ruda dziewczynka leżąca na trawie
Szukając odpowiednich produktów pielęgnacyjnych dla swojego dziecka, zdecydowanie warto postawić na kosmetyki naturalne | fot.: materiał partnera

Jakich kosmetyków potrzebuje dziecko?

Oczekiwanie na narodziny dziecka to najbardziej ekscytujący moment w życiu każdego przyszłego rodzica. To także czas, w trakcie którego chcemy jak najlepiej przygotować się na nadejście nowego członka rodziny. Jednym z elementów jest skompletowanie pierwszej wyprawki, której nieodłącznym elementem są kosmetyki dla maluszka. Z pewnością wielu rodziców zadaje sobie pytanie: jakich produktów będzie potrzebowało moje dziecko? W poniższym artykule znajdziecie odpowiedź na to pytanie oraz dowiecie się, jakich składników należy unikać w kosmetykach dla dzieci.

Czy niemowlę potrzebuje kosmetyków?

To kolejne pytanie, jakie mogą zadawać sobie przyszli rodzice. Tego rodzaju wątpliwości są doskonale zrozumiałe. Z jednej strony słyszymy o tym, że niemowlęta i małe dzieci nie potrzebują dużej liczby kosmetyków pielęgnacyjnych, z drugiej firmy kosmetyczne wręcz prześcigają się w propozycjach nowych i coraz bardziej wymyślnych produktów dla najmłodszych.

Okazuje się, że w pielęgnacji naszego maluszka najlepiej sprawdzi się woda i kilka podstawowych kosmetyków, przy których wyborze warto zwracać uwagę na jakość, a nie ilość. Pamiętajmy, że skóra niemowlęcia jest bardzo delikatna i bardzo łatwo o jej podrażnienie lub reakcję alergiczną.

Kosmetyki dla dziecka – jakie wybrać?

Szukając odpowiednich produktów pielęgnacyjnych dla swojego dziecka, zdecydowanie warto postawić na kosmetyki naturalne. Tego typu produkty zazwyczaj posiadają proste składy, są bezpieczne, nie wywołują podrażnień ani uczuleń i przede wszystkim zapewniają właściwą ochronę skóry maluszka. Warto jednak mieć na uwadze to, że nie każdy kosmetyk o naturalnym składzie będzie odpowiedni dla delikatnej skóry dziecka. Dlatego też warto zwracać uwagę na to, czy jego formuła została przebadana przez naukowców i nadaje się dla dzieci od dnia narodzin. Dobrym rozwiązaniem będą również naturalne kosmetyki o właściwościach hypoalergicznych.

Wśród kosmetyków pielęgnacyjnych dla niemowlęcia warto postawić na:

 • łagodne płyny do kąpieli,
 • olejki do ciała,
 • kremy na odparzenia o działaniu regenerującym,
 • ekologiczne chusteczki nawilżające,
 • kremy ochronne.

Wybierając kosmetyki dla dziecka, warto stosować oleje roślinne, które nie zawierają w składzie produktów pochodzenia zwierzęcego. W tym przypadku świetnie sprawdzi się masło shea, olej ze słodkich migdałów czy olej jojoba.

Nie należy zapominać o odpowiedniej ochronie przeciwsłonecznej. Skóra maluszka jest bardzo delikatna, dlatego słońce może wyrządzić jej duże szkody. Wybierając krem z ochroną przeciwsłoneczną, należy zwracać uwagę, aby jego faktor wynosił co najmniej SPF50. Każdy o mniejszej wartości nie zapewni naszemu dziecku właściwej ochrony przed słońcem. Należy również zwracać uwagę, aby posiadał on zarówno filtry UVA, jak i UVB. Powinniśmy także unikać kremów zawierających w składzie syntetyczne filtry słoneczne.

naturalne kosmetyki
Podstawą każdej pielęgnacji u niemowlęcia, jak i starszego dziecka, powinny być produkty o łagodnym działaniu | fot.: materiał partnera

Kosmetyki dla dziecka – jakich składników unikać?

Podstawą każdej pielęgnacji u niemowlęcia, jak i starszego dziecka, powinny być produkty o łagodnym działaniu. Wybierając produkty dla maluszka, zawsze należy zwracać uwagę na skład. Czasami obietnice producenta mają się nijak do składników zawartych w substancji. Ponadto kosmetyki o intensywnym zapachu i kolorach być może przykują uwagę naszego dziecka, ale z pewnością nie będą bezpieczne dla jego skóry.

To bardzo ważne, aby w pielęgnacji naszego dziecka unikać kosmetyków, które w składzie zawierają syntetyczne kompozycje zapachowe czy sztuczne barwniki. Oprócz tego składniki, których w produktach dla najmłodszych należy się wystrzegać, to:

 • mydło i jego pochodne (SLS, SLES) – mogą nadmiernie wysuszać skórę,
 • parafina i oleje mineralne – dają złudne wrażenie nawilżenia skóry, prowadząc do zatkania porów i w efekcie zwiększenia potliwości, mogą też prowadzić do wystąpienia zmian skórnych i reakcji alergicznych,
 • parabeny – mogą zaburzać gospodarkę hormonalną,
 • pochodne formaldehydu,
 • filtry przenikające,
 • Phenoxyethanol – może wywoływać silne reakcje alergiczne,
 • syntetyczne emulgatory – powodują reakcje alergiczne i silny świąd skóry.

Pamiętajmy, że zdrowie i bezpieczeństwo naszych dzieci jest najważniejsze, dlatego warto sięgać po kosmetyki naturalne o dobrym składzie i dostosowane do potrzeb skóry niemowlęcia.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

kosmetyki orientalne

Bogactwo orientalnych kosmetyków

Kosmetyki orientalne stają się coraz popularniejsze w Europie – zauważalnie podbijają serca kolejnych użytkowników oraz …