ubranka niemowlęce
Ubranko dla niemowlaka musi być przyjemne w dotyku, najlepiej sprawdzają się naturalne, ekologiczne tkaniny | fot.: materiał partnera

Szafa niemowlaka – jakie ubrania wybierać?

Kompletując garderobę niemowlaka, zwracaj uwagę nie tylko na rodzaj konkretnych ubranek, ale również materiał, z jakiego są wykonane. Kaftaniki, śpiochy, body czy dresiki muszą być nie tylko wygodne i nie krępować ruchów dziecka. Przede wszystkim muszą być dla niego w pełni bezpieczne. Zły wybór może prowadzić do problemów skórnych, w tym podrażnień i uczuleń. Sprawdź, jakie ubranka dziecięce warto kupować.

Naturalne tkaniny dla delikatnej skóry dziecka

Uwzględniać należy co najmniej kilka czynników, które mają znaczenie dla codziennego komfortu, ale też zdrowia dziecka. Musisz wziąć pod uwagę, że skóra niemowlęcia jest niezwykle cienka, pozbawiona jeszcze naturalnej bariery ochronnej, ma skłonności do przesuszenia i podrażnień. Nieodpowiednia dbałość przyczynia się do stanów zapalnych, świądu, zaczerwienienia czy uczuleń.

Ubranko dla niemowlaka musi być przyjemne w dotyku, najlepiej sprawdzają się naturalne, ekologiczne tkaniny, jak bawełna organiczna, len, muślin, bambus, jedwab czy wełna, chociaż ten ostatni materiał również może wywoływać alergię.

Stawiaj na jakość wyrobu, sprawdzaj certyfikaty i atesty, jakimi dysponuje producent. Dzięki temu masz gwarancję, że skóra dziecka, która ma przecież bezpośredni kontakt z materiałem, nie jest narażona na negatywne działanie.

Co istotne, dobrej jakości ubrania dla niemowląt sklep internetowy Cocoshki takie posiada w swoim asortymencie, wykazują jeszcze jeden ważny atut. Są trwałe, odporne na niszczenie, rozciąganie, darcie, przecieranie, gniecenie, blaknięcie czy zbieganie. Dzięki temu koszulki, pajacyki czy śpiochy mogą służyć w swojej doskonałości przez długi czas.

Jakich ubranek dla niemowląt nie kupować?

Złym wyborem będą ubrania dla dziecka, które zostały wykonane z materiału z syntetycznym składem. Nie zaleca się kupowania ubranek z domieszką akrylu, nylonu, wiskozy, poliestru. Sztuczne materiały nie są przewiewne, przez co bardzo często przyczyniają się do przegrzewania skóry i nadmiernej potliwości. Z drugiej strony, nie zapewniają też optymalnego ocieplenia w razie takiej potrzeby i wychładzają.

Ubrania dziecięce nie powinny zawierać chemicznych, toksycznych substancji, jak chociażby barwniki. Sztuczny skład powoduje nie tylko ryzyko pojawienia się uczulenia czy podrażnienia, ale sprawia także, że ubranie jest niewygodne. Może powodować świąd, drapanie czy “gryzienie”.

Rozmiar ubranek dla niemowląt

Ubranka dla niemowlęcia muszą być dobrze dopasowane rozmiarem. Nie mogą być za małe, aby nie krępować ruchów i zbytnio nie uciskać ciała, ale nie zaleca się również zakładania ubrań zbyt dużych. Bardzo często rodzice kupują większy rozmiar poszczególnych elementów garderoby, aby to mogło służyć dłużej. Nie jest to dobry zabieg, ponieważ za duże ubranie może nie chronić odpowiednio skóry dziecka, podwijać się czy powodować otarcia. Nie zaleca się również kupowania ubrań z mnogością ozdób w postaci kokardek czy guziczków, ponieważ te mogą stwarzać dyskomfort podczas codziennego funkcjonowania. Weź pod uwagę, że niemowlę spędza większość czasu w pozycji leżącej, na plecach bądź brzuszku.

Materiał partnera

Sprawdź także

wyprawka dla dziecka

Jak przygotować wyprawkę, gdy poród tuż tuż…?

Kiedy poród zbliża się wielkimi krokami pozostaje niewiele czasu, by zgromadzić potrzebne rzeczy. Zaleca się, …