przytulanki dla dzieci
Najbardziej tradycyjnymi zabawkami dla niemowląt są maskotki oraz misie | fot.: Materiał partnera zewnętrznego

Pluszowe zabawki dla niemowląt – kocyki, maskotki przytulanki czy poduszeczki?

Zastanawiasz się, jaką zabawkę wybrać dla niemowlaka? Przede wszystkim powinna być ona milutka w dotyku. Dlatego też największym powodzeniem cieszą się zabawki pluszowe. W ofercie sklepów znajdziesz różnego typu przytulanki: maskotki, kocyki, poduszeczki. Wyjaśniamy, czym różnią się te produkty i jak wybrać bezpieczną zabawkę.

Na co zwrócić uwagę, gdy wybierasz zabawkę dla niemowlaka?

O tym, że zabawka jest bezpieczna dla niemowląt, świadczy certyfikat CE umieszczony na produkcie lub opakowaniu. Producent w ten sposób informuje, że zabawka spełnia europejskie normy. Zwróć też uwagę na oznaczenie wiekowe. W przypadku zabawek dla niemowląt na produkcie powinna widnieć informacja, że jest on przeznaczony dla dzieci 0m+, czyli od pierwszego dnia życia lub 6m+, czyli od 6. miesiąca życia.

Zabawki dla najmłodszych dzieci najczęściej są w pełni miękkie – nie posiadają żadnych twardych elementów, którymi dziecko mogłoby się skaleczyć lub które mogłyby odpaść. Dlatego maskotki i misie dla niemowląt posiadają wyszywane oczka i pyszczki.

Równie ważny jest odpowiedni materiał – najlepiej, żeby producent informował, że zabawka została stworzona z materiałów, które nie powodują uczuleń. Im bardziej miękki i przyjemny w dotyku produkt, tym lepiej, ponieważ pierwszym najlepiej rozwiniętym zmysłem niemowląt jest dotyk. Kolejną kwestią jest jakość wykonania – szczególną uwagę należy zwrócić na szwy. Zabawka nie powinna posiadać żadnych wystających nitek, niedokładnych szwów.

Jako ostatni, ale wcale nie mniej istotny element, trzeba wymienić łatwość czyszczenia zabawki. Najprawdopodobniej zabawka niemowlęcia będzie wymagała regularnego prania, więc warto zorientować się, jakie sposoby czyszczenia rekomenduje producent. Samo “przetarcie wilgotną szmatką” nie wystarczy. Idealnie, jeśli zabawkę będzie można wielokrotnie prać w pralce i nie będzie to negatywnie wpływało na jej jakość oraz estetykę.

Maskotki dla niemowląt

Najbardziej tradycyjnymi zabawkami dla niemowląt są maskotki oraz misie. Jeśli chcesz wybrać taką dla dziecka poniżej 6. miesiąca życia, to sprawdź, czy nie posiada ona plastikowych elementów. W Galerii Bukowski – magicznej krainie pluszowego misia – znajdziesz tego typu maskotki w kolekcjach dla niemowląt. Są to różnego rodzaju zwierzątka, np. króliki, kurki, liski, żyrafy czy lwy.

Dzieciom, które skończyły 6. miesiąc życia można już sprezentować zabawki z plastikowymi oczkami, ale muszą być one odpowiednio zabezpieczone, np. poprzez zastosowanie podwójnej blokady. Dużym powodzeniem cieszą się białe miękkie misie, którą bywają prezentem np. na chrzciny.

Kocyki przytulanki

Kocyki przytulanki bardzo szybko podbiły serca maluszków i ich rodziców. To zabawki wykonane z płaskiego kawałka materiału (najczęściej aksamitnego pluszu) z dodatkiem elementów ozdobnych, np. główki zwierzątka. Niemowlę podczas leżenia na brzuchu bardzo lubi badać różnego typu płaskie powierzchnie, próbować chwytać wystające elementy, takie jak metki. Kocyki przytulanki świetnie sprawdzają się więc jako pierwsza zabawka. Niektóre kocyki mogą również służyć za pacynki.

Poduszeczki przytulanki

Poduszeczki w postaci zabawek wyglądem przypominają maskotki, ale są znacznie bardziej płaskie. Dzięki temu maluszkowi łatwiej je uchwycić, a jeśli zmęczony zabawą niemowlak uśnie z główką na takiej poduszeczce, to nie będzie to szkodliwe dla jego młodego kręgosłupa.

By poduszeczki były bardziej atrakcyjne dla dzieci, często posiadają dodatkowe elementy w postaci niewielkich kawałków materiału o różnej fakturze lub w różnych kolorach. Część z nich może być nawet szeleszcząca. Poduszeczki jeszcze nie są tak popularne jak kocyki przytulanki, więc to świetny pomysł na prezent, gdy szukasz czegoś oryginalnego.

 

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem www.galeriabukowski.pl.


Materiał partnera zewnętrznego