Nowoczesne aranżacje mieszkań
Nowoczesne aranżacje mieszkań | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Z nimi niestraszny ci hałas – płyty akustyczne w twoich wnętrzach

Izolacja termiczna budynków wpływa na koszty eksploatacyjne i komfort użytkowania mieszkania na co dzień. Jednakże drugą, równie istotną rzeczą jest izolacja akustyczna, która zapewnia spokój i ciszę w pomieszczeniach. Często bywa to aspekt ignorowany przez inwestorów, co jest zupełnie niezrozumiałe. Jeżeli postawisz na odpowiednie płyty akustyczne, to uzyskasz doskonale gładkie ściany wewnętrzne oraz ponadstandardowy komfort i pewność efektywnego wypoczynku we własnym domu.

Dlaczego warto zwrócić uwagę na izolację akustyczną?

Każdy, kto mieszkał w bloku z tzw. wielkiej płyty doskonale rozumie, jak uciążliwe może być słuchanie tego, co się dzieje u sąsiadów, bez konieczności odwiedzania ich. Intymność, spokój i możliwość odpoczynku w dogodnych warunkach są podstawą domowego miru. Izolacja pomieszczeń od dźwięków jest szczególnie ważna, jeżeli mieszkasz w pobliżu ruchliwej drogi, linii kolejowej bądź tramwajowej, a nawet w sąsiedztwie placu zabaw. Na poziom przenikalności akustycznej ma wpływ jakość zastosowanej w budynku stolarki okiennej i drzwiowej. Jednakże najbardziej znaczący okazuje się rodzaj konstrukcji nośnej oraz nałożone na nią warstwy. Dotyczy to nie tylko ścian zewnętrznych, ale także działowych – konstrukcje wykonane z gipsowych płyt akustycznych oferują wysoki poziom wyciszenia wnętrz.

Ścianki działowe z akustycznych płyt gipsowych
Ścianki działowe z akustycznych płyt gipsowych | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Co to są płyty akustyczne?

Płyty opisywane jako akustyczne posiadają stosunkowo wysoką masę powierzchniową, która samoistnie już zapewnia duży poziom izolacyjności. Ponadto wielowarstwowość materiału także doskonale wygłusza dźwięki. Jeżeli więc wykończymy nią ścianę, która sama w sobie będzie już izolować przed hałasem z zewnątrz, to uzyskamy dodatkową, skuteczną warstwę zabezpieczającą. Jeśli zaś zdecydujesz się na wykonanie z niej ścianki działowej, to dla zwiększenia pożądanego efektu, wypełnij ją odpowiednią watą bądź innym materiałem, dającym dodatkowe wyciszenie. Znaczącym tłumieniem hałasu charakteryzują się także płyty perforowane.

Płyty akustyczne do zadań specjalnych

Odpowiednio skonstruowane płyty o właściwościach akustycznych są rozwiązaniem przyspieszającym wykonywanie prac budowlanych. Posiadają one łatwy system mocowania typu pióro-wpust. Dzięki temu możliwe jest postawienie ścianek działowych bez konieczności tzw. mokrych prac wykończeniowych. Dodatkowo cechują się one ogniotrwałością oraz wysoką funkcjonalnością w zakresie obciążeń powierzchniowych. Jeżeli zastosujesz ten system w swoim domu, zapewnisz pełną swobodę dla wszystkich mieszkańców – niezależnie od ich upodobań do sposobu spędzania wolnego czasu. Nie będziesz musiał się obawiać zbyt głośnej muzyki czy krzyków zabawy płynących z pokojów dzieci.

Zadbaj o swój komfort już na etapie projektowania prac budowlanych bądź remontowych. Odpoczywaj od zgiełku dnia codziennego w zaciszu swoich czterech kątów.

Więcej praktycznych porad na blogu dudagips.com.pl/blog.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kamień szlachetny onyks

Onyksy – przepiękne minerały w aranżacji wnętrz

W ostatnich latach wykorzystywanie naturalnych materiałów jest coraz częstszym rozwiązaniem we wnętrzarstwie. Dzięki nim mieszkania …