zakładanie pieluchomajtek dziecku
Jak zacząć odpieluchowanie? Najlepiej od zrezygnowania z pieluszek! | fot.: materiał partnera

Jak szybko odpieluchować 2-latka? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów!

W życiu każdego rodzica przychodzi moment, w którym zadaje sobie pytanie: jak zacząć odpieluchowanie malca. To proces stresujący nie tylko dla rodzica, ale – przede wszystkim – dla dziecka. Właśnie dlatego należy zadbać o to, by nie tylko był skuteczny, ale też upłynął w bezstresowej atmosferze. Jak szybko odpieluchować 2-latka? Poznaj 5 sprawdzonych sposobów!

 1. Kup pieluchomajtki dla dzieci
  Jak zacząć odpieluchowanie? Najlepiej od zrezygnowania z pieluszek! Pieluchomajtki, np. dostępne tutaj: https://bambiboo.eu/3-pieluchomajtki, można łatwo ściągnąć – podobnie jak tradycyjne majtki. Dzięki temu dziecko będzie mogło w dowolnej chwili skorzystać z nocnika, a jeśli nie zdąży, nic się nie stanie, bo pieluchomajtki wchłoną całą zawartość. Pieluchomajtki szczególnie sprawdzą się nocą, kiedy zdecydowanie trudniej przypilnować malca w kwestii załatwiania potrzeb fizjologicznych.
 2. Odpowiednio reaguj na zawartość pieluszki
  Choć dla niektórych może się to wydawać dziwne, jeden ze sposobów na szybkie odpieluchowanie malca to odpowiednie reagowanie podczas zmiany pieluchy. Gdy w trakcie wykonywania tej czynności, rodzicowi zdarzy się określić zawartość pieluszki np. mianem potworka lub na jego twarzy pojawi się grymas, dziecko w mig zakoduje takie zachowanie i negatywnie nastroi się do całego procesu. Dla takiego malca, późniejsze siadanie na nocniku może wiązać się ze sporym stresem, a samo odpieluchowanie – opóźnić.
 3. Kup nocnik wcześniej
  To oczywiste, że do rozpoczęcia odpieluchowania niezbędny jest nocnik. Warto jednak zadbać o to, by nocnik zagościł w domu nawet kilka miesięcy przed startem całego procesu, a nie na ostatnią chwilę. Dlaczego? Przez kilka miesięcy malec będzie mógł oswoić się z tym przyrządem, za pomocą własnoręcznych testów i zabawy. To sprawi, że dziecko, gdy przyjdzie już na to czas, będzie wiedziało, jak należy używać nocnika.
 4. Postaw na rutynę dnia
  Jak odpieluchować 2-latka? Można to zrobić sadzając go na nocniku o stałych porach. Czyli kiedy? To zależy od ustalonego harmonogramu dnia, ale najlepiej zrobić to: tuż po przebudzeniu, po popołudniowej drzemce, przed pójściem spać. Chociaż takie wysadzanie nie zawsze będzie skuteczne, jeśli już zakończy się sukcesem, warto nagrodzić malca pochwałą. Nie tylko sprawi mu to radość, ale tez pomoże utrwalić w pamięci pożądane zachowania.
 5. Obiecaj nagrodę
  Jak szybko odpieluchować dziecko? Obiecując mu nagrodę. Można zaproponować dziecku, że jeśli przestanie załatwiać się w pieluchę, dostanie wymarzoną lalkę, interaktywną książeczkę, pluszowego misia czy ogromną ciężarówkę. W takiej sytuacji, motywacja malca zdecydowanie wzrasta. Cały proces jest często bardzo stresujący dla dziecka, dlatego obietnica nagrody jest tu jak najbardziej na miejscu.

Artykuł sponsorowany