dom salon
Nie dajcie się przekonać, że lekcje można odrabiać przy stoliku, bo to się zupełnie nie sprawdza i powoduje jeszcze większe problemy z koncentracją | fot.: materiał partnera

Top 5 rzeczy, których nie może zabraknąć w pokoju nastolatka

Aranżacja pokoju nastolatka według jego gustu zapewne nie odpowiada Waszym gustom. To zrozumiałe, bo czasami można zastanowić się, czy młodzież w ogóle ma dobry gust. Oczywiście należy pozwolić niemal dorosłemu dziecku wybierać sobie dodatki, ale też meble pod kątem estetyki. Wy jako osoby dorosłe musicie zadbać o praktyczność i bezpieczeństwo takowych rozwiązań. Dziś przedstawimy Wam top 5 rzeczy, których nie może zabraknąć w pokoju nastolatka.

Top 1: meble młodzieżowe

Wybór mebli ma znaczenie i tutaj najlepiej postawić na meble młodzieżowe, czyli utrzymane w nowoczesnym stylu. Jednak trzeba też zwrócić uwagę na funkcjonalność. Warto wybrać takie, które złożone są z poszczególnych modułów. Na pewno w komplecie powinna znaleźć się szafa i to całkiem przestronna szafa. Przyda się też komoda, na której pewnie znajdzie się telewizor. Liczne półki pomieszczą kosmetyki i po Waszych naleganiach zapewne znajdzie się nieco miejsca na książki. Jednocześnie meble młodzieżowe powinny być wykonane z bezpiecznych materiałów. Można postawić na naturalne drewno, które zachwyca pięknem, choćby za sprawą słoi czy sęków, ale też nie przyciąga kurzu – co w przypadku nastolatków jest niezbędne. Chyba trudno znaleźć takiego, który lubi sprzątać. Jeżeli meble nie są w naturalnym kolorze, to sprawdźcie, czy pomalowane są ekologiczną farbą. Bez problemu możecie dowiedzieć się tego od sprzedawcy. To nadal nie wszystko, bo meble powinny być też zaoblone. W żadnym przypadku nie powinny mieć ostrych krawędzi, bo wiadomo, że dzieci nie są zbyt uważne, ale też wpadają na wiele dziwnych bądź zwyczajnie głupich pomysłów.

Top 2: biurko

Nie dajcie się przekonać, że lekcje można odrabiać przy stoliku, bo to się zupełnie nie sprawdza i powoduje jeszcze większe problemy z koncentracją. Zatem w naszym zestawieniu nie mogło też zabraknąć biurka. W tym przypadku należy stosować się do zasad takich jak panują przy zakupie mebli młodzieżowych. Jednocześnie, jeżeli chodzi o sam rozmiar, to pamiętajcie, że biurka dla nastolatków często projektowane są w sposób podobny jak dla dorosłych i mają też zbliżone jak nie takie same wymiary. Ich szerokość powinna wynosić w granicach 80-90 cm, a długość 130-160 cm. Do tego blat musi być duży. Dobrze jeżeli biurko ma szuflady czy półki i szuflady. Ale jeżeli nie znajdziecie idealnego modelu, to w sumie nie ma wielkiego problemu, bo do biurka możecie dołączyć kontenerki na książki czy zeszyty.

Top 3: łóżko z wygodnym materacem

Dzieci muszą się wysypiać i to oczywiście. Jednak sen jest tak samo ważny także dla nastolatków. I oni muszą spać odpowiednią ilość godzin, czyli około 8, a przy tym sen musi być efektywny, czyli dający wypoczynek. Z tego też powodu w żadnym przypadku nie można kupować rozkładanej kanapy czy też wersalki. Trzeba kupić łóżko z wygodnym materacem. Polecamy choćby materace z pianki wysokoelastycznej i lateksowej, które zapewniają doskonałe podparcie dla kręgosłupa. Można wybrać nieco twardsze modele, które dodatkowo mają wkład z włókna kokosowego. Taki wkład jest antyalergiczny i przy tym ma działanie antybakteryjne. Warto też zwrócić uwagę na same wymiary. Naszym zdaniem sprawdzi się materac o wymiarze 90cmx200cm. Materace nie są tanie, ale nie można na nich oszczędzać. A skoro już wspominamy, że na pewnych rzeczach oszczędzać nie można, to należy do nich też krzesło do biurka.

Top 4: krzesło do biurka

Znalezienie dobrego krzesła nie musi wcale być trudne. Musi ono jedynie spełniać kilka wytycznych. Przede wszystkim powinno ono być ergonomiczne, ale też zapewniać dobre podparcie dla kręgosłupa. Podstawa krzesła powinna być stabilna i mocna, zaś samo siedzisko nie może by zbyt miękkie. Możemy polecić Wam krzesła z tkaniną membranową, które są jeszcze wygodniejsza i to nawet podczas kilkugodzinnej nauki.

Top 5: oświetlenie

Należy jeszcze zainwestować w dobre oświetlenie. W strefie przy łóżku powinna znaleźć się mała lampka. Zdecydowanie bardziej doświetlona powinna być strefa nauki i zabawy. Tam może znaleźć się lampa wisząca czy kinkiet bądź plafon oraz lampa podłogowa. Zalecamy ciepłą bądź też neutralną barwę światłą.

Materiał partnera

Sprawdź także

bezpieczny pokój dla dziecka

Jak urządzić praktyczny i bezpieczny pokój dziecka?

Każdy maluch, który staje się bardziej samodzielny i otrzymuje własny pokój jest bardzo przejęty. Jego …