okna pasywne
Okna pasywne to okna, które wpisują się w wymogi budownictwa pasywnego | fot.: pixabay

Trzy rzeczy, które musisz wiedzieć o oknach pasywnych

Okna pasywne to pojęcie, które jest stosunkowo nowe i nie jest jeszcze dobrze znane. A trzeba przyznać, że tego typu okna są bardzo dobrym rozwiązaniem, jeśli zależy nam, aby dom był energooszczędny. Czym się charakteryzują i dlaczego są opcją godną rozważenia?

Czym są okna pasywne?

Okna pasywne to okna, które wpisują się w wymogi budownictwa pasywnego. Budynek pasywny to taki, który może być ogrzewany przez alternatywne źródła ciepła, jak promieniowanie słoneczne czy ciepło wydzielanie przez domowników i urządzenia, które znajdują się w mieszkaniu. Dzieje się to dzięki wysokiej izolacyjności termicznej.

Okna pasywne charakteryzują się bardzo niskim współczynnikiem przenikania ciepła, a więc zatrzymują je w budynku. Dzięki nim możliwe jest ograniczenie strat ciepła nawet o połowę. Jest to rozwiązanie, które pozwala na osiągnięcie znaczących oszczędności związanych z eksploatacją domu. Jeśli chcemy wydawać mniej na ogrzewanie, warto pomyśleć o rozwiązaniu jakim są takie okna. Duże miasta oferują szeroki wybór producentów, którzy specjalizują się w oknach pasywnych i ciągle ulepszają swoje towary. Każdy znajdzie tam produkt najlepiej dopasowany do swoich potrzeb. Najlepiej znaleźć sklep w okolicy, aby móc go odwiedzić i zapoznać się ze wszystkimi parametrami. Warto także skorzystać z fachowych porad pracujących w nim ekspertów. Mieszkańcy Trójmiasta i okolic bez problemu zaopatrzą się w okna pasywne w Gdańsku – znajdą tam producenta, który specjalizuje się w tego typu rozwiązaniach.

Czym okna pasywne różnią się od zwykłych?

Okna pasywne wykonane są w specjalnym systemie, który pozwala na tak znaczące ograniczenie uciekania ciepła. Zwykle ich konstrukcja jest drewniana, drewniano-aluminiowa lub aluminiowa. Posiadają one dodatkowe szyby, a także komory hermetyczne, a do ich produkcji często używa się gazu, który powoduje, że okna są jeszcze bardziej szczelne. To, co jeszcze odróżnia je od zwykłych okien PCV, to cena. Niestety, za tego rodzaju okna będziemy musieli zapłacić znaczenie więcej. Warto jednak pamiętać o tym, że okna pasywne to inwestycja na wiele lat. To rozwiązanie zapewni mniejszy pobór energii potrzebnej do ogrzania budynku. Dlatego oprócz ceny samych okien, warto wziąć pod uwagę oszczędności, jakie są one w stanie wygenerować. Okazuje się, że mimo wysokiej ceny są one opłacalną inwestycją.

Czy warto zdecydować się na okna pasywne?

Okna te mogą być montowane w każdym budynku, nie tylko tym pasywnym. Dlatego, jeśli planujemy wymianę okien, warto zainteresować się tym tematem. Takie okna będą dobrym rozwiązaniem przede wszystkim w nowobudowanych domach, które posiadają niski współczynnik zapotrzebowania na energię grzewczą. To, czy cała inwestycja będzie opłacalna, zależy od kilku czynników, dlatego jeśli nie mamy doświadczenia w temacie, najlepiej spytać o radę doświadczonego eksperta. Wybierając okna u konkretnego producenta warto zwrócić uwagę na takie aspekty jak:

  • niski współczynnik przenikania ciepła,
  • izolacja akustyczna,
  • odporność na złe warunki atmosferyczne,
  • gwarancja producenta,
  • cena,
  • długość oczekiwania na zamówienie.

Jak widać, okna pasywne to rozwiązanie, które ma wiele zalet. Pozwala ograniczyć utratę ciepła, a co za tym idzie – dba o portfel oraz o środowisko. Będą świetną inwestycją dla każdego, kto zainteresowany jest nowymi technologiami i chce, aby jego dom był jak najbardziej ekologiczny.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

Podczas regulacji i serwisu okien

Sygnały, że czas zamówić serwis okien

Szczelne i dobrze wyregulowane skrzydła okienne pomagają utrzymać komfort termiczny w mieszkaniu, a regularne przeglądy …