Salon w niebieskim i szarościach
Najnowsze propozycje designerów i projektantów stawiają na indywidualność. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Trendy kolorystyczne – nowe kolory z palety

Najnowsze propozycje designerów i projektantów stawiają na indywidualność. Modne wnętrze? Tu nie ma złych odpowiedzi! Można wskazać najmodniejsze w tym sezonie odcienie, jednak to, jak oraz w jakiej skali wykorzystamy je we wnętrzu to już kwestia naszych potrzeb i naszej wyobraźni.

Aktualne trendy kolorystyczne to jakby kolejny etap ewolucji w podejściu do aranżacji wnętrz. Widzimy tu popularne elementy czy odcienie, jednak w zupełnie odświeżonym wydaniu. Przeczytaj, jak dopasować kolory, aby stworzyć modne wnętrze, w którym mieszka się wyjątkowo przyjemnie i komfortowo.

Mieszamy zimne i ciepłe odcienie

Do tej pory byliśmy dość konsekwentni: odcienie zimne łączyliśmy z zimnymi, a ciepłe z ciepłymi. Różne nasycenie niebieskiego: od jasnego błękitu aż po mocny turkus czy zieleń i granat, lub kompozycja czerwieni, beżu i brązu – to połączenia, które zawsze się sprawdzały i nadal zdają egzamin we wnętrzach. Teraz jednak pragniemy wyjść poza te sprawdzone schematy i nieco poeksperymentować. Łączymy więc zimne i ciepłe, np. klasyczny błękit i piękna miedź (jak chociażby Miedziany Oranż, nowy odcień z palety Dulux EasyCare) czy rozmyta zieleń i przybrudzony róż. Włączamy do aranżacji kolory o różnym nasyceniu i różnej temperaturze, aby nadać wnętrzu większej dynamiki. Mimo iż w aranżacji dużo się dzieje, staje się ona lekka, elegancka, subtelna. A to wszystko dlatego, że…

Stawiamy na umiar

Jeśli mocny kolor, np. butelkowa zieleń, to na jednej ze ścian lub jej fragmencie. Pokochaliśmy potencjał, jaki kryją w sobie niecodzienne połączenia barw zastosowane w niewielkiej skali. Wystarczy pas koloru przy podłodze lub cieniutki pasek na wysokości wzroku bądź wyżej, kolorowe obramowanie okna czy wnęka za półką. To detal, który naprawdę wprowadza znaczącą różnicę!

Szarości i brązy w sypialni
Pokochaliśmy potencjał, jaki kryją w sobie niecodzienne połączenia barw zastosowane w niewielkiej skali. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Z drugiej strony nie stanowi to reguły, której powinniśmy się kluczowo trzymać. Jeśli widzimy, że któreś z odcieni są wręcz dla siebie stworzone, a warunki architektoniczne nam na to pozwalają, możemy śmiało łączyć w pomieszczeniach również żywiołowe tonacje, jak mocna zieleń i głęboka szarość.

Sięgamy po odcienie neutralne

Do perfekcji opanowaliśmy wykorzystanie w aranżacji tzw. kolorów neutralnych, czyli szarości, bieli i czerni. Przybrudzona biel i jej zimne oraz ciepłe pochodne, do tego szarość o różnym nasyceniu – od rozmytej po grafitową, w doskonały sposób równoważą inne, najmodniejsze odcienie ostatnich sezonów. Podobnie czerń, sięgamy po nią coraz częściej, jednak w odróżnieniu od szarości czy bieli rzadziej stanowi tło czy kolor bazowy aranżacji, a częściej dodatek.

Odcienie różowego w sypialni
Coś takiego, jak jedna kolorystyczna wykładnia czy recepta na stylowe wnętrze, nie istnieje. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Najnowsze trendy kolorystyczne: jakie kolory?

Nie sposób nie zauważyć, że w najnowszych propozycjach projektantów i ekspertów z dziedziny designu coraz częściej pojawia się wspomniana miedź czy wręcz rozgrzewający cynamon. Odcienie miedziane doskonale współpracują zarówno z zimną, jak ciepłą kolorystyką, niezależnie od tego, czy stanowią wiodące, czy uzupełniające tonacje.

Na popularności nie traci opisana już szarość. W nowoczesnych wnętrzach widzimy więc przede wszystkim charakterystyczny odcień szarości, w którym przeważają nuty… niebieskiego (w wersji denim). Szarości subtelnie łączą się z szarościami, uzupełniają róże i lekkie fiolety bądź zielenie i turkusy. Zielenie to już całkiem oddzielny wątek, bo moda na zieleń, szczególnie w odsłonie „boho”, nigdy jeszcze nie była tak rozpowszechniona.

Coś takiego, jak jedna kolorystyczna wykładnia czy recepta na stylowe wnętrze, nie istnieje. Dobry efekt uzyskamy za pomocą przeróżnych kolorów oraz przeróżnych stylów – od inspirowanego skandynawskim, vintage czy klasycznym bądź nowoczesnym. Najważniejsze to słuchać swojej intuicji i na pierwszym miejscu stawiać potrzeby własne i domowników. Przemyślane kolory ścian na pewno nam w tym pomogą.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Mała łazienka

Małe jest piękne, czyli jak urządzić niewielką łazienkę

Zaaranżowanie małej powierzchniowo łazienki to nie lada wyzwanie. Pomieszczenie to bowiem powinno łączyć w sobie …