gry karciane dla dzieci
Podstawową zasadą dotyczącą opisywanych gier jest uczestnictwo więcej niż jednej osoby | fot.: materiał partnera

Gry karciane dla dzieci i ich walory edukacyjne

Wspólna zabawa dzieci i rodziców to znakomity sposób na zacieśnienie więzi, lepsze poznanie się, a także rozwój określonych umiejętności społecznych. Choć możliwości spędzania czasu jest sporo, warto pomyśleć o aktywności, która jednocześnie wyróżnia się walorami edukacyjnymi. Przykładem takiej aktywności są właśnie gry karciane dla dzieci. Mogą być one wykorzystywane zarówno w trakcie zabawy z rodzicami, jak i rodzeństwem czy kolegami i koleżankami. Jakie korzyści wynikają z takiej formy rozrywki i jakie rodzaje gier zasługują na szczególną uwagę?

Walory edukacyjne gier karcianych

Podstawową zasadą dotyczącą opisywanych gier jest uczestnictwo więcej niż jednej osoby. Co za tym idzie, nieodłączną konsekwencją zabawy jest kształtowanie zdolności interpersonalnych. Podczas wspólnej gry konieczne jest negocjowanie i dogadywanie się. To jednocześnie znakomita okazja, aby przekazać maluchowi wiedzę na temat zasad fair play. Gry karciane są w stanie nauczyć pociechę pozytywnej rywalizacji, a także argumentowania swoich racji. To zatem bardzo cenna umiejętność, która przydaje się na każdym etapie życia, a zwłaszcza podczas pracy w grupie w szkole lub na studiach, czy pracy zespołowej już na etapie życia zawodowego.

Kolejną ogromną korzyścią gier karcianych jest rozwój intelektualny. Oczywiście, aby móc liczyć na największe benefity, gra musi być dopasowana do wieku malucha i jego możliwości. W przeciwnym wypadku, dziecko nie będzie czerpać radości z takiej formy zabawy, gdyż może być ona zbyt łatwa i przez to mało interesująca lub zbyt trudna, a przez to zniechęcająca. Na szczęście na rynku można bez trudu znaleźć pozycje dopasowane do praktycznie każdego wieku, dzięki czemu rodzic z łatwością znajdzie interesujący egzemplarz.

gra karciana dla dzieci
Gry karciane są w stanie nauczyć pociechę pozytywnej rywalizacji, a także argumentowania swoich racji | fot.: materiał partnera

Jak dopasować gry do wieku dziecka?

Gry karciane dla dzieci w wieku dwóch lat wyróżniają się niskim poziomem skomplikowania i nie wymagają znajomości obiektów. To w zasadzie pierwsze świadome zabawki malucha, dlatego też są ukierunkowane na zainteresowanie pociechy kolorami i ciekawymi postaciami. Na samym początku karty mogą służyć wyłącznie do oglądania, zaś z czasem do normalnej gry. Zabawa bardzo często polega na łączeniu obrazków w pary. Inne wersje są ukierunkowane na naukę mowy, ćwiczenie pamięci oraz poznawanie zwierząt.

W przypadku trzylatków zabawa ma na celu m.in. wspomaganie rozwoju mowy oraz spostrzegawczości. Rozwija także kreatywność. Dobrym przykładem takiej gry jest Uno Junior, która cieszy się ogromną popularnością już od wielu lat. Wersja stworzona z myślą o najmłodszych użytkownikach polega na dopasowywaniu kart kolorami, cyframi lub zwierzętami. Co więcej, gra posiada aż trzy poziomy trudności, dzięki czemu można wykorzystać ją na różnych etapach rozwoju.

W przypadku starszych dzieci gry mają już bardziej strategiczny lub logiczny charakter. Wiele z nich ma na celu rozwijanie spostrzegawczości i refleksu oraz pamięci. Ciekawym pomysłem są także wersje przeznaczone do nauki angielskiego, polegające na łączeniu ze sobą wyrazów w języku obcym z konkretnymi obrazami. To świetny sposób na zabawę, a jednocześnie skuteczna metoda na zapamiętywanie słówek. Gry karciane dla dzieci mogą też polegać na wymyślaniu różnych historyjek, które w ogromnym stopniu rozwijają wyobraźnię uczestników. Możliwości jest naprawdę sporo. Co więcej, ogromne korzyści mogą osiągnąć także osoby dorosłe. Ćwiczenie pamięci i koncentracji, w tym logicznego i kreatywnego myślenia przydaje się bowiem na każdym etapie życia.

Materiał partnera

Sprawdź także

powtórki do egzaminu

Co zrobić, żeby powtórki do egzaminu były skuteczne?

Nie powinno być żadnych wątpliwości co do tego, że wszelkiego rodzaju egzaminy nie tylko nie …