śpiący noworodek
Oczekując na narodziny dziecka, możemy usłyszeć wiele teorii i porad na temat tego, jak najlepiej usypiać niemowlę | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Czekasz na narodziny dziecka? Sprawdź, co powinno znaleźć się w Twoim domu

Czas wielkiego wyczekiwania to okres radosny, ale i nerwowy. Wielu przyszłych rodziców zaprząta sobie głowę tym, czy dobrze przygotowali się na powitanie maluszka i tym, jak teraz będzie wyglądać ich rzeczywistość. Aby codzienne obowiązki ich nie przerosły i nie stały się przyczyną frustracji oraz nieporozumień, warto zadbać o to, by w mieszkaniu znalazły się sprzęty, które ułatwią opiekę nad dzieckiem.

Nie oznacza to jednak, że w każdym domu muszą zagościć wszystkie dostępne w sklepach akcesoria dla niemowląt. Wręcz przeciwnie – ich nadmiar może wprowadzić niepotrzebny chaos i utrudnić poruszanie się w zatłoczonym wnętrzu. Warto wybierać te, które najlepiej odpowiadają potrzebom konkretnego dziecka i jego rodziców. Dla jednych będzie to komoda z przewijakiem, dla innych kołyska, które pomoże w usypianiu maleństwa.

W niniejszym artykule dajemy kilka wskazówek, które mogą okazać się pomocne podczas zakupów.

Usypianie dziecka

Oczekując na narodziny dziecka, możemy usłyszeć wiele teorii i porad na temat tego, jak najlepiej usypiać niemowlę. Jedni uważają, że najlepiej od samego początku układać noworodka w jego łóżeczku, inni wolą mieć go podczas spania blisko siebie. Niektóre z dostępnych w sklepie Wozki-Foteliki.pl łóżeczek pozwalają połączyć te możliwości i układać dziecko osobno, a jednocześnie tuż obok rodziców. To modele, które mogą służyć jako dostawka do łóżka rodziców. Ułożone w takim łóżeczku maleństwo będzie całkowicie bezpieczne i nie zostanie narażone na przygniecenie przez któregoś z rodziców podczas snu. Z drugiej strony będzie cały czas blisko, co pozwoli stale nad nim czuwać i uspokoić, gdy wybudzi się ze snu. Takie rozwiązanie zdecydowanie ułatwia też nocne karmienie.

Pielęgnacja niemowlęcia

Niezwykle istotnym elementem opieki nad dzieckiem jest jego pielęgnacja. Przewijanie, stosowanie odpowiednich kremów, które zapobiegną odparzeniom, kąpanie, masowanie itp. Te czynności są nie tylko sposobem na zapewnienie dobrego samopoczucia dziecka i utrzymania go w zdrowiu, ale służą też do wytworzenia silnej więzi pomiędzy nim a rodzicem. Wybierając akcesoria, które w nich pomagają, warto zadbać o to, by dawały odpowiedni komfort. Poza wanienką, która jest niezbędna dla maluszka, można się również zaopatrzyć we wkładkę do wanienki, która ułatwia kąpanie najmłodszych. Wyprofilowana w ten sposób, że zapewnia dziecku utrzymanie naturalnej pozycji, jest dla niego całkowicie bezpieczna.

Dla niemowlęcia konieczny jest również w przewijak. To na nim zazwyczaj wykonuje się większość czynności pielęgnacyjnych takich jak zmiana pieluszki, nacieranie oliwką lub kremem, czy masaż brzuszka. Przewijak można ułożyć na komodzie albo łóżeczku. Należy pamiętać o jego odpowiednim zamocowaniu oraz o tym, by nigdy nie zostawiać tam dziecka bez opieki. Co jeszcze będzie potrzebne? – To, czego zabraknąć nie powinno, to z pewnością szczotka do czesania pierwszych włosków, nożyczki do paznokci oraz miękki ręcznik wyprany w proszku dla niemowląt albo płatkach mydlanych.

Opieka nad dzieckiem

Poza akcesoriami, które powinny znaleźć się w domu, należy pamiętać również o takich, których będziemy używać poza nim. To przede wszystkim bezpieczny fotelik samochodowy, którym maluszek odbędzie pierwszą w swoim życiu podróż ze szpitala do domu oraz wygodny – zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica – wózek. Modeli tych ostatnich jest naprawdę dużo, zatem dostosowanie ich do konkretnych oczekiwań nie powinno być trudne.

Opieka nad niemowlęciem to zadanie przyjemne i odpowiedzialne. Poprzez wybór odpowiednich akcesoriów możemy zadbać o to, by czerpać z niego mnóstwo radości i wynieść wspaniałe wspomnienia.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

noworodek przytulony do maskotki śpiący w kocyku

Wyprawka dla noworodka – co i jak kupować, by nie dać się zwariować…

Oczekiwanie na nowego członka rodziny to piękny, radosny czas. Wspaniały, ale też pełen obaw i …