Zlewozmywak do małej kuchni – czym kierować się przy zakupie?

Strefa zmywania to w kuchni jedno z najważniejszych miejsc. Korzystamy z niego codzienne, często wielokrotnie, co sprawia, że jego funkcjonalne zaaranżowanie powinno stanowić dla nas priorytet. Kluczową kwestią jest w tym przypadku zastosowanie odpowiedniego zlewozmywaka. Jaki model sprawdzi się w małej kuchni?

Mały zlewozmywak do małej kuchni

Gdy mamy w kuchni niewiele miejsca albo ma ona formę niedużego aneksu, zwykle nie możemy pozwolić sobie na duży, dwukomorowy zlew. Taki model zabrałby dużą część blatu roboczego, który w kuchni jest przecież równie ważny. Dlatego tam, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni, sięgajmy po zlewozmywaki małe, pamiętając o tym, że małe nie oznacza niefunkcjonalne.

1-komorowy zlewozmywak to najczęściej wybierany modle do ciasnych pomieszczeń – dzięki niemu oszczędzamy przestrzeń roboczą, zyskując miejsce na przygotowywanie posiłków. O optymalne rozwiązanie, gdy w kuchni znajduje się zmywarka. Co ciekawe, 1-komorowy zlew – zarówno prostokątny, jak i okrągły – może być też wyposażony w praktyczny ociekacz. Taki model zapewnia nieco miejsca do odkładania umytych warzyw i owoców, a także częściowo zastępuje suszarkę na naczynia.

Jeśli trudno nam wyobrazić sobie korzystanie ze zlewu z jedną komorą, możemy zdecydować się na rozwiązanie pośrednie – zlew 1,5-komorowy, w których jedna z przegród jest znacznie mniejsza od drugiej.

Zlew półtorakomorowy w kuchni
Jeśli trudno nam wyobrazić sobie korzystanie ze zlewu z jedną komorą, możemy zdecydować się na rozwiązanie pośrednie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Akcesoria do zlewozmywaka w małej kuchni

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj zlewozmywaka wybrać do małej kuchni, powinniśmy uwzględnić również możliwość wyposażenia go w funkcjonale akcesoria. Może to być np. specjalny koszyk, który podczas zmywania spełni rolę ociekacza, a w czasie przygotowywania posiłków – durszlaka.

Inny interesującym akcesorium są drewniane lub szklane deski bądź specjalne nakładki do zakrywania zlewu – pozwalają one w dowolnym momencie zwiększyć przestrzeń roboczą w kuchni. Aby takie rozwiązanie było w pełni funkcjonalne, takie produkty muszą być idealnie dopasowane do konkretnego modelu zlewozmywaka.

Zlewozmywak w rogu kuchni
Zdecydujmy się na model wykonany z materiałów trwałych, odpornych na działanie detergentów, zarysowania czy działanie wysokiej temperatury. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Gdzie zamontować zlew w małej kuchni?

Zwykle w małej kuchni nie mamy wiele opcji, jeśli chodzi o możliwość praktycznego zagospodarowania przestrzeni. Musimy jednak zadbać o to, by praca przy zlewie była wygodna, a dostęp do niego był w pełni swobodny.

Większość zlewozmywaków w niedużych pomieszczeniach znajduje się w jednej linii z kuchenką – jednym ze sposobów na zaoszczędzenie miejsca jest w takiej sytuacji montaż zlewu w kształcie trapezu. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne modele zlewów dają nam także inną możliwość. Specjalnie zaprojektowana sprzęty doskonale nadają się do montażu w narożnikach zabudowy meblowej, na co pozwala ich kształt.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając zlew? Zdecydujmy się na model wykonany z materiałów trwałych, odpornych na działanie detergentów, zarysowania czy działanie wysokiej temperatury – dzięki temu zyskamy pewność, że zlewozmywak nie ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu podczas prac kuchennych. Warto zainwestować w solidny model, bo w małej kuchni wszystkie strefy znajdują się blisko siebie, co znacznie zwiększa ryzyko działania na powierzchnię zlewu różnych czynników. Takiego wyboru z pewnością nie pożałujemy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

zlew gastronomia

Jak dobrze zorganizować przestrzeń w lokalu gastronomicznym? Cenne porady

Kuchnia stanowi serce każdego dobrego lokalu gastronomicznego. Prawidłowa organizacja jej przestrzeni nie jest jednak prostym …