompowania” ścieków z terenów niżej położonych do wyżej położonej kanalizacji (do czegoś musimy wpompować ścieki i nie może to być łąka czy las). To zależy od miejscowych warunkować – rodzaju gruntu i wysokości wód gruntowych. Głębokość posadowienia poniżej przemarzania gruntu (aby możliwa była praca w okresie zimowym), a jeśli warunki gruntowe są niesprzyjające to należy się nawet liczyć z koniecznością wymiany gruntu lub głębszego posadowienia poniżej strefy nieprzepuszczalnej, tak aby możliwe było skuteczne rozsączenia do gruntu – co może okazać się sporym wydatkiem.

Jeśli faktycznie budujemy się na odludziu to koszt wybudowania 1 km światłowodu to koszt ok. 40-80 tys., więc owszem
możemy jeśli mamy nieograniczone zasoby finansowe. Dodałbym jeszcze koszt przygotowania i utrzymania drogi np. jej odśnieżanie w zimie bądź przejezdność podczas wiosennych roztopów (jeśli mieszkamy na odludziu to raczej nie mamy co liczyć na asfalt i odśnieżanie na koszt gminy). Nadmiernej wilgoci pozbywamy się poprzez skuteczną wentylację (najlepiej z odzyskiem ciepła). Sama izolacja zmniejszy nam możliwość przemarzania, ale nie załatwi problemu wilgoci wytwarzanej przez funkcje bytowe mieszkańców (gotowanie, pranie, suszeniem, kąpiele czy nawet każdy oddech, z którym dostarczamy wilgoci pomieszczeniom).

Materiał partnera

Sprawdź także

fugowanie ściany

Mocne i słabe strony fug epoksydowych

To stosunkowo młode na rynku rozwiązanie cieszy się rosnącą popularnością. Fugi epoksydowe mają coraz większą …