kąpiel noworodka
Do pielęgnacji skóry noworodka nie potrzeba żadnych specjalistycznych środków. Kąpiel nie powinna zaburzyć naturalnej bariery lipidowej skóry i niepotrzebnie jej uwrażliwiać | fot.: materiał partnera

Kąpiel noworodka – o czym musisz wiedzieć?

Zazwyczaj wzbudza przerażenie każdej świeżo upieczonej mamy. Tymczasem kąpiel noworodka nie jest skomplikowanym zabiegiem. Wbrew pozorom, nie tak łatwo też o to, by zrobić dziecku krzywdę. Jak przygotować się do kąpieli noworodka i sprawić, by każda następna nie budziła niepotrzebnego stresu?

Szkoła rodzenia i kąpiel po porodzie w szpitalu

Pierwsze wskazówki odnośnie kąpieli noworodka uzyskuje się już w szkole rodzenia. Choć jest to wiedza typowo teoretyczna, podparta ćwiczeniami na manekinach, to jednak sporo wnosi do świadomości przyszłej mamy. Jeśli zaś chodzi o praktykę – można ją podpatrzeć w szpitalu, kiedy położona zabierze dziecko do pierwszej kąpieli. Wówczas zauważymy, że cały zabieg jest daleki od wyobrażeń! Dziecko jest myte pod kranem, swobodnie obracane, co może się wydawać mało delikatne, ale jest całkowicie dla niego bezpieczne. Niech ten obraz będzie się pojawiał przed oczami w chwilach strachu!

Co przygotować do kąpieli noworodka?

Podczas kąpieli małego dziecka bardzo ważna jest odpowiednia organizacja, dlatego ważne, by wszystkie niezbędne gadżety mieć pod ręką. Co może się przydać?

  • Wanienka lub duża miska
  • Przewijak
  • Ręcznik, najlepiej z kapturem, by dobrze osuszyć główkę dziecka
  • Artykuły kosmetyczne – krem do pielęgnacji pupy, środek do czyszczenia pępka, patyczki i waciki higieniczne
  • Pieluszki
  • Piżamka

Czego używać przy kąpieli noworodka

Do pielęgnacji skóry noworodka nie potrzeba żadnych specjalistycznych środków. Kąpiel nie powinna zaburzyć naturalnej bariery lipidowej skóry i niepotrzebnie jej uwrażliwiać. Można stosować delikatne środki natłuszczające – emolienty – ale nie jest to konieczne. Z kolei buzię należy przemywać samą wodą, najlepiej przegotowaną. Jeśli zaś chodzi o pielęgnację pępka – dopóki utrzymuje się kikut pępowinowy, nie powinno się go moczyć, ponieważ miejsce to jest trudne do osuszenia. Należy więc dbać o jego suchość. Do czyszczenia można używać specjalistycznych preparatów odkażających lub wódki i robić to wacikiem kosmetycznym lub patyczkiem.

O czym pamiętać przy kąpieli noworodka?

Warto pamiętać o odpowiedniej temperaturze zarówno wody – można ją sprawdzać, tak jak temperaturę mleka, na nadgarstku, a także powietrza. Powinna wynosić w granicach 22-25 stopni. Nie ma natomiast konieczności, by dziecko po kąpieli spało w czapeczce, jeśli w jego sypialni jest równie ciepło, jak w łazience, ale należy pamiętać o dokładnym osuszaniu głowy i uszu.

Warto też wiedzieć, że 2 tygodniowy noworodek nie jest tak delikatny, jak się wydaje. Należy go mocno i stanowczo trzymać podczas kąpieli, by się nie wyśliznął, ale oczywiście uważać, by nie sprawić mu bólu. Nie ma natomiast martwić się złamaniem rączki czy nóżki pod wpływem dotyku.

Jak często kąpać noworodka?

Nie ma potrzeby, by kąpać noworodka codziennie, ale każdego dnia należy czyścić jego okolice intymne, najlepiej wacikiem zwilżonym wodą. Liczba kąpieli zależy od wielu czynników, np. pory roku, temperatury czy po prostu potrzeb.

Artykuł partnera

Sprawdź także

Kosmetyczna wyprawka – niezbędnik dla mamy i dziecka

Oczekując przyjścia na świat pierwszego dziecka większość przyszłych mam czyta różnego rodzaju poradniki i artykuły zawierające …