pierwsze objawy ciąży
Poranne mdłości są znanym symptomem ciąży. Jednak nie każda kobieta w ciąży ich doświadczy | fot.: Fotolia

Pierwsze objawy ciąży. Kiedy występują i jak je rozpoznać?

Zastanawiasz się, czy jesteś w ciąży? Jedynym sposobem, by się upewnić, jest wykonanie testu ciążowego. Istnieją wczesne objawy ciąży, które mogą wskazywać na jej możliwość. Oto, czego wypatrywać.

Czy wszystkie kobiety mają wczesne objawy ciąży?

Każda kobieta jest inna. Podobnie jest z doświadczeniami związanymi z ciążą. Nie każda kobieta ma te same objawy, mogą się ponadto różnić w pierwszej, oraz następnych ciążach. Jako iż wczesne objawy ciąży często przypominają objawy przed i podczas miesiączki, możesz nie zdawać sobie sprawy, że jesteś w ciąży.

Poniżej znajduje się opis najczęstszych wczesnych objawów ciąży. Powinnaś wiedzieć, że te objawy mogą być spowodowane też przez inne czynniki, nie tylko ciążę. Zatem fakt, że zaobserwowałaś niektóre z nich, nie musi oznaczać, że jesteś w ciąży. Jedynym sposobem, by to potwierdzić, jest test ciążowy.

Pierwsze objawy ciąży związane z plamieniem i skurczami macicy

Po zapłodnieniu zygota przyczepia się do ściany macicy. Może to wywoływać jeden z najwcześniejszych objawów ciąży – plamienie, a czasem skurcze. Proces ten nazywa się krwawieniem implantacyjnym. Występuje w czasie od 6 do 12 dni po zapłodnieniu jajeczka.

Skurcze przypominają te występujące podczas miesiączki, dlatego też niektóre kobiety mylą je i krwawienie z początkiem okresu. Krwawienie i skurcze są jednak niewielkie.

Poza krwawieniem kobieta może zauważyć białe, mleczne wydzieliny z pochwy. Są związane z pogrubieniem ścian pochwy, które rozpoczyna się niemal natychmiast po poczęciu. Zwiększony rozwój komórek wyściełających pochwę powoduje wydzielanie takiego płynu.

To wydzielanie, które może trwać przez cały okres ciąży, jest zwykle nieszkodliwe i nie wymaga leczenia. Jeśli jednak towarzyszy mu nieprzyjemny zapach lub uczucie pieczenia i swędzenia, powinnaś skontaktować się z lekarzem, aby mógł sprawdzić, czy nie masz drożdży lub nie dopadła cię infekcja bakteryjna.

Inne wczesne objawy ciąży

1. Zmiany w piersiach

Zmiany w piersiach to kolejny bardzo wczesny objaw ciąży. Poziom hormonów u kobiet gwałtownie się zmienia po poczęciu. Z powodu zmian, piersi mogą być opuchnięte, obolałe lub mrowiące (zwykle na tydzień lub dwa po poczęciu). Mogą też sprawiać wrażenie cięższych, pełniejszych i bardziej wrażliwych w dotyku. Obszar wokół brodawek, zwany otoczką, może też przybierać ciemniejszy kolor.

2. Zmęczenie

Uczucie zmęczenia jest normalne w czasie ciąży, już na jej samym początku. Możesz zacząć odczuwać zmęczenie już w pierwszym tygodniu po poczęciu. Często wiąże się to z wysokim poziomem hormonu zwanego progesteronem. Wpływ na to mają też inne czynniki – takie jak niższy poziom cukru we krwi, obniżenie ciśnienia krwi i zwiększenie produkcji krwi. Jeśli zmęczenie jest związane z ciążą, ważne jest, abyś dużo odpoczywała. Spożywanie pokarmów bogatych w białko i żelazo może pomóc.

3. Nudności (poranne mdłości)

Poranne mdłości są znanym symptomem ciąży. Jednak nie każda kobieta w ciąży ich doświadczy. Dokładna przyczyna ich powstawania nie jest znana, aczkolwiek duży wpływ mają tu hormony ciążowe. Nudności w czasie ciąży mogą występować o każdej porze dnia, ale najczęściej pojawiają się rano.

Ponadto niektóre kobiety w ciąży mają ochotę na pewne pokarmy, a na inne reagują wręcz odruchem wymiotnym. Jest to również związane ze zmianami hormonalnymi. Istnieje możliwość, że mdłości, pragnienie i awersje do jedzenia będą trwały przez całą ciążę. Na szczęście objawy te zmniejszają się u większości kobiet około 13. lub 14. tygodnia ciąży.

4. Brak okresu

Najbardziej oczywistym wczesnym objawem ciąży – i tym, który skłania większość kobiet do uzyskania testu ciążowego – jest brak okresu. Jednak nie wszystkie spóźnione miesiączki są spowodowane ciążą.

Również w trakcie ciąży kobiety mogą doświadczyć krwawienia. Jeśli jesteś w ciąży, zapytaj swojego lekarza, co powinnaś wiedzieć o krwawieniu. Na przykład, kiedy krwawienie jest normalne i kiedy jest to objaw stanowiący zagrożenie ciąży.

Poza ciążą istnieją powody, dlaczego okres nie występuje. Może się zdarzyć, że bardzo przytyłaś lub utraciłaś dużo wagi. Problemy hormonalne, zmęczenie lub stres to inne możliwości. Niektóre kobiety tracą okres, gdy przestają przyjmować tabletki antykoncepcyjne.

Każda ciąża jest inna, dlatego też wczesne objawy mogą się znacznie różnić w zależności od wielu czynników. Powyższe symptomy stanowią jedynie wskazówki. Dla pewności należy wykonać test ciążowy, będący najlepszym wyznacznikiem istnienia ciąży.

KGR

Sprawdź także

suplementacja w ciąży

Odporność w czasie ciąży – jak ją poprawić?

Jako przyszła mama jesteś narażona na częste infekcje, które mogą mieć wpływ na prawidłowy rozwój maluszka. …