wyprawka dla dziecka
Zaleca się, aby przyszła mama na około 2-3 tygodnie przed planowanym terminem miała już spakowane rzeczy do szpitala, zarówno dla siebie, jak i dla maluszka | fot.: materiał partnera

Jak przygotować wyprawkę, gdy poród tuż tuż…?

Kiedy poród zbliża się wielkimi krokami pozostaje niewiele czasu, by zgromadzić potrzebne rzeczy. Zaleca się, aby przyszła mama na około 2-3 tygodnie przed planowanym terminem miała już spakowane rzeczy do szpitala, zarówno dla siebie, jak i dla maluszka. Co powinno znaleźć się w wyprawce i jak ją przygotować? Podpowiemy co należy spakować do torby, a także jakie elementy będą niezbędne bądź bardzo przydatne już w domu.

Ubranka dla maluszka – co należy wziąć ze sobą do szpitala?

Do szpitala przyszła mama powinna zabrać ze sobą dokumenty. Potrzebny będzie dowód osobisty lub odpis aktu ślubu, jeśli dziecko ma nosić nazwisko ojca. Niezbędna jest karta ciąży i wyniki wszystkich badań przeprowadzonych w czasie ciąży. Jeśli kobieta otrzymała skierowanie do szpitala, to także ten dokument powinna spakować. Wszystkie dokumenty najlepiej włożyć do jednej teczki. Przydadzą się chusteczki higieniczne i nawilżane, kobieta powinna wziąć ze sobą majtki poporodowe oraz wkłady poporodowe, a także niezbędne środki kosmetyczne i oczywiście wygodną koszulę nocną, którą łatwo rozpina się do karmienia, a także kapcie. Przyda się też „coś na ząb”, co można trzymać w sali w szafce przy łóżku, a także woda do picia. Dla maluszka powinna przygotować przynajmniej jedną paczkę pieluszek jednorazowych (20 sztuk), a także kilka pieluszek tetrowych, kaftaniki, body i śpioszki czy też pajacyki. Ubranka powinny być dopasowane do pory roku. Niezbędna będzie też czapeczka oraz rękawiczki niedrapki. Ważne będzie wzięcie ze sobą śpiworka lub kocyka, może być też rożek niemowlęcy. Emolient do mycia, krem na odparzenia i ręcznik z kapturkiem to także must have. Trzeba także przygotować ubranko na wyjście ze szpitala.

Przybory kosmetyczne dla maluszka w sklepie dla niemowląt – co należy wybrać?

Na pewno chusteczki nawilżane do pielęgnacji ogólnej, a także przy przewijaniu są niezbędne. Emolient, czyli olejek do kąpieli także jest koniecznością. Należy także zakupić krem na odparzenia, wszak skóra maluszka jest bardzo delikatna i o podrażnienia nietrudno. Przyda się także krem nawilżający do twarzy i ciała, który zapobiega powstawaniu odparzeń i stosuje się go po kąpieli. Miękki ręcznik z bawełny czy z włóknem bambusa rekomendowany dla niemowląt to podstawa. Trzeba też wybrać wanienkę z odpowiednio wyprofilowanym wkładem, wszak po wyjściu ze szpitala nie będzie na to czasu. Oczywiście pampersy w najmniejszym rozmiarze albo pieluszki wielorazowe i wkłady także się przydają. Szeroki wybór takich produktów oferuje sklep dla niemowląt Mój Świat Dziecka. Nie należy kupować ich zbyt wiele, bo najpierw najlepiej wypróbować kilka różnych i wtedy zdecydować się na ten najwygodniejsze i najbardziej chłonne. Zresztą szybko konieczne będzie zakupienie większego rozmiaru zatem z tego powodu także nie należy przesadzać z zapasami. Warto pamiętać, że ważne jest zadbanie także o odporność maluszka, zatem poza akcesoriami i przyborami kosmetycznymi, należy zaopatrzyć się jeszcze przed porodem w witaminę D w kroplach. Taka suplementacja w ilości 400 j na dobę jest niezbędna od pierwszych dni życia malucha. Warto wybrać krople z atomizerem, co ułatwi podawanie jednej dawki na dobę noworodkowi.

Laktator elektryczny i poduszka do karmienia, a także sterylizator i podgrzewacz

Laktatory z pompą nie sprawdzają się dobrze, bo odessanie pokarmu trwa długo. Dlatego warto wybrać laktator elektryczny i to niezależnie od tego, czy mama karmi dziecko piersią, czy mlekiem z piersi i modyfikowanym przeznaczonym dla noworodków. W końcu, nawet gdy karmienie idzie dobrze, to zawsze przychodzi ten dzień, gdy zwyczajnie młoda mama musi wyjść coś załatwić, a wtedy musi zostawić dla ojca czy innej osoby sprawującej opiekę pokarm dla malucha. Oczywiście zawsze można skorzystać z mleka modyfikowanego, jednak laktacja to proces stały i w związku z tym pokarm należy odciągać także, wtedy gdy się nie karmi. Poduszka do karmienia będzie świetnym wyborem zarówno dla mam karmiących piersią, jak i butelką. Sprawdza się właściwie także w ciąży, bo pomaga wygodnie ułożyć się w czasie snu. Można położyć ją pod kark. Oczywiście sprawdzi się też do usypiania maluszka. Sterylizator do smoczków i podgrzewacz także są absolutnym must have. Takie produkty także znajdziecie w sklepie dla niemowląt.

Kokon do łóżeczka i śpiworek do wózka

Na koniec coś prozaicznego i oczywistego, a więc kokon do łóżeczka. Oczywiście samo łóżeczko z dobrym materacykiem także musi być już złożone, gdy mama z dzieckiem wracają ze szpitala. Przyda się również śpiworek do wózka i oczywiście wózek z gondolą. Dla dzieci urodzonych w okresie jesienno zimowym śpiworek z ocieplaczem będzie niezbędny.

Oczywiście dla maluszka można zakupić pierwszą zabawkę, a mianowicie karuzelkę nad łóżeczko. Będzie umilać mu czas, gdy akurat nie będzie spał. Można wybrać czarno-białą, bo na początku w tych barwach dzieci widzą świat.

Materiał partnera

Sprawdź także

Co warto wiedzieć o koszu Mojżesza?

Narodziny dziecka są wydarzeniem niezwykle wyjątkowym. Nic więc dziwnego w tym, że rodzice starają się …