Dziecko śpi na materacu
Zarówno twardość jak i cena materaca w dużej mierze zależy od jego wypełnienia. | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Jak wybrać materac do dziecięcego łózeczka?

Właściwy materac to niezwykle ważny dla zdrowia dziecka element wyposażenia jego łóżeczka, głównie ze względu na fakt, iż niemowlak spędza w nim stosunkowo dużą część doby. Odpowiednio dobrany materac zapewni dziecku nie tylko odpowiedni komfort snu, ale zapobiegnie również ewentualnym problemom z kręgosłupem, które mogłyby się pojawić w przyszłości.

Wbrew pozorom wybór odpowiedniego materaca nie jest łatwy, głównie ze względu na ogromną ilość modeli dostępnych w sklepach, różniących się nie tylko rodzajem tworzywa z którego zostały wykonane, ale również konstrukcją czy pokryciem. Pierwszą rzeczą na jaką należy zwrócić uwagę jest fakt, czy wybrany przez nas model posiada odpowiednie atesty, potwierdzające bezpieczeństwo surowców i odpowiednią jakość wykonania.

Materac kokosowy
Materac kokosowy | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Kolejnym parametrem na który powinniśmy zwrócić uwagę, jest twardość materaca zależna od gęstości materiału z którego został on wykonany. Jest to istotne, ponieważ kręgosłup dziecka powinien być równomiernie podparty na całej długości. Dziecko często przemieszcza się w trakcie snu, dlatego warto wybrać materac bezstrefowy, o średnim stopniu twardości. Wartym uwagi pomysłem są również materace dwustronne, w których strona twardsza przeznaczona jest dla niemowląt, a druga dla dzieci powyżej 1 roku życia. Takie rozwiązanie sprawia, że raz kupiony materac posłuży dziecku na dłuższy czas.

Zarówno twardość jak i cena materaca w dużej mierze zależy od jego wypełnienia. Najpopularniejszymi materiałami , w kolejności od najtańszych do najdroższych, są: pianka poliuretanowa (jej główną zaletą jest doskonała wentylacja), kokos (twardszy od samej pianki, najczęściej w wersji dwustronnej w połączeniu z pianką lub gryką), pianka termoelastyczna (dopasowująca się do pozycji oraz kształtu ciała, dzięki czemu uzyskujemy optymalne ułożenie kręgosłupa) oraz lateks (zapewnia doskonałe podparcie dla kręgosłupa, a dodatkowo jest przewiewny i antyalergiczny). Wybierając rodzaj wypełnienia warto jednak kierować się swoją intuicją i charakterystyką każdego z nich, gdyż nawet wśród materacy piankowych znajdziemy takie, które zapewnią dziecku odpowiednie podparcie.

Kokos jako warstwa materaca
Kokos jako warstwa materaca | fot.: materiał partnera zewnętrznego

 

Pianka z lateksem jako warstwa materaca
Pianka z lateksem jako warstwa materaca | fot.: materiał partnera zewnętrznego

Ostatnią kwestią na którą należy zwrócić uwagę jest pokrycie materaca. Do wyboru mamy pokrowce frotte, bawełniane, z dzianin materacowych czy pozyskiwanych np. z celulozy. Warto zwrócić uwagę na to, by pokrowiec nie ograniczał przewiewności samego materaca, ale najważniejszą kwestią wydaje się być możliwość łatwego zdejmowania go.

Meble Diana

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dom salon

Top 5 rzeczy, których nie może zabraknąć w pokoju nastolatka

Aranżacja pokoju nastolatka według jego gustu zapewne nie odpowiada Waszym gustom. To zrozumiałe, bo czasami …