działka pod zabudowę
Przed wizytą u notariusza najlepiej jest odwiedzić działkę kilkukrotnie | fot.: stock.adobe.com

Zakup działki krok po kroku

Kupno działki, szczególnie tej pod budowę domu, to jedna z najważniejszych decyzji w życiu i zwykle niemały wydatek. Dlatego zanim podpiszemy akt notarialny należy sprawdzić czy rzeczywiście jest to nasza wymarzona działka czy może jednak mało atrakcyjny grunt. Na co zwrócić szczególną uwagę? Co sprawdzić przed podpisaniem umowy? Co jest naprawdę ważne?

Nie tylko cena i metraż

Większość osób poszukujących działki pod zabudowę ma w głowie jakieś określone wytyczne. To one decydują, które ogłoszenia w ogóle bierzemy pod uwagę. Większość osób w pierwszej kolejności szereguje działki pod kątem ceny i metrażu. Zwykle równie istotna jest lokalizacja. To jednak nie jedyne kwestie, które musimy dokładnie sprawdzić przed zakupem działki. Jeśli planujemy budowę domu jednym z najważniejszych czynników powinien być dostęp do mediów, czyli wody, prądu i gazu. O ile brak kanalizacji i rurociągów można obejść budując studnię głębinową i szambo lub przydomową oczyszczalnię ścieków, o tyle bez dostępu do prądu raczej sobie nie poradzimy. 

Kolejna kwestia to kształt i wymiary działki. Może okazać się, że z pozoru korzystna oferta stanie się naszą przyszłą udręką. Np. na bardzo wąskiej działce trudno będzie wybudować wymarzony dom. Normy prawne określają dokładną odległość, która musi być zachowana od granicy działki by w danym miejscu postawić dom lub garaż. Idealna działka powinna mieć kształt możliwie zbliżony do kwadratu. Dzięki temu łatwiej będzie nam wyznaczyć miejsce do zabudowy i uzyskać wszelkie pozwolenia. 

Księga wieczysta- koniecznie do niej zajrzyj

Księga wieczysta to dokument, w którym znajdują się informacje np, wszystkich dotychczasowych właścicieli działki, ewentualnego zadłużenia czy też innych zobowiązań. Jeśli staramy się o zakup konkretnej działki jej dotychczasowy właściciel powinien nam udostępnić numer księgi, jeśli jednak nie ma takiej możliwości zawsze można wykupić dostęp do dokumentacji. Ten niewielki wydatek z całą pewnością nam się opłaci. Informacje zawarte w księdze wieczystej dadzą nam poczucie bezpieczeństwa i spokoju, z kolei nie sprawdzenie księgi może skończyć się dużymi problemami po jej zakupie. 

Obejrzyj działkę z każdej strony

Wizyta na działce, którą planujemy kupić jest obowiązkowa. Przed wizytą u notariusza najlepiej jest odwiedzić działkę kilkukrotnie. Jeśli to możliwe o różnych porach roku. Jeśli jednak nie mamy aż tyle czasu warto przyjechać na nią po deszczu. Dzięki temu sprawdzimy, w którym miejscu może gromadzić się woda i jak długo się ona utrzymuje. Kilka kałuż nie będzie problemem, ale duże zastoiny wody mogą utrudnić planowaną budowę. Jeśli nadal nie jesteśmy pewni warto wykonać badania glebowe. Powiedzą nam one jak głęboko znajduje się woda. Zbyt płytka uniemożliwi budowę domu z piwnicą zbyt głęboka może okazać się problematyczna, jeśli planujemy studnię. Przed zakupem działki warto również porozmawiać z sąsiadami, od których na pewno również wiele się dowiemy. 

Zakup działki warto dobrze przemyśleć. Pośpiech nie jest tu wskazany. Dopiero po dokładnym przejrzeniu dokumentów i sprawdzeniu wszystkich kwestii związanych z zabudową należy udać się do notariusza w celu finalizacji zakupów. 

JRA