ruda dziewczynka z książką
Kupując książki dla dzieci, macie ogromny wybór wśród wielu pozycji, jednak właściwa decyzja w związku z tym często bywa trudna | fot.: stock.adobe.com

Książki dla dzieci – nieodłączny element kształcenia i emocjonującej rozrywki

Gdy Wasza pociecha przechodzi przez kolejne etapy życia, z pewnością chcecie jej zapewnić jak najlepszy rozwój. Czytanie od najmłodszych lat wzbogaca język, uczy wyobraźni, a jednocześnie może być świetną zabawą. Niezwykle ważne jest, aby już od pierwszych tytułów wybrać takie książki dla dzieci, które sprawią, że maluchy chętnie sięgną po następne. Ponadto warto poświęcać regularnie czas na literaturę po to, aby dziecko uznawało tę czynność za codzienny rytuał. Duży wybór tego typu książek, oferuje np. Empik na stronie: https://www.empik.com/ksiazki/dla-dzieci

Czym się kierować, wybierając książkę dla dziecka?

Kupując książki dla dzieci, macie ogromny wybór wśród wielu pozycji, jednak właściwa decyzja w związku z tym często bywa trudna. Postawcie na odpowiednie wolumeny, kierując się zainteresowaniami dziecka, płcią oraz wiekiem tak, aby trafić idealnie w jego potrzeby. Zanim sięgnięcie po konkretne książki dla dzieci, poczytajcie o tym, jakie upodobania są charakterystyczne dla poszczególnych kategorii wiekowych:

  • 0-2 lat – w tym wieku najistotniejsze są obrazki. Kolorowe ilustracje o pozytywnym wydźwięku pobudzą do wyprawy w świat fantazji. Ponadto warto postawić na książki dla dzieci z niewielką ilością treści w formie wierszyków bądź krótkich rymowanek. Maluchy poniżej drugiego roku życia uwielbiają powtarzać zwroty, dlatego proponując im takie tytuły, rozwinięcie w nich zdolności przyswajania tekstu;
  • 3-6 lat – świat dziecka w okresie przedszkolnym jest pełen nowych rzeczy. Maluch poznaje otoczenie i zachwyca się przyrodą, błękitnym niebem czy pięknym listkiem na drzewie. Z tego powodu wybierzcie książki dla dzieci opowiadające ciekawe historie, baśnie przepełnione elementami flory i fauny. Takie treści w połączeniu z kolorowymi zdjęciami lisków, lwów czy ptaszków sprawią, że oczy Waszych pociech wyskoczą z orbit. Ponadto w tym wieku można zauważyć kiełkujące poczucie humoru, więc śmiało wyszukajcie tytuły wzbogacone śmiesznymi scenkami;
  • 7-12 lat – na tym etapie rozwoju zainteresowania stają się coraz bardziej różnorodne w zależności płci. Chłopcy są głodni przygód, a także uwielbiają bohaterów walczących ze złem – książki dla dzieci z wartką akcją i zaskakującym rozwiązaniem to w tym wypadku strzał w dziesiątkę. Dziewczynki chcą być jak królewny, przywiązując większą wagę do stroju bądź uczesania – tutaj zdadzą egzamin olśniewające księżniczki i rycerze na białych rumakach;
  • 14 i więcej lat – ten wiek to najtrudniejszy etap w życiu, w którym dziecko uczy się siebie, swoich emocji i wchodzi w interakcje z otoczeniem. Książki dla dzieci, a właściwie nastolatków są bogate w uczuciowe elementy dotyczące relacji międzyludzkich – często tytuły te mają charakter psychologiczny.

Najlepsze książki dla dzieci – przygoda i nauka

Wybierając ciekawe książki dla dzieci, pomyślcie o ich zainteresowaniach. Znajdziecie mnóstwo wolumenów poświęconych określonej tematyce lub pasji – wśród nich na przykład detektywistyczne dla maluchów uwielbiających zagadki czy łamigłówki. Oprócz tego pojawiają się tytuły związane z muzyką, sztuką albo przyrodą. Dopasowując fascynujące książki dla dzieci, zaszczepiacie w nich coraz więcej chęci czytania.

Literatura to także nauka. A co jeśli można ją połączyć z przygodą? Gdy szukacie książek, postawcie na publikacje, które oprócz satysfakcji i zaintrygowania, wpajają nowe elementy wiedzy o świecie. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne – wielu autorów stara się pisać w taki sposób, aby łączyć te dwie korzyści w jednej opowieści. Wplatane kształcące dodatki mogą dotyczyć różnych sfer takich jak matematyka, biologia bądź geografia. Kiedy wybieracie ten właściwy tytuł, również dopasujcie dziedzinę do pasji dziecka, a z pewnością zatonie z zaciekawieniem w lekturze.

Jak zainspirować dzieci do czytania?

Od najmłodszych lat ważne jest zaszczepienie w maluchu odpowiednich nawyków i rytuałów – takim właśnie powinny stawać się książki dla dzieci i ich czytanie. Wystarczy, że wybierzecie konkretną porę dnia, o której zawsze zasiadacie do lektury ze swoją pociechą. Powtarzanie takich czynności z pewnością nauczy dzieci tego mądrego zwyczaju, a w przyszłości zaowocuje samodzielnym sięganiem po literaturę.

Estetyka wydania publikacji

Sięgając po literaturę, z pewnością chętniej stawiacie na pozycje pięknie oprawione we wzmocnionej okładce. Tak samo jest z dziećmi, a nawet można pokusić się o stwierdzenie, że one jeszcze bardziej przywiązują wagę do takich detali. W ofercie znajdziecie atrakcyjne książki dla dzieci w nowoczesnych edycjach, ozdobione ciekawymi elementami po to, aby zachęcić je i zaintrygować tym, co tkwi wewnątrz. Zwłaszcza wybierając tytuły dla najmłodszych pociech, szukajcie tego typu druku, a bez wątpienia wzbudzicie ich zainteresowanie.

Czy książki dla dzieci to duży wydatek?

Niektórym książki kojarzą się z luksusem, gdyż przez pewien czas na rynku dostępne były wydania kosztujące co najmniej kilkadziesiąt złotych. Teraz coraz częściej można zdobyć produkt w promocyjnej, obniżonej cenie, a ponadto wiele edycji kupicie w standardowych cenach kilkunastu złotych. Tanie książki dla dzieci praktycznie w niczym nie ustępują tym droższym – różnice dotyczą często jakości papieru czy rodzaju okładki, co nie wpływa na jego zawartość treściową.

Książki dla dzieci jako prezent

Wybierając się na przyjęcie komunijne, chrzciny czy inną ważną uroczystość, jak choćby urodziny, warto postawić na podarunek w formie literatury. Bogata oferta książek dla dzieci pozwala znaleźć dopasowane tytuły nie tylko do wieku, płci czy zainteresowań, ale nawet do rodzaju okazji. Decydując o takim upominku, weźcie mimo wszystko pod uwagę oczekiwania malucha i jego pasje, a z całą pewnością sprawicie mu frajdę.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

chłopiec na łóżku z książką

Najciekawsze nowości książkowe dla dzieci

Zachęcenie najmłodszych do czytania jest priorytetem wielu rodziców. Aby książki podobały się dzieciom, często muszą …