Strona główna / Styl życia / Dziecko / Kąpiesz dziecko? Naturalnie
Do kąpieli niemowlaka warto użyć produktów z kuchennej szafki | fot.: Fotolia

Kąpiesz dziecko? Naturalnie

Wyjątkowe upały dają się we znaki zwłaszcza najmłodszym. Na delikatnej skórze dziecka łatwo o odparzenia, potówki czy inne plamy spowodowane ciepłem, poceniem się i działalnością bakterii. Emolienty, które w ciągu roku sprawdzają się bez zarzutu, latem mogą okazać się zwyczajne bezradne wobec tych dolegliwości. Co więc zrobić, żeby załagodzić niekorzystne objawy? Najlepiej sięgnąć po sposoby naszych babć i mam.

  • krochmal – to jeden z najskuteczniejszych domowych „kosmetyków”. Działa podobnie do emolientu, a więc nawilża i chroni przed przesuszeniem skóry. Dodatkowo łagodzi odparzenia, pomaga pozbyć się potówek i poprawia stan skóry dziecka. Jak przygotować kąpiel z krochmalu? W szklance zimnej wody rozpuścić łyżkę mąki ziemniaczanej, a następnie tak przygotowany roztwór wlać do gotującej się wody (ok. 2 litry). Zagotować przez chwilę, a następnie dodać do kąpieli. Tak przygotowana woda nie podrażnia oczu, choć oczywiście dziecko nie będzie zachwycone gdy się do nich dostanie.
    Po kąpieli w krochmalu skóra malucha jest śliska, dlatego należy zachować szczególną ostrożność.
  • rumianek – działa antyseptycznie, bakteriobójczo i łagodząco. Wystarczy zaparzyć dwie torebki herbaty rumiankowej, a następnie dodać płyn do wody. Najlepiej, gdy kąpiel będzie miała lekko żółty kolor.
  • nadmanganian potasu – kąpiel z jego dodatkiem będzie miała działanie odkażające i osuszające, jednak jego stosowanie wymaga ostrożności. Jeśli przesadzimy z ilością, zejdzie nam skóra z rąk, nie mówiąc już o działaniu na delikatną skórę dziecka. Dlatego kilka kryształów nadmanganianu potasu rozpuszcza się najpierw w szklance wody, i taki płyn dodajemy do kąpieli, zwracając szczególną uwagę na kolor wody – ma być jasnoróżowy. Nierozpuszczone kryształki nadmanganianu w kontakcie ze skórą dziecka mogą doprowadzić do poparzenia. Jeszcze jedna uwaga – płyn z kąpieli nie może dostać się do oczu malucha.
    Najbezpieczniej jest używać roztworu nadmanganianu potasu do przemywania miejsc problemowych, tak aby zminimalizować ryzyko podrażnienia skóry i dostania się do oczu.

Tego rodzaju kąpiele możemy stosować naprzemiennie, w zależności od problemu, i obserwować rezultaty. Ważne jest, żeby woda, w której zanurzamy dziecko, miała temperaturę 34-38 stopni Celsjusza, dzięki czemu nie podrażnimy dodatkowo skóry. Łagodzącą kąpiel z użyciem krochmalu czy rumianku możemy też zrobić w ciągu upalnego dnia, żeby schłodzić ciało małego człowieka.

Sprawdź także

stroje kąpielowe dla dzieci

Jakie stroje kąpielowe wybrać dla dziecka?

Kompletowanie dziecięcej garderoby może sprawić wiele radości. Jednak często musimy pamiętać o tym, że ważny …