Zlewozmywak do małej kuchni – czym kierować się przy zakupie?

Strefa zmywania to w kuchni jedno z najważniejszych miejsc. Korzystamy z niego codzienne, często wielokrotnie, co sprawia, że jego funkcjonalne zaaranżowanie powinno stanowić dla nas priorytet. Kluczową kwestią jest w tym przypadku zastosowanie odpowiedniego zlewozmywaka. Jaki model sprawdzi się w małej kuchni?

Mały zlewozmywak do małej kuchni

Gdy mamy w kuchni niewiele miejsca albo ma ona formę niedużego aneksu, zwykle nie możemy pozwolić sobie na duży, dwukomorowy zlew. Taki model zabrałby dużą część blatu roboczego, który w kuchni jest przecież równie ważny. Dlatego tam, gdzie liczy się każdy centymetr przestrzeni, sięgajmy po zlewozmywaki małe, pamiętając o tym, że małe nie oznacza niefunkcjonalne.

1-komorowy zlewozmywak to najczęściej wybierany modle do ciasnych pomieszczeń – dzięki niemu oszczędzamy przestrzeń roboczą, zyskując miejsce na przygotowywanie posiłków. O optymalne rozwiązanie, gdy w kuchni znajduje się zmywarka. Co ciekawe, 1-komorowy zlew – zarówno prostokątny, jak i okrągły – może być też wyposażony w praktyczny ociekacz. Taki model zapewnia nieco miejsca do odkładania umytych warzyw i owoców, a także częściowo zastępuje suszarkę na naczynia.

Jeśli trudno nam wyobrazić sobie korzystanie ze zlewu z jedną komorą, możemy zdecydować się na rozwiązanie pośrednie – zlew 1,5-komorowy, w których jedna z przegród jest znacznie mniejsza od drugiej.

Zlew półtorakomorowy w kuchni
Jeśli trudno nam wyobrazić sobie korzystanie ze zlewu z jedną komorą, możemy zdecydować się na rozwiązanie pośrednie. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Akcesoria do zlewozmywaka w małej kuchni

Szukając odpowiedzi na pytanie, jaki rodzaj zlewozmywaka wybrać do małej kuchni, powinniśmy uwzględnić również możliwość wyposażenia go w funkcjonale akcesoria. Może to być np. specjalny koszyk, który podczas zmywania spełni rolę ociekacza, a w czasie przygotowywania posiłków – durszlaka.

Inny interesującym akcesorium są drewniane lub szklane deski bądź specjalne nakładki do zakrywania zlewu – pozwalają one w dowolnym momencie zwiększyć przestrzeń roboczą w kuchni. Aby takie rozwiązanie było w pełni funkcjonalne, takie produkty muszą być idealnie dopasowane do konkretnego modelu zlewozmywaka.

Zlewozmywak w rogu kuchni
Zdecydujmy się na model wykonany z materiałów trwałych, odpornych na działanie detergentów, zarysowania czy działanie wysokiej temperatury. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Gdzie zamontować zlew w małej kuchni?

Zwykle w małej kuchni nie mamy wiele opcji, jeśli chodzi o możliwość praktycznego zagospodarowania przestrzeni. Musimy jednak zadbać o to, by praca przy zlewie była wygodna, a dostęp do niego był w pełni swobodny.

Większość zlewozmywaków w niedużych pomieszczeniach znajduje się w jednej linii z kuchenką – jednym ze sposobów na zaoszczędzenie miejsca jest w takiej sytuacji montaż zlewu w kształcie trapezu. Warto jednak pamiętać, że nowoczesne modele zlewów dają nam także inną możliwość. Specjalnie zaprojektowana sprzęty doskonale nadają się do montażu w narożnikach zabudowy meblowej, na co pozwala ich kształt.

O czym jeszcze pamiętać, wybierając zlew? Zdecydujmy się na model wykonany z materiałów trwałych, odpornych na działanie detergentów, zarysowania czy działanie wysokiej temperatury – dzięki temu zyskamy pewność, że zlewozmywak nie ulegnie przypadkowemu uszkodzeniu podczas prac kuchennych. Warto zainwestować w solidny model, bo w małej kuchni wszystkie strefy znajdują się blisko siebie, co znacznie zwiększa ryzyko działania na powierzchnię zlewu różnych czynników. Takiego wyboru z pewnością nie pożałujemy.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

meble kuchenne na wymiar

Meble na wymiar sposobem na stworzenie kuchni marzeń

Meble kuchenne mają ogromny wpływ na wystrój wnętrza, jego funkcjonalność. Przy aranżacji kuchni warto mieć …