Dziecko i matka
Większe zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy mają niektóre grupy osób – w tym dzieci do 15 roku życia. |fot.: materiał partnera zewnętrznego

Parę faktów o witaminach dla dziecka

Czy Twoje dziecko dostaje „syntetyczne” witaminy”? Prawdopodobnie zdania są tu silnie podzielone, a gotowe zestawy witamin mają tyleż gorących zwolenników, co wrogów – tak jak szczepienia. Zanim jednak podejmiesz jakiekolwiek związane z nimi decyzje, poznaj kilka faktów.

Czemu dziecko tak potrzebuje witamin?

Większe zapotrzebowanie na witaminy i mikroelementy mają niektóre grupy osób – w tym osoby starsze, ciężko pracujące, prowadzące siedzący i mało aktywny tryb życia, a także – dzieci do mniej więcej 15 roku życia. Z czego to wynika w przypadku najmłodszych? To proste: właśnie w tym okresie dziecko rośnie najszybciej i jednocześnie najbardziej dynamicznie się rozwija, zdobywając codziennie niemal nowe umiejętności. Co więcej – to ważne także w przypadku niemowląt, które w pierwszych miesiącach życia zwiększają swą wagę trzykrotnie – to logiczne, że zapotrzebowanie na różne składniki musi być wtedy większe. Mało kto wie jednak, że witaminy są też niezbędne dla pracy mózgu – to dzięki nim dziecko szybciej uczy się mówić, rozpoznawać przedmioty czy kojarzyć fakty. To właśnie dlatego modyfikowane mleka dla dzieci zawierają w swym składzie witaminy.

Witaminy z natury

Są osoby, które uważają, że witaminy dziecko ma produkować sobie samo. Jak? Na różne sposoby.  Na przykład witamina D może być z powodzeniem produkowana poprzez codzienną ekspozycję na Słońce – ale musi ona trwać co najmniej czterdzieści minut (nie koniecznie naraz). Co więcej – dotyczy to tylko tych dzieci, które w miarę dobrze znoszą słońce, i na pewno nie można długo wystawiać na jego światło niemowląt z delikatną skórę czy wcześniaków.

Inna sprawa – witaminy powinniśmy wszyscy, nie tylko dzieci, przyjmować z pożywieniem. Ale proszę pokazać mi dziecko, które na co dzień chętnie je warzywa i owoce. Jednak uczmy tego dzieci – to prawda, że witaminy w tej postaci są najlepiej przyswajalna i najzdrowsze.

Jak dostarczyć dobry zestaw witamin?

Jeśli masz wątpliwości, czy Twoje dziecko dostaje z pokarmem wystarczające ilości witamin, zawsze możesz delikatnie wspomóc się farmakologią. Istnieje na rynku kilka preparatów uzupełniających niedobory witamin i zapobiegających objawom hipowitaminozy. Takie „leki” dla dzieci to dość znany suplement o nazwie Vibovit bobas, a także witaminy D w kapsułkach, które można łatwo dodawać do mleka. Jeśli Twoje dziecko ogólnie je warzywa i ma zróżnicowaną dietę, ale często się przeziębia, możesz też podawać mu z mlekiem lub sokiem rozpuszczalną witaminę C. Jednak w pozostałych przypadkach zestaw Vibovit Bobas może być strzałem w dziesiątkę, bowiem zawiera cały szereg witamin niezbędnych do prawidłowego rozwoju, w tym pięć witamin z grupy B i witaminę C.

Materiał partnera zewnętrznego

Sprawdź także

dziecko pieniądze

Czy karta płatnicza dla dziecka jest dobrym pomysłem?

Konto osobiste jest zazwyczaj zakładane podczas podejmowania pracy albo dla wygody. Wiąże się to również …